banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Tahkim kendisiyle çelişiyor!

 Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu, Fenerbahçeli Meireles'e verilen ceza ile ilgili "Tükürük somut bir eylemdir. İnsan konuşurken tüküremez. Hakem Özkahya'nın raporu da yalan değil... O bakmadığı bir sırada Meireles'in ağzından sıvı geliyor" dedi.2002

Spor 06.01.2013, 11:05
Tahkim kendisiyle çelişiyor!

 Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu, Fenerbahçeli Meireles'e verilen ceza ile ilgili "Tükürük somut bir eylemdir. İnsan konuşurken tüküremez. Hakem Özkahya'nın raporu da yalan değil... O bakmadığı bir sırada Meireles'in ağzından sıvı geliyor" dedi.

2002'den beri İstanbul Barosu'nun Spor Hukuku Komisyonu Başkanlığı'nı yapan Engin Tuzcuoğlu,  Demirören'in Federasyon Başkanlığı ile birlikte Tahkim Kurulu Başkanlığına geldi.  Tuzcuoğlu, yaptığı açıklamada, futbola bakışını anlattı.

Kendilerine yöneltilen eleştirilerin, "hukuk dışı"na taşması halinde rahatsızlık duyduğunu dile getiren Tuzcuoğlu, "Bizler de ailesi, sosyal statüsü olan insanlarız. Zaten işin doğasında var, yargıda mutlaka bir taraf mutsuz olacaktır. Yargıçlar da bu mutsuzlukla yüzleşirler" diyor.

Tahkim Kurulu'nun bir yargı makamı olduğuna dikkat çeken Başkan Tuzcuoğlu, "Anayasa'da sayılan 5 mahkemeden biriyiz. Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, Sayıştay ve Tahkim Kurulu" dedi.

TÜKÜRÜK YA VARDIR YA YOKTUR

Engin Tuzcuoğlu, Meireles'e verilen cezanın düşürülmesi konusunda da net konuştu. 7 saat boyunca görüntüleri izlediklerini belirten Tuzcuoğlu, "Bunun üzerine tükürmediğine kanaat getirdik" dedi.  Tuzcuoğlu şunları söyledi:


" Çünkü konuşurken insan tüküremez. Tükürmek somut bir eylemdir. Halis Özkahya'nın raporu da yalan değil. Onun bakmadığı bir sırada Meireles'in ağzından bazı sıvılar yüzüne geliyor. Buna sıvı diyoruz, çünkü tükürme kastı yok. Bu eylemi taksirle yani ihmalle işleyemezsiniz. Ya vardır, ya yoktur."

İşte Tuzcuoğlu'nun ve Tahkim Kurulu'nun 7 saat izleyip göremediği Meireles'in tükürme anı;

Bazı kişilerin, "8 maç nasıl düşer?" diye eleştirdiğini belirten Engin Tuzcuoğlu, "Ya var dersiniz 8 verirsiniz, ya da tamamını kaldırmanız gerekir" diyerek konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz de bunu yaptık. Ama hakaret için verilen üç maçlık ceza konusunda da PFDK'yı hukuksal olarak eleştiriyorum ve bunu kararımıza da yazdık. Bunu yapmak zorundayım. Bunu yapmazsam kendime ihanet etmiş olurum. Hukuk Müşavirliği'nin başvurusu olmadığı için de cezayı artıramadık. Çünkü bizim kurulun aleyhe bozma durumu yok. Yani başvuru olmadan cezayı artıramam."

HAKARET CEZASI AZ OLDU

Hakaretin 3 ile 7 maçlık bir cezası olduğunu ifade eden Tahkim Kurulu Başkanı, şunları dile getirdi:

"Bir mahkemede, sizin hakkınızda karar veren bir yargıça, 'Hadi lan' denir mi? Dediniz de bunun karşılığını görmediniz mi? Hakem de böyledir. PFDK ile bu konuda ayrı düşünüyoruz. Diyoruz ki, hakem, hakim, hekim... Bunların hepsi haklarınızı doğrudan dolayı teslim ettiğiniz üç kurumdur. Bunlar aynı kökten gelirler.

Biz kendi aramızda kullanıyoruz diyor kamuoyu... Biz kendi aramızda herkesin bildiği bir küfürü de kullanıyoruz. Ama bir yargıça, 'Hay senin verdiğin karara' diyerek küfür etmiyoruz. Sahadaki hakim de hakemdir."


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (20)
HASAN UZUNALİ 8 yıl önce
bu goruntuyu 7 saat ızlemeye gerek yok...ne bıcım hakım bunlar goruntuyu 7 saat ızledık demsı bıle sucluyu nasıl kurtarırız anlamı tasır...
adil türk 8 yıl önce
Bu olayda aynıdır.Artık çiftestandartları resmen yaşıyoruz.Bunu kimse inkar edemez.

ADALET Mİ BÜYÜK FENER Mİ.?Bu ülkede bu TFF de Fener daha büyük.
misafir. 8 yıl önce
bana memleketini söyle sana kim olduğunu söyleyeyeim
erdem aksoy 8 yıl önce
İnsanları,camiaları kutuplaştırmanın çok güzel bir öreneği niye imralıyla görüşüyorsunuz ki gerek yok tabi yeni bir terör yaratınız el birliğiyle bakalım sonucu nasıl olacak kimin kimlerin canı yanacak.Hep beraber göreceğiz sayın başbakana sana oy moy yok diğerlerine önce kanun nizamı uyguluyacaksınız.
turgay çavga 8 yıl önce
Bir tükürük olayını cinayet dedektiflerine taş çıkartacak şekilde inceleyenler şike tapelerinde adları geçen inşaat işçilerinin adlarının rakip takım futbolcularının adları olduğunu anlayamamışlar!!! 2.Etik kurulunun kendilerini yırtmalarına(aslında boşaltım organlarını) rağmen yin de tam olarak aklayamadıklarını aldığınız emir uyarınca diplomalarınızı yeme pahasına akladığınız,dünya şike litarütürüne futbolcuya ceza verip şike sahaya yansımamıştır gibi bir vecizeyi yumurtladığınızı nasıl izah edeceksin.O göreve getirilmeden evvel çıktığın tv programlarında dosyanın tamamına vakıf olmadığın halde fb’nin ceza almayacağını hangi yüzle söyledin.Mahkeme A.Yıldırım ve şürekasını mahkum edince yüzün hiç kızarmadı mı?
ALICAN DÜRÜST 8 yıl önce
hadi meireles tükürmedi,tüküren bendim zaten,emrenin zokoroya yaptigi irkci küfürler ve hakaretleri nerenize sigdirdiniz.sizin kapasiteniz bayagi genis,her seyi iceride halledip hazmediyorsunuz.size ne söylense az ama,size yapilan bunca küfür ve hakaretler hosunuza gidiyor herhalde.
bunyamin ozmen 8 yıl önce
tahkim kurulu başkanı Meireles tükürmediğini belirtiyor tam 7 kere izlediğini söylüyor e peki o videoyu izlerken hajemin yüzünü sildiğini demi görmüyor yoksa görmezdenmi geliyor??
bunyamin ozmen 8 yıl önce
bakmak ve görmek arasında fark var tükürülediğini görmüşse hakemin yüzünü temizlediğinide görmüş olmak gerekiyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@