alexa metrics

banner560

banner572

Trabzon'un 5 şampiyonluğu çalındı

 "5 SEZON ŞAMPİYONLUĞUMUZ ÇALINDI" Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Özbak, Şenol Güneş'e takıma şampiyonluk yaşatamadığı için yapılan eleştirilerin haksız olduğunu vurgulayarak, Güneş'in takımın başında bulunduğu 5 sezonda şampiyonluğun Trabzonspor'un

Spor 18.05.2012, 11:39
Trabzon'un 5 şampiyonluğu çalındı

 

"5 SEZON ŞAMPİYONLUĞUMUZ ÇALINDI"

 

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Özbak, Şenol Güneş'e takıma şampiyonluk yaşatamadığı için yapılan eleştirilerin haksız olduğunu vurgulayarak, Güneş'in takımın başında bulunduğu 5 sezonda şampiyonluğun Trabzonspor'un elinden çalındığını ileri sürdü. Özbak, Başbakan Erdoğan'ın kendisinin özerkleştirdiği Futbol Federasyonu'na müdahale ettiğini söyledi.

 

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Özbak, 26 Mayıs'ta yapılacak 29. Olağan Divan Genel Kurul Toplantısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Genel Kurul'da oya sunulacak tüzük değişikliğinin önümüzdeki günlerde kulübün internet sitesinden yayınlanacağını ve itirazı olan üyelerin gerekçeleriyle bunu kendilerine bildirerek tüzük değişikliği sürecine katkıda bulunmalarını isteyen Ali Özbak, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

 

Teknik direktör Şenol Güneş'in 'istifa ediyor' yönünde algılanan dünkü açıklamasıyla ilgili görüşlerini ifade eden Özbak şunları söyledi:

 

"Kulüp yönetiminin Şenol Güneş konusunda hata yaptığını düşünmüyorum. Şenol Güneş de bir yorgunluk belirtisi ifade ediyor zaten. 'Ben yokum' demiyor. Şenol Güneş'i bu kulüp, hele de bizler ve sizler çok iyi tanırız. Futbolculuğunda da antrenörlüğünde de çok duyarlı oluşunun ona kazandırdığı bir titizliği vardır. Olaylara da kuşkucu yaklaşım gösterir. Yorgunluk veya yılgınlık da yoktur diyemeyiz. Bir süreç yaşadı. Ama Başkan ve Asbaşkan'la konuştum. Bildiğim kadarıyla kararı devam niteliğinde. Zaten İstanbul'da da üçlü görüşme yapacaklar."

 

ÇALINAN ŞAMPİYONLUKLAR VAR

Ali Özbak, iş yapanın hata da yapabileceğini ifade ederek, " Hata olacak. Trabzonspor'u 38 yıllık 1. Lig tarihinde bir sürü hoca çalıştırmış ama üçünün dışındakilerin marka değerine bir şey kattığı yok. Ahmet Suat'ı, Özkan Sümer'i, Şenol Güneş'i istediğiniz kadar eleştirin ama kulübe marka değeri katmışlardır" dedi. Özbak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Şenol Güneş'in teknik direktör olarak şampiyonluk kupası alamadığı gibi eleştiriler var. Bunu asla Şenol Güneş'in başarısızlığı diye düşünmüyorum. Altını net çizerek söylüyorum. Bunların evrakı zor gösterilir, zaten teknik takiple ortaya çıkanları bile ne hale çevirdiklerini hep beraber yaşadık, gördük. 94 - 95'te ben yöneticiydim, Şenol Güneş Teknik direktör. Şampiyonluk çalındı. 1995 - 96 herkesin malumu. O kafa sararak gerginlik kazandırma falan değil sebep. Arkadan film çevirdiler. O sene de çalındı. 2003 - 2004, 2004 - 2005 yıllarının ikisini de eklerseniz, bir de orada çalındı. Ne yapacak Şenol Güneş? 2010 - 2011 ortada. Bana hiç kimse bir şey anlatmasın. Dünyada 18 maçta 17 galibiyet alan bir takım bulun bana. Bahsettiğim kulüp bu sene o konumuna göre kupayı da aldı, ligi de iyi yerde bitirdi. Kazansaydı o zaman 6 maçı. Niye kazanamadı? O kadar da lehine bir durum doğdu. Gitti Galatasaray'ın sahasında 19 gol yemesi gerekirken, yemedi. Yendi onu, döndü. Yenseydi ya bu tarafta onu. Niye yenemedi?."

 

ŞAMPİYORLUĞUMUZ ENGELLENİYOR

Özbak, "Trabzonspor'un 28 yıldır şampiyon olamamasının nedeni, ekonomik güç yetmezliği veya yönetici, futbolcu kadrosunun anormal yetersizliği, teknik heyetin yetersizliği veya becerememesi değildir. Bunlar da etken tabi ama biliniyor ki, engellenmese bu kulüp şampiyon olacak. Becerip engelleniyor. Ötekilerin de birbirlerini aldattığını biliyorum. Ama bunlar ispat edilemiyor. İspat edileni kabul edilmemiş zaten" dedi.

 

SAHAYA PIRASA MI DİKTİLER MARUL MU?

Şike iddiaları nedeniyle PFDK'nın verdiği kararları da eleştiren Özbak, "Adam diyor ki, 'sahaya yansımadı'. Dosyalar burada. Adam 'bana para verdiler' diyor. Veren kulübü de söylüyor. Sahaya nasıl yansıyacak? Şike yapan yönetici ceza aldı, futbolcu ceza aldı. Bunlar sahada futbolla ilintili yapmadılar da, bahçıvanlık mı yaptılar. Pırasa mı diktiler, marul mu diktiler? Duvar mı ördüler? Bu süreçte şunu da anladık ki; 2010 - 2011 sezonunda emniyet - mahkeme sürecinde tapelerle, teknik takiple olay netleşti. Demek bunlar eskiden aynı şekilde yapılmış ama o zaman ne arayan vardı ne de soran. Sitemim şunadır; bu camiayı hiç kimsenin rahatsız etmeye hakkı yoktu" diye konuştu.

 

SİYASİLERE ELEŞTİRİ

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Özbak, siyasilerin süreçteki tutumunu da eleştirerek şunları söyledi:

 

"Başbakan Erdoğan 6222 sayılı yasanın altına imza koydu. Bakanlar kurur olarak imzaladılar. İçi boştur, yanlıştır, o düzeltilir. Kanun için kulüp olarak teşekkür ettik. Ama uygulanmayacaksa kanunu niye çıkardık? Eğer bunun arkasını getiremeyeceksen niye çıkardın? Ana muhalefetin lideri Aziz Yıldırım Bey'e haksızlık yapıldığını söylemiş. Onu o söyleyemez. Hukuk adına söyleyemez. İktidar da söyleyemez. İktidarın da çıkardığı yasaya sahip çıkması lazım. Burada tabii ki ben Trabzonspor'un manevi hüviyetini temsil etme noktasında tekrar ediyorum; Sayın Başbakan'ın Türk futbolunun 5894 sayılı yasayla tam özerkleşmesine imza atması, yani Spor Bakanlığı'nın özerk federasyonun üzerindeki incelemesini kaldırması tam özerklik anlamına gelir. Ama ardından yasal olmayan şekilde müdahale ettiği söyleniyor. Ben bunu görmedim ama müdahale edebildiğinin izlenimi, UEFA Başkanı Platin ile buluştuğunda medyaya yaptığı açıklamalarında ortaya çıkıyor. Öteki onun Türk futbolu adına hanesine yazılmış bir primdir, bu taraftakinin de hanesine yazılmış ne olduğunun adını siz koyun."

 

Özbak, Şenol Güneş ve Burak Yılmaz'a verilen 3 maçlık cezayı da eleştirerek, "Şenol hocanın cezası da Fatih Terim gibi ertelensin" dedi.

 

Mukayeseli Tüzüğü indirmek için Tıklayınız.


Yorumlar (12)
OnAir_TS 10 yıl önce
her söylediginizin altina herkes imza atar. AMA ITIRAZ ETTIGIMIZ BIRSEYDEN ( 105. MADDE ) YARARLANMAMIZ SÖZ KONUSU OLMAMALI. BU BIZE YAKISMAZ, VERDIGIMIZ SAVASTA NEGATIF GÖRÜNTÜ ORTAYA KOYAR. NEYSE CEZAMIZ PASA PASA CEKERIZ.
freespirit 10 yıl önce
Şenol hocanın cezasını kesinlikle erteletmeyin, bu basit oyuna gelmeyin, biz mi söyleyeceğiz size bunun tuzak olduğunu, uyanık olun ya!
akın alper 10 yıl önce
ligin ilk yarısı bjkden sivasla birlkte 6puan önde bitrdik.ama birde 7 puanımz hakmler tarfından gasp edilmşti.hiç kimse unutmaz bursada 3mt. açık aleni ofsayttan yan hakem golü yedrdi.TSa.kayseride çakmapenaltı verdiler.maç 1-1 bitti.daha ne sayalm.yıllrca TSa top oynatmadıki hakmler.bakın GS saraçoğlunda hakemn koruması altında oynuyr.TS geçen yıl adeta orda dayak yedi adam jajayı biçiyr topu alıyr gol oluyr faul çalmıyr.TS artık aleyhne verilen en küçük hatada başkan deil yönetim katından bombardımana başlıcak bunlr hak hukuk bilmeez bu dilden anlarlr.TS yıllr önce hakkı yendinde bana göre uyutulmş.adamlr bizi yüzümze güülüp aldatmışlr.ahlaksızca.TSu 1. olarak maçlrına takımlarını tutan kurma hakmler gönderip engellediler.TS camiası tarflı hakmleride UEFAya gerektinde taşımalıdr.sahya yansımadı dienlere eses- TS maçınn TSun iptal edilen golerini lütfen gösterinz.hatta şike yapan bülent yıldırımn bağlandını ve 2 nizami golü vermedini alenen belirtin.bu ülkede TS hep dışlnmaktadr.hakkını aradı zaman.ama olsun bunlarda doğum sancıları.bu isyan TSu başarya taşıcaktr...
Sıktın.Artık.onairts 10 yıl önce
105. maddeyi erteletmemeliymişiz bu bize yakışmazmış.
bombesin 10 yıl önce
beş şampiyonluğunun çalındığını iddia edebilmek için kazandığın şampiyonluklarında çalıntı olmadığını kanıtlaman gerekir. bırakın bu işleri . yarın fenerbahçe aldığı şampiyonluğun çalıntı olmadığını kanıtladığında ne diyeceğiz, koskoca devletin hukuk sistemine mi çalıntı diyeceğiz , hakimlerine mi hırsız diyeceğiz. polislere saldıran fener taraftarına terörist diyelim tamamda devletin yargısına saldırana ne diyelim bildiğiniz bir kelime var mı ? anarşist mi, militan mı, gerilla mı, ayrılıkçı mı ne demek lazım..
shorty 10 yıl önce
her ikisinede ceza indirimine evet ertelemeye hayir hoca tribünde de olsa ünal hocamiz var cikmaz bir problem burak zaten gidici cezasi bizi baglamaz akilli olun tuzaklara düsmeyin ve bizi rezil etmeyin üc büyük kulübü taklit etmeyin kendiniz birseyler üretin
Sıktın.Artık.onairts 10 yıl önce
2010-2011 yılıydı geçen sene o kadar emek boşa gitti ağlıyorum şu an:(
ali ihsan. 10 yıl önce
Hani şikeciler, "şike varsa ispatlayın" diyor ya... Ben de sayın başkan gibi şikenin en büyük kanıtı 18 de 17 dir diyorum...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@