kebir reklamı

Tarihi dava başladı

Herkesin merakla beklediği şike davası, bugün Silivri'de görülmeye başlanacak. 3 Temmuz'da başlayan tutuklamalarla bugüne kadar gelinen süreçte her şey gün ışığına çıkacak. Aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuk

Tarihi dava başladı

banner197

Herkesin merakla beklediği şike davası, bugün Silivri'de görülmeye başlanacak. 3 Temmuz'da başlayan tutuklamalarla bugüne kadar gelinen süreçte her şey gün ışığına çıkacak. 

Aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan dava İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonunda saat 09:45'te görülmeye başlandı.

401 sayfalık iddianamenin okunacağı duruşmanın ilk 4 günü Silivri’deki salonda görülecek. Ardından yargılamaya Çağlayan’da devam edilecek.

 

DURUŞMA BAŞLADI

 

Aziz Yıldırım duruşmaya verilen arada konuştu.

"İbrahim Akın'a 100 bin dolar vermişim ispat etsinler kendimi köprüden atacağım"

"Taraftarlar Silivri'ye gelmesin Çarşamba günü Çağlayan'a gelsin"

Futbolda şike soruşturması kapsamında yargılanan Fenerbahçe Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım, duruşmada değil ancak öğle arasında verilen arada duruşma başlamadan konuştu. İzleyici bölümünde bulunanlarla selamlaşan Aziz Yıldırım, şikeyle ilgili iddialara değindi.

Yıldırım, "Şikeymiş ne şikesi. Şike filan yok. Memleket elden gidiyor, şike konuşuluyor" diye seslendi. Aziz yıldırım, diyalog şeklinde geçen konuşmasında, "İbrahim Akın'a, 100 bin dolar vermişim. Nereden vermişim, hangi hesaptan vermişim? İspat etsinler kendimi köprüden atacağım. Buradan çıkınca televizyonlarda konuşanlarla da konuşacağım" dedi

Aziz Yıldırım'ın bir mesajı da dışarıda bekleyen taraftarlara oldu. Yıldırım, "Taraftarlara söyleyin gelmesinler, soğuk zaten duruşmalar devam edecek. Çağlayan'a gelsinler" diye konuştu.

"HERKES KORKAK"
Yıldırım arada bir süre bazı basın mensuplarıyla da konuştu. Bu sırada duruşmanın başlayacak olması nedeniyle mübaşir Yıldırım'ı yerine oturması konusunda uyardı. Bunun üzerine Yıldırım basın mensuplarına gülümseyerek, "Neden oturuyorsunuz kalkın kalkın. Herkes korkak. Cesurlar bir kere korkaklar her gün ölür. Ne yazık ki spor medyasında korkaklar var. Çok daha önemli açıklamalarım olacak. Arkadaşlar internet sitesine bugün yarın koyarlar" ifadesini kullandı.

Davanın tutuklu sanıkları Aziz Yıldırım, Cemil Turan ve Ali Kıratlı'nın bir süre kendi aralarında sohbet ettiği gözlendi. Heyetin salona girmesinin ardından duruşma başladı. İddianamenin TRT spikerleri tarafından okunmasına devam ediliyor

11:25 Aziz Yıldırım'ın avukatı iddianamenin okunmaması için başvurdu ancak mahkeme başkanı bu başvuruyu reddetti.

11:00 Kimlik tesptileri yapıldı ve iddianamenin okunmasına başlandı.

10:30 Tutuklu sanık Bülent Uygun ise aylık gelirinin tutuklanmadan önce 300 bin TL olduğunu ancak şu an bir gelirinin olmadığını belirtti.

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık açılan davanın ilk duruşması görülmeye başladı. Duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun ve Olgun Peker'in bulunduğu 22 tutuklu sanık katıldı.

Tutuklu sanık menajer Bülent İbrahim İşcen'in ise hastanede tedavi gördüğü için duruşmaya katılamadığı belirtildi. Tutuksuz sanıklardan ise eski futbolcu Ümit Karan, Beşiktaş Sportif Direktörü Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu 25 tutuksuz sanık ise duruşmada yerini aldı.

"BURAYA GELENE KADAR YOKTU"
Duruşmada tenzip zaptının okunmasının ardından kimlik tespitine geçildi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, davanın bir numaralı sanığı Olgun Peker'in kimlik tespitini yaptı. Peker evli ve bir çocuğu olduğunu söyleyince Başkan Ekinci "Allah bağışlasın" dedi. Peker ise "Amin" diyerek cevap verdi. Peker mesleğinin inşaat ve futbolcu menajerliği olduğunu aylık gelirinin ise 5 bin TL olduğunu ifade etti. Ardından Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın kimlik tespitine geçildi.

1952 doğumlu olduğunu ifade eden Yıldırım evli ve iki çocuk sahibi olduğunu söyledi. Başkan Ekinci, Yıldırım'a da "Allah bağışlasın" dedi. Yıldırım ise "Sağolun" diye yanıtladı. Mesleği sorulan Yıldırım, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olduğunu aylık gelirinin ise 30 bin TL olduğunu belirtti. Mahkeme Başkanı Ekinci Yıldırım'a sabıkası olup olmadığı sorusuna Aziz Yıldırım'ın "Buraya gelene kadar yoktu" diye yanıt vermesi dikkat çekti.

Tutuklu sanık Bülent Uygun ise aylık gelirinin tutuklanmadan önce 300 bin TL olduğunu ancak şu an bir gelirinin olmadığını belirtti. Sanıkların kimlik tespiti devam ediyor.

Ve operasyon bombası: Tarih 3 TEMMUZ 2011
Şike operasyonu başladı. Aralarında Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş gibi dev kulüplerimizi de kapsayan bu operasyonla 56 kişi gözaltına alındı.

İbrahim şike için fetva almış : Tarih 5 TEMMUZ 2011
İstanbul BŞB’li İbrahim Akın’ın iddianamedeki konuşmaları gündeme bomba gibi düştü. İbrahim “Şike parası almak caiz midir?” diye bir hocadan fetva almış.

Trabzonspor Fenerbahçe’yi yıktı: Tarih 25 AĞUSTOS 2011
TFF, şike yaptığı gerekçesiyle Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden men etti. Bu kararın UEFA’nın talimatıyla alındığı söylendi. Devler Ligi’ne Trabzonspor gitti.

Aydınlar TFF’den istifa etti: Tarih 31 OCAK 2012
UEFA’nın CAS savunmasında “Fenerbahçe’yi biz değil TFF göndermedi” demesi üzerine TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar samimiyetsizliklerden yakınarak istifa etti.

VE Türk Futbol Tarihi’nin en büyük duruşması başlıyor... 3 Temmuz 2011’de başlayan şike soruşturması kapsamında, aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 23’ü tutuklu, 93 sanık bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Tutuklandıktan sonra Metris Cezaevi’ne gönderilen ve yaklaşık 8 aydır burada kalan 23 sanık dün güvenlik nedeniyle ilk duruşmaların yapılacağı Silivri Ceza ve İnfaz Kampüsü’ne nakledildiler. Şimdi artık yargılama süreci başlayacak.

17 Şubat’ta Çağlayan’a gönderilecek
SESLİ ve görüntülü olarak yapılacak duruşmada sanıkların kimlik tespitinin ardından TRT’de görevli üç spiker özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk’in hazırladığı 401 sayfalık iddianameyi okuyacak. Bugün başlayacak olan duruşma 15 Şubat Çarşamba, 16 Şubat Perşembe ve 17 Şubat Cuma günü Silivri’deki duruşma salonunda görülecek. İddianamenin okunmasının 17 Şubat Cuma günü tamamlanmasının ardından yargılamaya Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda devam edilecek. Süreç böylece başlamış olacak.

Taraftarlar salona alınmayacak
SANIKLARIN ifadesi Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yapılacak olan duruşmalarda alınacak. Sanık sayısı ve sanıklar adına duruşmaya katılacak avukat sayısının çok olması nedeniyle duruşma salonuna izleyici olarak sanık yakınlarından en fazla 3’er kişi alınacak. Fenerbahçe Kulübü yöneticileri de duruşmaya izleyici olarak katılmak için mahkemeye başvurdu. İddianamede adı geçen hiçbir spor takımının taraftarı ise duruşma salonuna alınmayacak.

Takımlar değil şahıslar yargılanacak
FUTBOLDA şike iddialarına ilişkin davaya bakacak olan İstanbul özel yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci futbol takımlarına yönelik bir yargılamanın yapılmadığını vurgulayarak, “Futbol kulüpleri 100 yıllık değerler. Burada takımları yargılamıyoruz. İddia olunan suçlamalarla ilgili yargılama yapacağız. Suç işleyip işlemedikleri yargılama sonucunda belli olacak” dedi.

KİM KAÇ YILLA YARGILANACAK?

Aziz Yıldırım (F.Bahçe Başkanı)
· “Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurup yönetmek” suçlamasıyla 22 ile 72 yıl arasında hapsi isteniyor. 7 maçta şike ve teşvik primi suçlamalarına muhatap olan Yıldırım yeni yasa yürürlüğe girmeseydi, 61 yıldan 156 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacaktı.

Olgun PEKER (Giresun eski Başkanı)
· “Suç işlemek amacıyla silahlı çete kurmak ve yönetmek, konut dokunulmazlığı, mala zarar verme, tehdit, nitelikli dolandırıcılık, şike yapmak, rüşvet, özel belgede sahtecilik, resmi belgede sahtecilik” suçlarıyla yargılanıyor. İstenen hapis cezası 61 yılla 159 yıl arası. İndirimle 43.5 yılla 115 yıl arası.

Mecnun OTYAKMAZ (Sivasspor Başkanı)
· “Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne üye olmak ve 22 Mayıs 2011’deki Sivas-F.Bahçe maçında şike suçundan 8,5 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Otyakmaz’ın istenen hapis cezası 3,5 yıldan 10 yıl 10 ay.

Şekip MOSTUROĞLU (F.Bahçe Asbaşkanı)
· İddianamede, “Örgüt üyeliği, nitelikli dolandırıcılık ile şike ve teşvik” ile suçlanıyor. Mosturoğlu’na istenen ceza 23 yıl ile 52 yıl arasında. İndirimli haliyle 5,5 yıldan 17 yıla hapis isteniyor.

Sadri ŞENER (Trabzonspor Başkanı)
· F.Bahçe-A.Gücü ve Sivas-F.Bahçe maçlarınla teşvik girişimiyle suçlanıyor. 10-24 yıl hapis istenen Şener’in cezası 1 yıl 9 aydan-5 yıla kadar indirilecek.

Serdal ADALI (Beşiktaş eski yöneticisi)
· Beşiktaş-İBB Türkiye Kupası finalinde şike yapılması iddiası var. Mevcut yasada 7,5-18 yıl olan ceza indiriminin ardından Adalı, 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar yargılanacak.

Tayfur HAVUTÇU (Beşiktaş Koordinatörü)
· Beşiktaş - İBB Kupa finalinde şike eylemi yapılması iddiasıyla 5 yıldan 12 yıla kadar yargılanması isteniyor. İndirimin ardından Tayfur Havutçu 
için istenen ceza 1 ile 3 yıl arasında.

Hakim karşısına çıkacak sanıklar

İŞTE Tutuklu 23 kişi
Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Cemil Turan, Tamer Yelkovan, Mehmet Yenice, Mecnun Otyakmaz, Ahmet Çelebi, Bülent Uygun, Ömer Ülkü, Olgun Peker, Coşkun Çalık, Abdullah Karakuz, Hakan Karaahmet, Abdullah Eker, Selim Kımıl, Haldun Şenman, Yusuf Turanlı, Emre Talat Koçak, Sami Dinç, Ali Kıratlı, Abdullah Başak, İbrahim Bülent İşcen.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
k.alemdar - 6 yıl önce
evet azizin yalanlari birazdan baslayacak, utanmadan üstü kapali olarak gülen harekatini hedef gösteriyor. onlar senin borc batagindaki kulübünü ne yapsin be, keske onlar kadar icinde allah korkusu olsaydi kimsenin emegini calmazdin, iddianameye bakinca senin savunman yalandan baska birsey olamaz. meskenin olur orasi insallah.
Avatar
ardalaa - 6 yıl önce
Mücadelemiz zulüm ve zalimledir diye açıklama yapmış desenize kendi kendisiyle mücadele ediyor
Avatar
k.alemdar - 6 yıl önce
dün bir tv kanalina baglanan azizenin avukati fis fis faik, neden azizin dinlenmesine subatta baslaniyormusta sadri sener inkine nisanda baslaniyormus. insanlari yaniltmaya calisan hezeyan icindeki bu sahisa türkiyede avukat deniliyor. savunmani baskalarini karalayarak iftira atarakmi yapacaksin. zavalli fis fis.
Avatar
lazon - 6 yıl önce
Bu nasıl iş. Yok fener-agücü maçında teşvik primi verilmiş. O zaman maç nasıl oldu da 6-0 fener lehine bitti. Suçlarken az destekli atın yahu. O maçta olsa olsa hakemin verdiği 3 penaltı neden verildi. hele ilk penaltı nasıl verildi .bunları sorgulamak , suçlanıyorsa da hakemi suçlamak gerekir. sivas maçını da gördük. danışıklı dövüş. al gülüm ver gülüm. bu ülkenin çivisi çıkmamış, ne çivi kalmış ne bişe
Avatar
TSunami LXI - 6 yıl önce
Dakika 1 ve gol: aylik 30 bin TL mis... Vah vah Azizim... Ozaman Bülent seni 10 katliyor mus.
Avatar
selimcan - 6 yıl önce
aziz yıldırımı o kadar şımarttılar ki, ne şikesi, şike mike yok diyor bu pişkin adam..

aşağıda resmi belgelere dayalı iddiaları 16. ceza mahkemesi kabul etmiş, ama aziz efendi hala ne şikesi. şike mike yok diyor...16. AĞIR CEZA MAHKEMESİ, FUTBOLDA ŞİKE İDDİALARINA İLİŞKİN İDDİANAMEYİ KABUL ETTİ...İDDİANAMEYE GÖRE HER ŞEY OLGUN PEKERİN DÖNEMİN FEDERASYON BAŞKANIYLA YAPTIĞI GÖRÜŞMELER VE MAHMUT ÖZGENERİN ŞUBATTA TELEFON GÖRÜŞMELERİNİN DİNLENMESİYLE BAŞLADI..ŞİKENİN KODLARI: TARLA - TAŞ OCAĞI : FUTBOL SAHASI DEMEKMİŞ...

TARLAYI SÜRMEK = TİR ŞİKE

TARLA YEŞİLLENDİ Mİ = TİR ŞİKE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLDİ Mİ?

İNŞAAT = TİR ŞİKE YAPILAN MAÇ...(ADAMLAR İNŞAAT YAPIYORLAR..VAR MI BUNDA BİR SAKINCA)

İNŞAAT İŞÇİSİ = TİR FUTBOLCU,

KAHVE İÇMEK = TİR ÖDENEN ŞİK E PARASI...F.BAHÇE KULÜBÜNCE ŞİKE YAPILAN VE TEŞVİK VERİLEN MAÇLAR:21 ŞUBAT 2011 GÜNÜ OYNANAN MANİSA TRABZON MAÇINDA MANİSASPORa TEŞVİK PRİMİ VERİLMESİ,26 ŞUBAT 2011 GÜNÜ OYNANA F.BAHÇE-KASIMPAŞA MAÇINDA ŞİKE YAPILMASI...6 MART 2011 GÜNÜ OYNANAN BURSASPOR-İBB MAÇINDA TEŞVİK PİRİMİ VERİLMESİ,7 MART 2011 GÜNÜ OYNANAN GENÇLERBİRLİĞİ -FENERBAHÇE MAÇINDA ŞİKE YAPILMASI,20 MART 2011 GÜNÜ OYNANAN GENÇLERBİRLİĞİ-TRABZONSPOR MAÇINA f.bahçe tarafından TEŞVİK PRİMİ VERİLMESİ..22 NİSAN 2011 GÜNÜ OYNANAN TRABZONSPOR-BURSASAPOR MAÇINA TEŞVİK PRİMİ VERİLMESİ.,1 MAYIS 2011 GÜNÜ OYNANAN İSTANBULBB - FENERBAHÇE MAÇINDA ŞİKE YAPILMASI..8 MAYIS 2011 GÜNÜ OYNANAN KARABÜK - FENERBAHÇE MAÇINDA ŞİKE YAPILMASI..(KARABÜK-F.BAHÇE MAÇININ HAKEMİ DE.... BU MAÇTAN 2 HAFTA ÖNCE EŞKİŞEHİR MAÇINDA TRABZONSPORUN ESKİŞEHİRE ATTIĞI 2 GOLÜ İPTAL EDEN, F.BAHÇENİN MİLLİ HAKEMİ BÜLENT YILDIRIMDIR. kimse UNUTMASIN)15 MAYIS 2011 GÜNÜ OYNANAN FENERBAHÇE - ANKARAGÜCÜ MAÇINDA ŞİKE YAPILMASI..(FENERBAHÇE MAĞLUP İKEN ÇAKMA BİR ŞEKİLDE İSMİ DÜRÜSTE ÇIKMIŞ CÜNEYT ÇAKIR'IN 12 DAKİKA İÇİNDE, ANKARAGÜCÜ ALEYHİNE 3 PENALTI VERMESİ...Kİ C.ÇAKIRIN ACELE ACELE BU PENALTILARI VERMESİNE GEREK YOKTU, ZİRA ANKARAGÜCÜ KENDİNİ YORMADAN MAÇI 6-0 KAYBETTİ...)15 MAYIS 2011 GÜNÜ OYNANAN TRABZONSPOR - İBB MAÇINA DA FENERBAHÇENİN TEŞVİK PRİMİ VERMESİ...(BAKSANA ADAMLAR AYNI GÜN OYNADIKLARI ANKARAGÜCÜ MAÇINDA ŞİKE YAPARKEN DİĞER YANDAN DA RAKİP TRABZONSPORUN RAKİPLERİNE TEŞVİK PRİMİ VERİYORLAR...22 MAYIS 2011 GÜNÜ OYNANAN MENŞUR VE MAĞFUR SİVASSPOR - FENERBAHÇE MAÇI DA BİLDİĞİNİZ GİBİ....4-1 (4 İŞARETİNİ DE SİVASSPOR BAŞKANI MECNUR ODYAKMAZ VERMİŞTİR. HA HA HA HAAAAAAAAAAAA.....)

Evet hakkında bu kadar belgeli şike iddiaları olan kulübün başkanı, ne şikesi şike mike yok diyor...

belkide yoktur, ama yalan diyenin diye de sorarlar adama.....
Avatar
beylul - 6 yıl önce
“Ben hep onyedi yasindayim.

Her Ayak sesinde ürperirim.

Demirkapinin her acilisinda,

gögsümün Kafesine sigmaz yüregim.

Her türlüsünü tattim, acilarin ayriliklarin.

Herseye biraz alistim.

Bir seni beklerken kendimi yenemedim.....

Şu Metrisin Önü….”

Türküler kolay yapılmıyor, yaşanılıyor da yapılıyor türkülerimiz. Onurlu direnişler hala bitmeyen zaman aşımı davalar bari türkülerimizi kirlenmesin.