Takımın % 70'i Trabzonlu olacak

Trabzonspor Kulüp Başkanı Sadri Şener, 10 milyon dolar gelir sağlayacak enerji projesinde sondaja başlanacağını belirterek, "HES bizim hamsi, lahana gibi bildiğimiz bir iş" dediAli Kemal, Lemi Çelik, Şenol Güneş, Hüsnü Özkara, Serdar Bali... 1970'li yılla

Spor 19.01.2013, 10:24
Takımın % 70'i Trabzonlu olacak

Trabzonspor Kulüp Başkanı Sadri Şener, 10 milyon dolar gelir sağlayacak enerji projesinde sondaja başlanacağını belirterek, "HES bizim hamsi, lahana gibi bildiğimiz bir iş" dedi

Ali Kemal, Lemi Çelik, Şenol Güneş, Hüsnü Özkara, Serdar Bali... 1970'li yılların sonu, 80'lerin de ilk yarısına kadar 6 şampiyonluk kazanan Trabzonspor'un Trabzon doğumlu efsane oyuncuları...
 
O dönemde, 90 maç kendi sahasında hiç yenilmeyerek dünya futbolunda kırılması zor bir rekora imza atan, Liverpool, Barcelona gibi devleri eleyen Bordo Mavili kadroda hiç yabancı futbolcu yoktu.
 
Geneli de Karadeniz insanıydı 'Fırtına' lakaplı takımın. Hem ekonomik hem de sosyal anlamda geçmişteki başarısını yaşatmak için kolları sıvayan Karadeniz Fırtınası, çıkışı altyapı ve alternatif yatırımlarda buldu. Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'le hem takımın gelecek planlarını hem de ekonomi hedeflerini konuştu.
 
SANAL mağazalar YOLDA 
 
Türk futbolunda üç büyükler kavramını ilk yıkan takım sizsiniz. Anadolu'nun bu anlamda önünü açtınız. Birçok Anadolu takımı ekonomik anlamda sorunlar yaşasa da başarılı sonuçlar alıyor. Bunu neye bağlamak lazım? 
 
Türkiye'de futbol kulüplerinin kasası yayın gelirlerinin yükselmesiyle dolmaya başladı. Üç büyüklerin çok büyük gelirleri var. Bizlerden en büyük farkı taraftarları... Yani seyirci ve kombine gelirleri çok fazla.
 
İstanbul takımları kombine dışında 2-2.5 milyon lira gelir elde ederken bizde bu rakam 300-400 bin TL seviyesinde. Bir de stadları çok büyük. Onlar bir oyuncuya 10 milyon, biz ise 4-5 milyon lira verebiliyoruz. Ancak buna rağmen başarılı sonuçlara imza atıyoruz. Anadolu takımları da aynı. 
 
İstanbul kulüplerinin bedelli sermaye yoluyla taraftardan para topladığı bir dönemde siz işadamlığınızı konuşturdunuz ve enerjiye yatırım yaptınız. Bu karar nasıl ortaya çıktı biraz ondan bahsedelim? 
 
İkinci başkanımız Necmettin Aytekin hidroelektrik santral (HES) inşaatları yapıyor. Türkiye'deki HES projelerinin çoğu Doğu Karadeniz'de. Yani bizim orada HES hamsi gibi lahana gibi...
 
Herkes bu işi biliyor. Biz de yapalım dedik. Projeyi hazırlayıp lisansı aldık. Bir-iki vatandaşın itirazı var, onları çözdükten sonra sondajlara başlayacağız. İhaleyi yapıp inşaatlara geçeceğiz. Bu yatırımla sonraki yönetimlere oldukça iyi bir gelir bırakacağız. 
 
Başka sektörlere de yatırım planlıyor musunuz? 
 
Bizim forma, ayakkabı, eşofman sattığımız TS CLUB'ımız var. Buradaki ciro üç büyüklerinki kadar büyük değil. Biz yönetime geldiğimizde cirosu 3 milyondu. Şimdi 13 milyona çıktı. Yakında 20 milyonu görür.
 
Bu gelirle iyi bir yabancı futbolcu alabiliriz. Bu yıl 2-3 mağaza daha açmak istiyoruz. İnternetten satış sistemleri kuracağız. 1-2 yıl sonra bu iş daha iyi bir noktaya gelecek.
Borcumuzu çeviririz
 
Kulübün borcu ne kadar? 
 
En son 128 milyondu. Sponsor firmadan her yıl aldığımız gelir var. Onu muhasebede gelir olarak gösteremiyoruz. Futbolcu alırken onu yazıyoruz ama gelirimizi yazamıyoruz. Bankalara olan 80-90 milyon civarında borcumuzun karşılığı var. Bizim için bu çevrilebilir bir borç.
 
Barajdan 10 milyon dolar gelecek
 
Baraj yatırımınızla ne kadar gelir bekliyorsunuz? 
 
O günkü ticari koşulları şu anda tahmin edemem ama çok büyük gelir sağlar. 28.5 megavatlık bir santral olacak. 10 milyon dolar gibi bir rakam diyebiliriz. Önceliğimiz kulübe gelir yaratmak.
 
Kimse bunun altında başka bir şey aramasın. Köylüler önceliklerinin çevre olduğunu söylüyor. Ancak yaptıkları evler çevreye kötü bir görüntü veriyor. Bence çevreyi bozan onlar. Kimse bunlara tek bir kelime söylemiyor. Buna çok kızıyorum. 
 
Başkan olmak yorucu iş
 
Bu yıl başkanlığa aday olmayacağınızı söylemiştiniz. Gerçekten bırakmayı düşünüyor musunuz? 
 
Benden daha eğitimli, daha genç, Trabzonspor'a yakışan bir arkadaş çıkarsa bırakırım. Bu çok zor, stresli bir iş. Yoruldum artık. İki yıldır çektiğim yetti. Nezarete, savcıya git. Psikolojik olarak yoruldum. Başkan olmak cesaret gerektiriyor. Eğitimli birçok genç var. Ben de yeni bir aday çıksın istiyorum. 
 
Borçsuz Trabzonspor mu, başarılı Trabzonspor mu?
 
Tabi ki başarılı... Ben finans kuruluşu değilim ki... Sporda başarı kazanmam lazım. Yanlış hatırlamıyorsam Mancester United'in 450-500 milyon dolar borcu var. Barcelona'nın da öyle.
 
Mesela Şampiyonlar Ligi'ne gidince kasamıza 24-25 milyon euro girdi. Altyapıdan oyuncu yetiştirmeye önem veriyoruz. Pilot takımımız 1461 Trabzon kupada Galatasaray'ı eledi. Buradan iki oyuncuyu A Takım'a aldık. Haziranda yine bir-iki oyuncu daha gelecek.
 
Trabzonspor en büyük başarılarını Trabzonlu oyuncuların oynadığı dönemde yakaladı. Önümüzdeki 5-6 yıl içinde de Trabzonspor'un yüzde 70'inin Trabzon doğumlulardan oluşacağını düşünüyorum. Bu şehirde doğanlar transferde başka kulübe gitmez. Selçuk ve Burak Trabzon doğumlu olsaydı bizden gitmezdi.

 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (20)
ERTUĞRUL SAĞLAM 7 yıl önce
başkan adayları için,söylediğiniz sözler çok doğru,,,,altına imzamı atıyorum sayın başkanım.......
yasar kaya 7 yıl önce
Ali Kemal, Lemi Çelik, Şenol Güneş, Hüsnü Özkara, Serdar Bali... verdiğiniz isimlerden bile yarısı trabzonda kalmamış lemiyide futbolcudan sayarsan tabi fatih gökdeniz gidecez diye yırtındılar hami bile yurt dışı diye yırtındı en yakın örnek engin hadi o alamancı diyelim barışa verilen şansa ne diyeceksiniz konuşmalar boş lakırtı verecen parayı yapacaksın kontratı örneğin egemene vermediğiniz 100 lira fazla için yerine aldığınız adamlara kaçlira verdiniz bonservis komisyon v.s örn Adriana bonservis için verilen 5 milyon avroyu Selçuk un aldığı paraya ilave etseniz 3 yıllık anlaşma yapamazmıydınız sonrada satsaydınız bu işler başka işler gs adam geliyor devre arası sözleşme yapıyor herkes biliyor bizim yönetim bilmiyor herkes transferler
burakhan tanrıverdi 7 yıl önce
takımın %70 yerli olsun hatta tamamı yerli olsun isterimde varmı öyle kaliteli yerli oyuncu,fatih gibi gökdeniz gibi hami gibi....trabzon büyük şehir oldu,trabzonspor dünya tarafından tanınıyor,bırakın artık bu küçük düşünceleri,bu istanbul medyası tarafındanda sık sık dillendirilen birşey,çünkü biliyorlar kaliteli trabzonlu oyuncu olmadığını piyasada,eğer 11 oyuncunun 7si trabzonlu olacaksa 4 tanede dünya yıldızı getireceksinki anca birşey çıksın ortaya...
ahmet k 7 yıl önce
Eğer gerçekten kaliteli Trabzonlu oyuncular çıkarılıp, takım yerlileştirilirse bu takımın önüne yine kimse geçemez. ancak alt yapı olaylarında benim yeğenim, benim torunum muhabbeti dönmemeli. tamamen profesyonel çalışma sağlanırsa neden Türkiye'nin Barça'sı olmayalım.. hiç bir oyuncu bu takımda Trabzon'un öz evladı gibi oynamaz. ama gerçekten kaliteli alt yapılaşma şart.
Samet 7 yıl önce
Başkan katılıyoruz sana ama sözleşmeye madde koyarak bu fırsatı siz yarattınız madem imzalamıyor sözleşmeyi Taraftar önüne atın imzalaıyor kadro dışı bırakın 1 sene oynamamış futbolcuyu kimse almaz Trabzonda dolanamaz zaten gelir istediginiz gibi sözleşme imzalatırsınız.Gerekirse futbol hayatını bitirin.Burak gitmesi TS camiasına onur kırmıştır GS altyapısı gibi sözlere muhattap kaldık.Öncelikle gitmek isteyen bizde istemeyiz şeklinde degil gerekirse futbol hayatını bitireceksin Profesyonel siz eger bu şekilde yapsaydınız ne selcuk ne burak bir yere gidemezdi TS itibarı zedelenmezdi
Samet 7 yıl önce
Başkan katılıyoruz sana ama sözleşmeye madde koyarak bu fırsatı siz yarattınız madem imzalamıyor sözleşmeyi Taraftar önüne atın imzalaıyor kadro dışı bırakın 1 sene oynamamış futbolcuyu kimse almaz Trabzonda dolanamaz zaten gelir istediginiz gibi sözleşme imzalatırsınız.Gerekirse futbol hayatını bitirin.Burak gitmesi TS camiasına onur kırmıştır GS altyapısı gibi sözlere muhattap kaldık.Öncelikle gitmek isteyen bizde istemeyiz şeklinde degil gerekirse futbol hayatını bitireceksin Profesyonel siz eger bu şekilde yapsaydınız ne selcuk ne burak bir yere gidemezdi TS itibarı zedelenmezdi
onur cak 7 yıl önce
Dogru konusmus. Zeki ve Abdullah yetenekli oyuncular ve gelismeye aciklar. Yusuf sercan hatta Emrullah su anda TS de ilk 11 ciksa hic siritmaz. TSde oyniycak duzeye gelmeyenleri de 1461 e gondermek lazim. Bu 1461e yada o futbolcuya ayip degil. Boylece yabanci fazlaligindan da kurtulabiliriz. Cech Henrike, turklerden Mustafa Halil Yasin aşağiya gonderilebilir. Gidisleri tek yön dusunmemek gerek...
hüseyin avni kazancı 7 yıl önce
2003£te TS CLUB cirosu (0) dı. 2004-5-6 tarihlerinde bin trilyondu, 2008 ciroları üç trilyondu, yani; üç bin misli arttı ise daha çok gerideyiz aslında şu anda; seksen trilyon olması gerekirdi. Şu anda kar oranımız (0)£dır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@