alexa metrics

banner560

banner572

TFF'ye Tuzcuoğlu ihtarnamesi

Trabzonspor, noter kanalıyla Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyelerine ihtarname göndererek, Tahkim Kurulu Başkanı Avukat Engin Tuzcuoğlu'nun ivedilikle görevden alınmasını ve yerine tarafsız birinin atanmasını iste

Spor 17.04.2012, 16:37
TFF'ye Tuzcuoğlu ihtarnamesi

Trabzonspor, noter kanalıyla Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyelerine ihtarname göndererek, Tahkim Kurulu Başkanı Avukat Engin Tuzcuoğlu'nun ivedilikle görevden alınmasını ve yerine tarafsız birinin atanmasını istedi.

 

Trabzonspor'dan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Kulübümüz, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ve yönetim kurulu üyelerine bir ihtarname göndererek Tahkim Kurulu Başkanı Avukat Engin Tuzcuoğlu’nun ivedilikle görevden alınarak yerine tarafsız bir hakem ataması gerçekleştirilmesini talep etti. 

 

Noter kanalıyla Futbol Federasyonu’na gönderilen ihtarnamede TFF Yönetim Kurulu’nun Tahkim Kurulu başkanlığına Avukat Engin Tuzcuoğlu’nu atadığına dikkat çekilirken, “Avukat Engin Tuzcuoğlu halen İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürmekte olan ve kamuoyunda şike davası olarak adlandırılan davada sanık olarak yargılanan spor kulübü yetkilileri lehine imzalı mütalaa vermiştir, taraflıdır. Ayrıca bu şahısların futbol disiplin yargılaması açısından da suçsuz olduğunu basın beyanlarıyla ifade etmiştir” denildi.

 

Tahkim Kurulu’nun; yargı yetkisi anayasal düzeyde teminat altına alınmış bir yargı mercii olduğuna dikkat çekilen ihtarnamede Tuzcoğlu’nun 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na göre de taraflı olduğuna dikkat çekildi.

 

Devamı Sayfa 2'de

 

[PAGE]

CAS’ın 1998 yılında İskoçya’nın Celtic Kulübü hakkında verdiği UEFA kararıyla ilgili durum açısından da değerlendirilen Tuzcuoğlu’nun konumu için “CAS yönetici kurulu Celtic Kulubü’ne daha önce hukuki danışmanlık sağlamış olan bir İngiliz avukatın CAS Tahkim heyetinde görev yapamayacağını, zira taraflı olduğunu belirtmiştir. Dolaysıyla CAS’ın TFF’yi bağlayıcı içtihatlarına göre de daha önce belirli şahıs ve kulüplere mütalaa vermiş Avukat Tuzcuoğlu taraflıdır” ifadeleri kullanıldı.

 

Aynı ihtarnamede ayrıca şu görüşlere yer verildi; “Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu taraflı bir Tahkim Kurulu atayarak görevinin gereklerini birçok şekilde ihlal etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin imzaladığı milletlerarası anlaşmaya göre tarafsız bir tahkim kurulu başkanı ataması gerçekleştirmesi gerekirken bu hükümlülüğü yerine getirmemiştir. Bunu yaparken kendi kuruluşuna ilişkin 5894 sayılı kanun ile 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nu, UEFA statüsünün 60., FİFA statüsünün ise 62. maddesini doğrudan, bu nedenle 5894 sayılı kanunu ise dolaylı olarak ikinci kez ihlal etmiştir”

 

İhtarnamenin netice ve talep bölümünde ise; “Yukarıda ayrıntılarıyla açıklandığı üzere TFF’nin Tahkim Kurulu Başkanı Avukat Engin Tuzcuoğlu’nu ivedilikle görevden alarak yerine tarafsız bir hakem ataması; aksi takdirde adli cezayı ve sportif yargılamaya ilişkin olarak mevzuattan doğan tüm haklarımızı kullanacağımız ihtar olunur”

 

İhtarnamede bahsedilen içerikle ilgili olarak detaylı hukuksal açıklamalarda yapıldı"


Yorumlar (31)
VARSAYOKSATRABZONSPOR 10 yıl önce
her taraftan bastırın arkanızdayız ....
muhasebeci 10 yıl önce
bence yönetim akıllı davranak sırayla halledecek bu işi tff secimde desdeklemek zorunda oldugu için tüpcüyü desdekledi yoksa yine tüpçu olacaktı tff başkanı diğer adımlarıda sırayla atacaktır arkasındayız yönetımın
şafak 10 yıl önce
Tahkimin kararı kesindir. Anayasa mahkemesi gibi. Bizimkiler yeni uyandı. Saldırıp taraftarı ayağa kaldırın. Bakalım TFF kaç gün dayanacak. Şimdiye kadar Şikeciler saldırdı.
zafferyilmaz 10 yıl önce
İşte böyle yaa. Nihayet icraat yapılmaya başlandı. Böyle devam Sayın Sadri Şener, arkanızdayız. Siz yeterki Trabzonsporu savunun bu taraftar sizi el üstünde tutar...
kutbay 10 yıl önce
Önceki gün M.Ali Yılmaz, ardından Nuri Albayrak'ın açıklamalarını okuyunca neden arama konferansına katılmadıklarını daha iyi anladık... Adamlar utanmasalar Trabzonspor'u suçlayacaklar! Bunların biri utanmadan takımın efsane kadrosunu dağıttı; diğeri de Trabzonspor'un elinden limanı aldı... Unutmadık! Unutturmayacağız!.. Elin adamı hırsızını, arsızını desteklerke, Biz de mevcut yönetime tam destek vermek zorundayız. Kalın sağlıcakla
isakarsu 10 yıl önce
bu da yasal yollarla yapılacak tepkilerle olur... köşeye sıkıştırmalı.. Hukuki açıdan gerekli hamleler yapılmalı..
inadina ts 10 yıl önce
aslinda hepsi iyi güzelde beni asil üzen takimin son maclar performansi,ve dahada kötüsü teknik kadronun beceriksizligi acizligi yorgunlugu,ne oldu senol günese ve ünal karamana,böyle giderse karalari biz taraftar baglayacagiz.
tkbd61 10 yıl önce
sevgili yönetim kurulu taraftar arkanızda sonuna kadar devam kimseden korkmak çekinmek yok bu başbakan olsa dahi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@