7m


7m

hyundai

"Suç işleme özgürlüğü istiyorlar"

Trabzonspor'un efsane isimlerinden Özkan Sümer, Hürriyet'teki ilk yazısında "Suç işleme özgürlüğü" istiyorlar dedi.İşte Özkan Sümer'in köşe yazısı: "58. Madde’de belirtilen suçlardan ötürü küme düşmenin kaldırılması isteği aslında kulüp yöneticilerinin “s

Spor 03.01.2012, 12:52

Trabzonspor'un efsane isimlerinden Özkan Sümer, Hürriyet'teki ilk yazısında "Suç işleme özgürlüğü" istiyorlar dedi.

İşte Özkan Sümer'in köşe yazısı: "58. Madde’de belirtilen suçlardan ötürü küme düşmenin kaldırılması isteği aslında kulüp yöneticilerinin “suç işleme hakkı” talep etmeleridir. Kulüpler Birliği bundan sonra işlenen suçlara ödül talep ederse, şaşırmamalı. 

FUTBOLUN özerkliğine en duyarlı olması gereken Kulüpler Birliği, 58. Madde’nin değişmesi ya da işletilmemesi için Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’tan destek istiyor.
Bu durum iki şekilde açıklanabilir. Ya Kulüpler Birliği bulundukları durumun farkında değil, ya da ülke futbolunun geleceği umurlarında değil.

58. Madde’de belirtilen suçlardan ötürü küme düşmenin kaldırılması isteği aslında kulüp yöneticilerinin “suç işleme hakkı” talep etmeleridir.
Önce şiddet yasasının ve şimdi de 58. Madde’nin değişmesi hareketini başlatan Kulüpler Birliği, bundan sonra işlenen suçlara ödül talep ederse, şaşmamak gerekir.

Sonuç belli gibi
Futbol Federasyonu’na gelince. Kulüpler Birliği’nin onaylamadığı hiçbir kararın arkasında durmayışı, zor olan şartları daha da zorlaştırmıştır.

460.20120103125227.jpg

En son 58. Madde’nin kesinlikle uygulanacağını ifade eden Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, birkaç gün sonra 58. Madde’nin etkisizleştirilmesi için genel kurulun toplanması kararını alıyorsa, bu durum sorunun sonlanması değil, Futbol Federasyonu’nun saygınlığının ve güvenilirliğinin sonlanması anlamına gelir.
Genel Kurul’dan nasıl bir karar çıkar?

TFF yönetim kurulunu oluşturan mekanizma, 58. Madde’nin değişmesini istediğine göre sonuç belli demektir.
Düşünüyorum da, ne kadar öldük TFF’nin ÖZERKLİĞİ’ni yaşatmak için.

ARA DÖNEM SENDROMU
ARA transfer dönemine her zamankinden daha farklı ve büyük sorunlarla girildi. İlk yarının yoğunluğu, yorgunluğu ve gerginliği ile bir hayli hırpalanan futbolcular, biraz olsun toparlanma imkanı bulamadan daha zor ve gergin geçeceği şimdiden belli olan ikinci yarıya başlayacak.

Her şeyde olduğu gibi TFF, “Mevsim Planlaması”nı da bir kaosa çevirme becerisini gösterdi. Kulüplerin bir kısmı play-off hesapları yaparken, diğerleri kümede kalma kaygıları ile kadrolarını güçlendirmeye çalışıyorlar. 

Ancak takımların performanslarını yükseltmek için kadrolarına kattıkları yeni oyuncuların çözüm üretebilmesi, yeterli şartların oluşmasına bağlı. Sportif başarı rastlantı ya da ilahi bir lütuf değildir. Sportif başarı bir planlama işidir. Ve bu planlamanın değer zinciri şöyledir:

1-Oyuncu ihtiyaçlarının yalnızca mevki olarak değil, nitelik olarak da tespit edilmesi.
2-Transfer araştırmasının güvenilirliği için seçicinin yetkinliği.

3-Oyuncunun değişik şartlarda ve mevsimlerde izlenmesi.
4-Oyuncunun sosyal, kültürel, iklimsel, ailevi ihtiyaçlarının bilinmesi.
5-Oyuncunun maliyetinin, kalitesine uygun olması.
6-Bilhassa ara dönemde alınan oyuncunun uyum sorunu yaşayabileceğinin dikkate alınması.

TRANSFERİN ETKİLERİ
SPORTİF başarı yalnızca iyi olan bir şey değildir, iyiliğine ihtiyaç duyulan her şeydir.
Ekonomik kazanımdır.

Prestijdir.
Bütünlüktür.
Katılımdır.
Yatırımdır.
Gelişimdir.
Güvendir.
Düzendir.

Sportif başarının da birinci değeri transferdir. Bu duruma göre bir kulübün yönetim kurulu transferi bilmiyorsa, diğer bildikleri işe yaramaz.

Tabii ki yöneticilerin transferi bilmesi bizzat transferi yapması değil, yöntemi oluşturması anlamındadır" dedi.


Yorumlar (5)
gomelali 10 yıl önce
özkan sümer yazık sana ki trabzonun 1 nolu medyada ki düşmanı hürriyet gazetesinde yazı yazıyorsun asıl merak ettiğim trabzonspordan ne zaman elini ayağını cekeceksin..
k.alemdar 10 yıl önce
sn sümer hayirli olsun dileklerimi gönderiyor basarilarinizi diliyorum, temiz futbolun sesi olmaniz umuduyla saygilarimi sunuyorum.
tarıkbuğra 10 yıl önce
hürriyet gazetesı güya özkan sümer'i transfer ederek trabzonspor taraftarını yumuşatmaya,trajını yükseltmeye çalışıyor.özkan bey'e bellıkı ıyı bır para teklıfınde bulunulmuş bundan dolayı trabzonsporumuzu aşağılayan gazetede yazarlık yapmayı kabul etmış.,
bakirtas 10 yıl önce
Hürriyet bir kurumdur.Yazarların yorumları bizi ilgilendirir. Trabzonspor'lu bir kalemimiz,sözcümüz oldu. güzel oldu.Dar kafalılık yapmayalım.Çok güzelde yazmış.Başarılar diliyorum.
emin bıyık 10 yıl önce
Trabzonun sesinin daha iyi duyurulacağını düşünüyorum,iyi olmuş heryerde trabzonlu olsun;ama Trabzonsporlu olanlarından.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@