alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Soğandan sonra şimdi de marul

Bulancak'ta çiftçi Ahmet Ayvaz, suda marul yetiştiriyor. Ayvaz, yaptığı açıklamada, ilçe merkezinde 400 metrekare alanda oluşturduğu serada yeni bir uygulamayla suda marul yetiştiriciliğine başladığını söyledi. Daha önce aynı yöntemle soğan yetiştiriciliğ

Spor 17.04.2012, 08:46
Soğandan sonra şimdi de marul

Bulancak'ta çiftçi Ahmet Ayvaz, suda marul yetiştiriyor. Ayvaz, yaptığı açıklamada, ilçe merkezinde 400 metrekare alanda oluşturduğu serada yeni bir uygulamayla suda marul yetiştiriciliğine başladığını söyledi.

 

Daha önce aynı yöntemle soğan yetiştiriciliği yaptığını ancak maliyetinin çok yüksek olmasından dolayı marul üretimine başladığını ifade eden Ayvaz, şöyle konuştu:''Toprak, ilaç ve hiçbir kimyasal madde kullanmadan su içine marul köklerini salarak az maliyetle üretim yapıyorum.

 

Deneme amacıyla yetiştirdiğim marullardan yılda 13 kez ürün alınıyor. Deneme amaçlı başladığım bu uygulamanın verimli olması halinde gelecek yıllarda tüm ilçede yaygınlaşacağına inanıyorum.''


Yorumlar (2)
L.şahin 10 yıl önce
Bu çiftçimizi tebrik ediyorum. Suda ürün yetiştirme japonlara aitti. Malum çok fazla tarım alanları olmadığı için suda domates vs üretiyorlardı. Ancak bizde tarım alanları olduğu için yapılmamıştı. Tabi ülkemizde çok verimli topraklar (çernezyum toprak) var. kars-ardahan bölgesinde ancak iklimden dolayı fazla tarım yapılamıyor ve o güzelim topraklarda yararlanılamıyordu. Organik olması ve yıldan birçok kez ürün alınması açısından suda marul yetiştiriciliği çok iyi olmuş. tarımda ilerleyememizin sıkıntılarının başında çiftçinin bilinçsiz olmasıda vardı ama aralarında gerçekten öncü olacak kişilerde var. başka ürünler içinde devamını bekliyoruz. Tebrikler.
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
Helal olsun Giresunlu çiftçiye.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@