Yusuf neden alınmalı!

Yusuf'un transferi gündeme geldiğinde ilk tepkiyi koyarak, “Yusuf'u almak diğer futbolculara ihanettir” diye yazmıştım. Bu yazının ardından 15 gün süre geçti. Yusuf hala daha gündemde, hem de “kurtarıcılığı!” artırılarak.Bu ne bulunmaz bir hint kumaşı idi

Spor 05.01.2009, 15:52
Yusuf neden alınmalı!

Yusuf'un transferi gündeme geldiğinde ilk tepkiyi koyarak, “Yusuf'u almak diğer futbolculara ihanettir” diye yazmıştım. Bu yazının ardından 15 gün süre geçti. Yusuf hala daha gündemde, hem de “kurtarıcılığı!” artırılarak.

Bu ne bulunmaz bir hint kumaşı idi. Takımında bile sakatlığı nedeniyle doğru dürüst oynamayan bir kişi için böylesine heves, böylesine istek niye?

Aynı heves, aynı istek bu takımı sırtlayan futbolculara verilmiş olsaydı onlardan daha fazla verim alınamaz mıydı?

Bana göre Yusuf transferi başından beri mevcut futbolculara olan güvensizliğin göstergesidir.

Yani bugünkü Yusuf, böylesine üzerine düşülecek ve kurtarıcı gözüyle alınmak istenecek bir futbolcu değildir. Alınacaksa da kurtarıcı gibi böylesine gündem yapılıp tartışılmayacaktı.

Yusuf'u ya alırsınız, ya almazsınız. Trabzonspor gibi bir kulüp 34 yaşındaki bir futbolcuya talip olacaksa alabilmelidir.

Ama 15 günden beri bu kenti Yusufla yatırıp kaldırmak Trabzonspor gibi büyük bir takımın yapacağı iş mi?

Ayrıca da, Trabzonspor gibi bir kulüp bir başka takımın sözleşmeli futbolcusunu kulübünden önce kandırma yoluna giderek almak istemesi ne kadar etik olabilir ki?

Ersun Yanal'ın Yusuf ile başbaşa yemek yiyip “Seni mutlaka istiyorum”demesi Trabzonspor gibi büyük bir kulübün hocasının yapacağı işmidir?

Bu saatten sonra Yusuf alınsa da sorun, alınmasa da..

Çünkü, alındığında ondan beklentiler çok daha fazla olacaktır.

Her maçın kurtuluşu ondan beklenecektir.

Her golün pasında taraftar onu arayacaktır.

Bu beklentiler, gelebilecek muhtemel yenilgilerle büyük bir kaosa dönüşecek ve o zaman da “Kim aldı, niye aldı?” tartışması yaşanacaktır.

Yusuf'un alınmaması halindeki puan kayıplarında ise, ““Yusuf alınsaydı bu puan kayıpları olmazdı” diye sezon sonuna kadar tartışılıp durulacaktır.

Her iki durumda da Trabzonspor'un büyük zarar göreceği muhakkaktır.

Ancak, gelinen süreçte alınmasının mı?, yoksa alınmamasının mı? daha faydalı olacağına bakmak lazım.

“Kim aldı?, niye aldı?” gibi soruların cevapları kolay verilir.

Ama “Niye alınmadı?” sorusunun cevabı, hep bu kenti kemirir durur tıpkı 1996'da kemirdiği gibi.

Öyleyse,  karşı çıkmama rağmen bu saatten sonra, bu tartışmalardan sonra Yusuf mutlaka alınmalı diyorum

 

TS taraftarına bu hakaret niye?

Trabzonspor futbol takımı iyi gidiyor ya.

Hemen hakemleri devreye sokarak frenliyorlar.

Bordo mavili taraftarlar da sessiz kalmaya görsün, hemen birileri kaşımaya başlayor.

Tıpkı futbolun patronu gibi...

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, futbolda ilk yarının en önemli olayı olarak Trabzonspor taraftarının İstanbul'daki protesto yürüyüşünde açtığı “Yasin'lerle çıktık yola, Ogünler çok yakında” pankartını göstermiş.

Bu pankart nerede ve kim tarafından açılmış?

Trabzonspor taraftarı olduğu nereden biliniyor?

Benim bildiğim bu pankart, Trabzonspor taraftarının İstanbul da Futbol Federasyonunu protesto yürüyüşünde açılmak istenmiş ama daha açılmadan yine aynı taraftar grubunun tepkisiyle kaldırılmış.

Peki böyle bir durumda bu pankartı açanın Trabzonsporlu olduğu kanısına nasıl varılmış?

Kaldı ki bu olay tribün dışında cereyan ettiğinden provokatör olması daha kuvvetli iken sayın Özgener bunu neden dikkate almamış?

Ayrıca, açılmak istenen pankartın yine aynı gruptaki Trabzonspor taraftarı tarafından kaldırıldığı niçin göz ardı edilmiş?

Futbolun patron koltuğunda oturan kişinin bunları bilmeden, öğrenmeden nasıl koca bir camianın taraftarını töhmet altında bırakır?

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray tribünlerinde adam öldürme dahil her tülü futbol dışı vahim olaylarda “Bir iki kişinin yaptığı olay koca bir camiaya maledilemez” tezini savun, bir sokak protestosunda kimin yaptığı belli olmayan bir olayı koca bir camianın omuzlarına yükleterek tüm ülkeye ilan et.

Şükrü Saraçoğlu stadında Fenerli yöneticilerin rakip takım yöneticilerine ana avrat küfredip tehditler savurmasına sessiz kal, Trabzonsporlular olunca ilk yarının olayı diye sesini yükselt.

Bu hangi akıl ve mantığa sığar.?

Evet o pankartı bende tasvip etmiyorum tıpkı tüm bordo mavili taraftarlar gibi.

Ancak, iki veya üç kişinin yapmak istediği bu eylemi koca bir camianın taraftarına mal etmek Mahmut Özgener gibi bir futbol adamına yakışır mı?

Futbol, bölerek, parçalayarak ve kışkırtarak mı yönetilir?

 

cevatocak@hotmail.com

 

Yorumlar (15)
yavuzalkan 12 yıl önce
sayın cevat ocak bey yusufu almak diğer futbolculara ihanettir diyorsunuz çok yanlış asıl ihanet nedir biliyormusun mevkisinde bir topcuyu oynatmamaktır bakın colman oyun kurucu diye alınmadı ön libero diye alındı umut zaman zaman sola gidiyor o bölgeyi kullanmaya çalışıyor bütün taraftar bu yıl umut u umutsuz görüyor yattara sağ çizginin adamı ama adamsızlıktan çoğu zaman solda oynuyor yani bir adamın ekiskliğini giderebilmek için diğer adamların kimyasını bozuyoruz bu yanlış iliklenen gömleğe benzer eğer bir düğmeği karşılığındaki ilğe geçirmezseniz bütün düğmeleri yanlış iliklersiniz sonuçta hüsran olur şimdi 33 yaşındaki yusuf eğer sağlamsa alınsın oyun kurucu mevkide oynasın colmanı kendi yerine çekersin birde sol taraf alırsın onuda yerinde oynatırsan diğer ihanet ettiğin gözü ile baktığın topcuların üzerinden fazla yükü almış olursun herkes yapabildiği işi yapar kimseden yapamayacğı işide istememiş olursun yusuf eğer sağlamsa alınmalı hemde yaşına başına bakılmadan haci galatasaraya 32 yaşında geldi un utmayalım dört yılda oynadı uefa şampiyonu yaptı takımı biz yusuftan dört yıllık bir performans beklemiyoruz yarım devre bize yeter
ademcevahir 12 yıl önce
Koskoca Trabzonspor Yönetiminin 34 yaşındaki bi futbolcuyu 15 günde transfer edememesi ne kadar acı.Ki Yusuf'un takıma katacağı ne var o da meçhul.İyi bi oyuncu olabilir ama bizde Yusuf çok var.Bize çok koşan mücadele eden topu ayağında iyi tutan etkili vuruşları olan bi 10 numara lazım.Lincoln gibi.Ayrıca Mahmut Özgener için hocam ne güzel de söylemiş.Ortada pankart falan yok varsa gösterin görelim.Eğer öyle bi pankart Trabzonsporlular tarafından açılmış olsa zaten İstanbul medyası manşetlerden düşürmez bizi.
Ömür BAYTAR 12 yıl önce
Şampiyonluk yolunda olduğundan bahseden,25 yıllık özlemi giderceğiz diyen bir kulübün yönetimi de büyük olmalı ki büyük oyucular transfer edip bu yolu başarıyla bitirebilsin.Yusuf gibi 33 yaşına gelmiş; sezon sonu büyük ihtimalle yeni sezonun kadrosunda olmacak biri için bu kadar uğraşmak çaba harcamak niye???? Şampiyonluğu istiyorsan günü değil 8 ay sonrasını düşünür 2 tane üst düzey oyuncu alır şampiyon olursun, gidersin şampiyonlar ligine parayı geri kazaırsın...Umarım sonu iyi olur ama zor dostum zor.
KAMALİ 12 yıl önce
kısa ve net şampiyonluk için katkı yapacak daha iyisi yok ta ondan yusuftan iki tabata çıkar artanından da bir özer bana inanın alınınca göreceğiz
cekaTS 12 yıl önce
Fb 34 yasındakı adamları getırınce buyuk basarı dıye lanse edılıyor ama bız Turkıye'de ozellıgı tek olan bır adamı alınca neden? oluyor.Bence kesınlıkle alınmalıdır ve % 100 yarar saglar.Saglazsada selcuk ve colman'ı hatta barıs ve goksu'yu yetıstırır.Tıpkı song'un grayı'ı,sylva'nın onur ve zıya'yı egıttıgı gıbı...
saharsu 12 yıl önce
Değerli kardeşim cevatbey hem al hem alma gibi siyasi kurgun tam gülüdürü sanatına malzeme olacak türden ne güzel yazmışsın trabzon 34 yaşındaki adamı almaz burası güzel yok puan kaybında yusuf alınsaymışda alınmasaydı da gibi konular tartışma yaratacaksa bırakın biz hiçbirşeyin iddiasında olmayalım eğer büyük kulü birtek oyuncuya mahkumsa vay halimize örnek vereyim aldın yusufu ilk maçta lugano ayağını kırdı hemde 1. dakika ne olacak fenere yenilirsen bak yusufun ayağı kırılmasaydı bu maçı alırduk mı diyecektik arkadaşlar böyle yavan düşüncelerden sıyrılıp daha realıistçe düşünelim ahı gitmiş vahı kalmış birinden medet ummak ayıptır aymazlıktır. ama eminim bu tezgahın kurucusu gününü kurtarma peşinde olan ersun yanaldır çünkü onların hoca futbolcu ilişkileri vardır allahaşkına almayın alınmasın bu yazdıklarımı not edin bunların hepsinin zamanı gelince tekrar yazacağım yusuf bir facıadır bir ersun yanal klasığıdır cep doldurma projesidir sakın ha alınırsa şerefim üzerine yemin olsun lig tv yi bugüne kadar aldığım bütün ts ilgili herşeyi atacağım Çünkü ben 57 yaşında 14 yıl futbol oynamış birisi olarak ve bu kulübün 1974-75 kadrosunda antremanlara çıkmış birisiyim kentimin değer yargılarını iyi bilen neyin yararlı olacağını hangi kriterlerin olmasını iyi bilirim bizim handikapımız ersun yanaldır ve onun anlayışı çünkü şehri tanımıyor tanımak için hiçbir girişimide yok insanımızı tanımıyor tanımak için ne yapması gerektiğini bilmiyor uyum sorununu aşamamıştır iki sezondur. çünkü trabzonspora futbol oynatmıyor fiziğe dayalı dan dun oynatıyor nerde o ayağa pas yapıp trübinleri ayağa kaldıran sistem yok yok yok ama yusufu almada var var var hadi hayırlısı hasan düzgün ist
spranha 12 yıl önce
15 gündür bursanın hocası yok, transfer sezonu resmi olarak 1 ocakta başladı, adamlar önce bi hocayla anlaşacak o da transfere onay verirse trabzonla görüşecekler, adam bursanın sözleşmeli topçsu, eskiden kamp bitene kdr topçu alamayan, senede2 trafnsfer yapıb sezonu ilk 10 da bitiren bi takıma alıştınız heralde, sayın cevat ocak eleştirecek başka bişey bulamadınız mı allah aşkına, neymiş efendım 15 gündür alamamışız adamı, 15 gündür tranzsfer yapan bi takım oldu mu, ama ben yinede yusufun alınmasından yana değilim, daha iyi adam alınlaıydı
alanyagencay 12 yıl önce
Oncelıkle ALLAH ın selamı uzerınızde olsun.filistinli kardeslerımız ıcın bır fatıha okuyalım lutfen. yusuf trabzonspora gelmek ısteyecek bız ıstemeyecegız bu luxumuz var mı evet pele degıl ama bıze lazım varsın yarım sezon oynasın sampıyon olalım yeter bu dakıkadan sonra ılerısı onemlı degıl yarım sezon oynasın yeter adam bursadan aldıgın dan daha az paraya gelecek yatacak olsa nıe gelsın kı mıllı takıma 33 yasında alınıyorda trabzonda nıe oynamasın tum rakıpler bıze kapanıyor vede ılk golu yedık mı acamıyoruz yusufun bıleklerıne sahıp bır oyuncu su sartlarda yok ha verırsen 5 mılyon euro olur. oda ya tutarsa ve takımın dengesını de bozmus olursun bu takım bu gune geldıyse kolej havasında geldı ucuk bır adam dengelerı bozar .yusufu ıstemeyenler fenerlı olmalı . cunku fenerı darmadagın ettı tek basına.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@