alexa metrics

banner536

Türkiye en önemli 5 ülkeden biri

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Avrupa Birliği ve Dış Ticaret Bakanı Alexander Stubb ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Türkiye’nin ve Finlandiya’nın Avrupa coğrafyasının farklı uçlarında yer almasına rağmen, aynı dil ailesine mens

Spor 19.04.2012, 10:49
Türkiye en önemli 5 ülkeden biri

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Avrupa Birliği ve Dış Ticaret Bakanı Alexander Stubb ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

 

Türkiye’nin ve Finlandiya’nın Avrupa coğrafyasının farklı uçlarında yer almasına rağmen, aynı dil ailesine mensup dost iki ülke olduğunu belirten Bakan Bayraktar Finlandiya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliği sürecine güçlü destek verdiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak iklim değişikliği eylem planını hazırladıklarına değinen Bakan Bayraktar “Bu eylem planı, yeşil büyüme çerçevesinde hazırlanmış olan Türkiye’nin ilk strateji belgesidir.

 

Bakanlık olarak ‘kentsel çevre stratejisinin’ oluşturulması kapsamında da ‘sürdürülebilir kentsel gelişme stratejisi ve eylem planını’ hazırlamış bulunuyoruz. Bu stratejinin hedeflerinden birisi de kentlerin çevre üzerindeki etkilerinin azaltılmasıdır.” şeklinde konuştu.

 

Bakan Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü:“2010 yılında Finlandiya’ya ihracatımız 296 milyon, Finlandiya’dan ithalatımız ise 1.115 milyon dolar olmuştur. Bu veriler göstermektedir ki, Türkiye ile Finlandiya arasında ilişkiler giderek derinleşmektedir.

 

Halklarımız arasındaki temas ve etkileşimin geliştirilmesi, ticaret hacmimizin ve ortak yatırımlarımızın arttırılması, altyapı, çevre ve enerji alanlarında işbirliğimizin geliştirilmesi, iki ülke yararına olacaktır. Finlandiya’nın özellikle nükleer enerji ve alternatif enerji kaynakları konusunda dünyanın en başarılı ülkelerinden biri olduğu bilinen bir gerçektir.” 

 

Bakanlık olarak alternatif enerji kaynaklarının konuttan sanayiye çeşitli sektörlerde, kullanımına büyük önem verdiklerini söyleyen Bakan Bayraktar “Binalarda ve sanayide enerji verimliliğinin artırılması için yasal ve teknik çalışmalarımız son sürat devam etmekte olup, ülke genelinde çalışmalarımız yürütülmektedir” dedi.

 

Alexander Stubb ise Türkiye’nin dünyadaki en önemli beş ülkeden biri olduğunu söyledi. Alexander Stubb sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 

“Bana göre Türkiye stratejik konumu, bölgedeki siyasi bağlantıları, Doğu ve Batı arasında köprü olması, demografik özellikleri, ekonomik potansiyeli ile dünyadaki en önemli beş ülkeden biridir.”

Avrupa Birliğine üyelik konusunda, ilk günden itibaren Türkiye’nin en sadık, en güçlü destekçilerinden olduklarına değinen Stubb “Biz AB içerisinde Türkiye’nin dostu bir grup içerisindeyiz. Bu Türkiye’yi destekleyen ama resmi olmayan bir grup. AB ile 35 fasıldan yalnız 8’i aşıldı.

 

Son iki yıl içerisinde hiçbir fasıl açılmadı. Bunların sebebinin teknik değil siyasi olduğunu düşünüyoruz. Mümkün olduğu kadar Türkiye’nin katılım müzakerelerini desteklemeye ve ilerlemesini sağlamaya çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin Avrupa Birliğine ihtiyacı var ama bence Avrupa Birliğinin de Türkiye’ye ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

 

Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yanı sıra Avrupa Birliği Dış Ticaret Bakanı Alexander Stubb, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Genişlemesi ve Batı Balkanlar Birimi Danışmanı Satu Rajala, ve Finlandiya İşadamlarından oluşan bir grup katıldı.

bayraktar-2.jpg

 


Yorumlar (5)
KATATONİA 10 yıl önce
EMİNİM ÖYLEDİR
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
Türkiye adaletsiz ve şikecilerin aklandığı bir ülkedir.
kayalık 10 yıl önce
hukun üstünlüğü değil güçlünün üstünlüğü, mal ve hizmetlerden ve faturalardan vahşi ve haksız yere büyük paraların toplandığı, insan hak ve özgürlüklerinin Afrika'nın bile gerisinde kaldığı, gelir dağılımında en dengesiz ülkelerden birisi, hızla bir diktatörlüğe doru giden bir ülkenin Avrupa Birliğinde ne işi olabilir?
OnAir_TS 10 yıl önce
önemli ülke olabilir ama su anda avrupanin 50 sene gerisinde olan bir ülke, yeni türkiye diye bir kavram yaratiliyor eski türkiyeye makyaj yapmaktan baska birsey degil.
shorty 10 yıl önce
yazi icin tesekkür ederim aynen katiliyorum ve eklemek istiyorum bu ülke emperiyalistler icin 1.ve en önemli ülke nedeni bor madeni nin dünyada %80 TÜRKIYE de bulunuyor ve basimizda bulunan padisahimiz da bu madeni emperiyalistlere en ucuz sekilde nasil peskes geceriz diye ugrasiyor maalesef ülkemizi bitirmeye calisiyorlar ama bu millet derin uykuda saygilar ve sevgiler

Gelişmelerden Haberdar Olun

@