UEFA bu belgeyi gönderdi

TFF başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın TFF  Hukuk kurulu na UEFA tarafından gönderilen ancak kendisinin göstrilmediğini iddia ederek istifa ettiği yazı yayınlandı.UEFA nın  TFF'ye gönderdiği genel Sekreter  İnfantino imzalı yazı da ilginç ifadeler var. CAS Ha

Spor 03.02.2012, 18:34
UEFA bu belgeyi gönderdi

TFF başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın TFF  Hukuk kurulu na UEFA tarafından gönderilen ancak kendisinin göstrilmediğini iddia ederek istifa ettiği yazı yayınlandı.

UEFA nın  TFF'ye gönderdiği genel Sekreter  İnfantino imzalı yazı da ilginç ifadeler var. CAS Hakemi avukat Kısmet Erkiner tarafından bir kez daha gündeme getirilen UEFA'nın TFF ye gönderdiği yazıda Fener'in şikeye karıştığına dair UEFA'nın hiç bir kuşkusunun olmadığı ifadelerine yer verildi

 

İŞTE O YAZI

Bu yazıyı Türkiye'de devam eden şike soruşturmaları ile ilgili eski yazışmalarımızla ve Fenerbahçe ile ilgili dosya ile bağlantılı olarak yazıyoruz.

Bu konunun hassasiyetini anlamakla beraber, anladığımız şudur ki, yukarıda ismi geçen kulüp ve/veya yetkililerinin şike eylemlerine karıştıklarına kuvvetle gösteren önemli miktarda deliller bulunmaktadır,

Kulüp Başkanı ve birçok üst düzey yöneticisinin (ki bu kişilerden iki tanesi Yönetim Kurulu üyesidir) şike eylemlerinin şüphelisi olarak Temmuz başından bu yana tutuklu olmaları ve bu kulübün şikeye karıştığı sonucuna ulaştıran iyi belgelenmiş bir dizi delil (bir çoğu medya haberlerinde yer almış)olduğunun anlaşılması örnek olarak verilebilir.

Sonuç olarak, şu anda şike iddalarıyla alenen itham edilen, Başkanı ve üst düzey yöneticileri tutuklu olan ve şike eylemi nedeniyle suçlu olduğu sonucuna ulaşılmasına imkan veren mevcut ve kuvvetli deliller bulunan bir kulübün UEFA'nın amiral gemisi olan bir şampiyonaya (UEFA Şampiyonlar Ligi) katılması olasılığıyla karşı karşıyayız. Bu durumun UEFA için ve genel anlamda futbol ailesi için kabul edilemez olduğunu anlayacağınızı düşünüyorum.

Kaygılarımı bu sezon benzer ihlaller nedeniyle başka kulüplerin UEFA kulüp müsabakalarından ihraç olduklarını gözlemlediğimiz noktada daha da artmaktadır. Özellikle Yunanistan Futbol Federasyonu'nun disiplin organları tarafından şikeye karımaları nedeniyle suçlı bulunması nedeniyle ve bu işe karışan kişilerin cezai kovuşturması henüz nihayete ermemişken (muhtemelen bu cezai kovuşturma aylar, yıllar sürecek olmasına rağmen) UEFA Avrupa Ligi'nden ihraç edilen Olumpiakos Volou örneğine atıf yapıyoruz.

Bir yandan bir üye federasyon mensubu kulüp kendi ulusal yönetim organı hızlı ve etkili karar aldığı için bizim müsabakalarımızdan ihraç edilirken, diğer yandan aynı zamanda başka bir üye federasyon mensubu kulübün bizim müsabakalarımıza sadece ulusal yönetim organı gereğini yapmadığı için katılabilmesi UEFA için tahammül edilemez bir husus olduğunu anlayacaksınızdır. Bu durum UEFA'nın yıldırmak yerine azmettirmek istediği futbolun güçlü ve etkili bir şekilde yönetimine örnek teşkil eden uygulamaları ve şike vak'aları ile mücadelede etkin olan ulusal federasyonları cezalandırmak olacaktır. Ayrıca, bu derece kritik önemdeki konulara ilişkin benzer yaklaşım politikası izlemez isek, bu sadece UEFA kulüp turnuvalarının dürüstlüğü ve saygınlığına zarar vermeyecek, aynı zamanda eşit muamele ilkesine de aykırılık teşkil edecektir.

Bildiğiniz üzere, UEFA Şampiyonlar Ligi Talimatı (2011/2012 versiyonu) uyarınca, Nisan 2007'den itibaren ulusal veya uluslararası düzeydeki bir müsabakanın sonucunu etkilemeye yönelik herhangi bir faaliyete doğrudan ve/veya dolaylı olarak karışmış olan herhangi bir kulüp bu turnuvaya katılım uygunluğunu kaybeder. Uygunsuzluk süresi bir yıl boyunca geçerlidir.

Sonuç olarak, şu anda var olan deliller ışığında, bizce Fenerbahçe'nin bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligine katılma uygunluğu olmadığı görülmektedir. Ayrıca, bu şartlar altında Fenerbahçe için uygun davranış şeklinin bu sezon için UEFA Şampiyonlar Ligine katılmaktan vazgeçmek olacağı ortadadır. Alternatif olarak, Kulüp, TFF tarafından şampiyonadan çekilebilir.

Vurgulamak isteriz ki, eğer bu yollardan herhangi birine başvurulmaz ve UEFA, Kulüp hakkında kendi disiplin soruşturmasını açmak zorunda kalırsa (şimdi veya önümüzdeki aylar içinde), özellikle Kulübün, Nisan 2007'den beri hiçbir şike eylemine katılmadığı yönünde doldurduğu Katılım Kriteri formunda yalan söylediği konusunda suçlu bulunması halinde, verilecek nihai ceza muhtemelen çok daha ağır olacaktır. Verilebilecek nihai ceza konusunda bir tahminde bulunmamız mümkün olmamakla birlikte, bazı diğer olaylarda şike yapan kulüplerin (örneğin Pobeda) UEFA kulüp şampiyonalarına katılmaktan sekiz yıla kadar men edilkdiklerini belirtebiliriz.

Konunun bütünlüğü açısından sizi uyarmak zorundayız ki, eğer TFF, bu konu ile ilgili şimdi hareket etmezse bu durum TFF hakınnda da gerekli disiplin adımlarının atılmasına yol açacaktır. Anlayacağınız üzere, UEFA, tüm bu şartlar altında Fenerbahçe'nin bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligine başlaması ve sonrasında şike olaylarına karıştığının nihai olarak ispatlanması nedeniyle ihraç edilmesini kabul edemez.

UEFA'nın, hem Avrupa hem de Türk futbolu için son derece önemli olduğu açık olan bu konuda TFF'yi desteklemeye devam etmek içinb elinden gelen her şeyi yapacağından emin oluruz. Tekraren, TFF'den Türkiye'de şu anda soruşturulan tüm şüpheli şike dosyaları hakkında hızlı ve etkin disiplin adımları atılmasını diliyoruz.

Fenerbahçe konusuyla ilgili olarak da cevabınızı 24 Ağustos 2011 Çarşamba günü 12.00'a kadar cevabınızı  bekliyoruz.

Saygılarımla,

UEFA

Gianni Infantino

Genel Sekreter

Yorumlar (12)
Batistuta 9 yıl önce
fener kumeye!
deli gibi asik 9 yıl önce
yillardir böyle deval etti.allah askina her sey asikar degilmi?birakip kactiniz yaziklar olsun.bu durumdan en cok madur olan trabzonspordur.bu korkaklar kacti.umarim delikanli bir yönetim gelirde bu pisligi ortadan kaldirir...kologlu
Ergün 9 yıl önce
YEFA'nın bu mektubundan iki sonuç çıkıyor: 1. sonuç, TFF görevini layıkıyla yapmıyor. 2. sonuç ise; pisliğinizi sakın ha bize bulaştırmayın aksi takdirde size ağır cezalar veririz. Şimdi MA.AYDINLAR'a bir tek soru sormak lazım: Sn.AYDINLAR; bu belgeye rağmen nasıl karar vermeyip olayı gemici düğümü gibi düğümlemeye çalışarak - öyle zannediyor ancak hukuki açıdan çözümü kolaydır- VEBAL altına girdiniz? Vicdanınız sızlamıyor mu?
ANTİ-BURSA 9 yıl önce
kümeyee kümeyeee fenerbahçe kümeyeee...
k.alemdar 9 yıl önce
senin simdi bu belgeden haberin yok öylemi;-)) ben fb yi düsüremem desen insanlarin gözünde daha inandirici olurdun.
ardalaa 9 yıl önce
biz kendi ülkemizde adaleti sağlayamıyoruz, kaza yapıyoruz ne olacak ölenle ölünmüyor deyip kapatıyoruz, adam öldürüyor, üç kuruş kan parasıyla olayı kapatıyoruz, şike teşvik yapıyor, yok, iddianame yayınlansın, yok dava sonuçuna bakalım diyoruz, 100 de 100 suçluyu cezalandırmıyoruz, şunu bilelimki bir gün adalet bize veya yakınlarımıza da mutlaka lazım olacaktır, çok yazık çok yazık
ADIL 9 yıl önce
Sen işini doğru dürüst yaptınmı.?Feneri ve suçluları kurtarmak için uğraştın durdun istifan bile onlar içindi.Rol yaptığın gün gibi ortada.Senin yüzünden bu kaos yaşanıyor maalesef.
şafak 9 yıl önce
Bu ülke böyle yönetiliyor. Sürekli birilerine yontuluyor. Giderken bile hazretleri Fenerbahçesine büyük hizmetlerde bulundu. Seçilme amacı da zaten Fenerbahçe'ye hizmetti. Bu belgeden haberi olmayan sorumlu sadece saf olabilir. Çünkü bu belge geldiği zaman basın tarafından duyurulmuştu. Bir bu TFF'ye böyle cins adamların seçilmemesi gerekir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@