alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Yeni 58’e göre kupa Trabzon’un

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Disiplin Talimatnamesinde değişikliğe gittiği 58. maddenin yeni hali ve Etik Kurul Raporu’nda Trabzonspor’un temiz olması, geçen sezonun şampiyonluk kupasının Trabzonspor’a verileceğini müjdeliyor.Ancak suçun işlendiği

Spor 30.04.2012, 12:32
Yeni 58’e göre kupa Trabzon’un

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Disiplin Talimatnamesinde değişikliğe gittiği 58. maddenin yeni hali ve Etik Kurul Raporu’nda Trabzonspor’un temiz olması, geçen sezonun şampiyonluk kupasının Trabzonspor’a verileceğini müjdeliyor.

Ancak suçun işlendiği tarih yerine kararların alındığı tarihten geçerlidir ibaresi konulmuş

Demirören, basın toplantısında Etik Kurul Raporu’nda şikenin sahaya yansımadığı ifadesinin yer aldığını belirtirken, 58. maddenin yeni halinde şike ya da teşvik priminin sahaya yansıması durumuyla ilgili şu ifade yer alıyor: “Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek yasaktır. Teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.Yukarıda belirtilen ihlalleri gerçekleştiren kişilere sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir, ihlallerin kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmiş olması durumunda ilgili kulüplere bir alt lige düşürme cezası verilir.”

58. maddede şike ya da teşvik priminin sahaya yansımayıp teşebbüs halinde kalması durumuyla ilgili ise şu ifade yer alıyor: “Teşebbüs halinde ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir. İhlalin ağırlığı kurul tarafından somut olayın niteliğine göre serbestçe karar verilir ancak eylemin ilgili yöneticinin kendisinin veya üçüncü kişilerin bahis oyunlarından menfaat elde etmesi amacına matuf olduğunun tespit edilmesi halinde ihlal, mutlaka ağır ihlal kabul edilir.”

Yani şike ya da teşvik primi sahaya yansıdıysa küme düşme, yansımadıysa puan silme cezası. Bu durumda, yeni 58. maddenin Fenerbahçe’yi küme düşme cezasından kurtarmak için düzenlendiği açık. Ancak Etik Kurul Raporu’nda Trabzonspor’un temiz olduğunun belirtilmesi de, adalet mekanizmasının işleyeceğini ve Fenerbahçe’ye puan silme cezasının verilerek küme düşürülmeyip, geçen sezonun şampiyonluk kupasının Trabzonspor’a verileceğini ortaya koyuyor.

Ancak TFF yönetimi onada önlem aldı (!)

 Demirören’in, bir gazetecinin kendisine yönelttiği “Puan silme cezası olursa, bu ceza hangi sezon için uygulanacak” şeklinde soruya TFF Hukuk Kurulu Başkanı ile göz göze gelerek, “Suç hangi sezonda işlendiyse o sezon için uygulanacak” yerine "Kararın alındığı tarih" gibi skandal bir cevap vermesi işin vahametini ortaya koydu.

Fenerbahçe’nin puan silme de olsa, cezasız kurtulamayacağını gözler önüne seriyor.


Yorumlar (33)
SEMİH ATİK 10 yıl önce
Böyle avuturuz kendimizi
seboli 10 yıl önce
sen o kupanın sapını alırsın...
miço 10 yıl önce
tamam maşrapayı trabzona yollayın..:))
delitay 10 yıl önce
benmi anlamadım açıklamaları demirören cezaların açıklandığı tarihte uygulanacağnı söyledi yani puan silinse dahi bu yıldan silinecek geçen yılı adamlar hiç ağızlarına dahi almıyorlar bunun müjdesini ben algılayamadım
ofluyattara 10 yıl önce
yanlışınız var ya iyi takip etmediniz yada yanlış bilgi aldınız puan silme cezası olursa bu hangi sezon için uygulanacak sorusuna hukukcusuna danışıp kuralın uygulamaya konuldugu sezon uygulanacak cevabını aldı ve onu söyledi yani bu sezon uygulanacak herşeyi trabzonspora kupa vermeme üzerine kurmuşlar şike yapılan sezon için fenerbahce hiçbir ceza almayacak ve kupa yine onlarda kalacak uyu sadri şener uyuuuu
dtbay 10 yıl önce
1.puan silme bu seneden uygulanacak.

2.Trabzonspor uydurma etik kurulu raporuna göre suçlu.

3.madem kupa gelecek şener niye uefaya gidiyor.

4.Ts nin teşviğe teşebbüs ettiği iddia edilen kişi avni akerin güvenlik sorumlusu olduğu için direkt kulube mal edildi.
dtbay 10 yıl önce
Ayrıca Ts nin etik raporunda temiz olduğuna dair haberiniz hiçbir resmi makamca yayın kuruluşunca teyit edilmedi.Önce haberi teyitletin biz zaten o raporda temiz çıksak o kupayı uefa bize verdirir.
VARSAYOKSATRABZONSPOR 10 yıl önce
yönetici yada başkan olmadığı sürece trabzonspora mal edilemez !
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@