TS temettüsünde önemli gelişme

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret AŞ'nin esas sözleşme değişiklikleri Kurulca uygun görüldü.Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret AŞ'nin, 25 milyon lira olan sermayesinin 1 Haziran 2007-31 Mayıs 2008 hesap d

TS temettüsünde önemli gelişme

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret AŞ'nin esas sözleşme değişiklikleri Kurulca uygun görüldü.

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret AŞ'nin, 25 milyon lira olan sermayesinin 1 Haziran 2007-31 Mayıs 2008 hesap dönemine ilişkin 23 milyon 111 bin 306 lira tutarındaki temettünün 12 Mart 2012 tarihinde yapılan genel kurulda alınan karara istinaden bedelsiz olarak dağıtılması suretiyle 48 milyon 111 bin 306 liraya artırılması talebinin değerlendirildi. 

Değerlendirme sonucunda; kar payının müktesep hak niteliği bulunduğu, genel kurul kararı ile pay sahiplerine kar payı dağıtılmasına karar verilmesi halinde daha sonra tüm pay sahiplerinin oy birliği olmaksızın yapılan olağanüstü bir genel kurul kararı ile bu dağıtım kararının ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığı dikkate alındığında, şirketin 28 Ağustos 2008 tarihli genel kurul toplantısında alınan karar uyarınca nakit olarak dağıtılacağı kararlaştırılan kar payının ortaklar açısından doğmuş bir alacak hakkı olarak kabul edilmesi gerektiği belirtildi. 

Anılan döneme ilişkin temettünün dağıtım şeklinin 12 Mart 2012 tarihinde yapılan bir genel kurul kararı ile değiştirilmesinin mevzuata uygun olmaması, zira 28 Ağustos 2008 tarihli genel kurulda nakit olarak dağıtılmasına karar verilen temettünün pay sahipleri açısında bir alacak hakkına dönüştüğü kaydedildi. 

Bu nedenle, kar dağıtımı borcunun bedelsiz hisse verilmesi şeklinde yerine getirilmesinin ya alacak hakkına sahip pay sahiplerinin ayrı ayrı onaylarının alınması ya da yapılacak bir genel kurulda tüm pay sahiplerinin oy birliği ile bu doğrultuda karar alınması ile pay sahipleri açısından bağlayıcı olacağı vurgulandı. 

Şirketin, yukarıda açıklanan prosedüre uymaksızın dönem karını sermayeye eklemesi ile 2008 yılı genel kurul kararı ile alacak hakkına dönüşmüş olan temettü ödeme yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılamayacağı, ancak bu yönde tüm pay sahiplerinin katıldığı bir genel kurul kararı varsa temettünün sermayeye ilavesi ile bu borcun ortadan kalkabileceği veya kendisinden muvafakat alınan pay sahiplerine yönelik olarak temettünün sermayeye ilavesi ile temettü ödeme borcunun ortadan kalkabileceği ifade edildi. 

Bu hususlar dikkate alınarak, şirket sermayesinin tamamı 1 Haziran 2007-31 Mayıs 2008 hesap dönemine ilişkin 23 milyon 111 bin 306 lira tutarındaki temettüden karşılanmak suretiyle 25 milyon liradan 48 milyon 111 bin 306 liraya artırılması nedeniyle ihraç edilecek 23 milyon 111 bin 306 lira nominal değerli payların Kurul kaydına alınması talebinin olumsuz karşılanmasına ve şirket esas sözleşmesinin 6. ve 7. maddelerinin tadiline Kurulca uygun görüş verilmemesi kararlaştırıldı. 

2007, 2008 ve 2009 yılları hesap dönemlerine ilişkin temettülerin dağıtılmaması nedeniyle Kurulun ilgili düzenlemeleri ile söz konusu dönemlerde yürürlükte olan şirket esas sözleşmesinin kar dağıtımına ilişkin hükümlerinin gereklerini yerine getirmeyen yönetim kurulu üyelerinin pay sahiplerine karşı sorumlu olduğunun, sorumluluğun şartları mevcut ise pay sahiplerinin zararlarını yönetim kurulu üyelerinden talep edebileceği hususlarının Kurulun Haftalık Bülteni ile Kamuyu Aydınlatma Platformunda ilan edilmesi suretiyle ortakların bilgilendirilmesine karar verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.