vardallar

Şike yasası teklifi kabul edildi

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi Genel Kurul'da kabul edildi.Ak Parti, CHP, MHP ve BDP'nin ortaklaşa hazırladıkları tasarıyla “şike ve teşvik” primi maddesinde yapılan değişiklikle, belirli bir spor mü

Spor 24.11.2011, 23:01
Şike yasası teklifi kabul edildi

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi Genel Kurul'da kabul edildi.

Ak Parti, CHP, MHP ve BDP'nin ortaklaşa hazırladıkları tasarıyla “şike ve teşvik” primi maddesinde yapılan değişiklikle, belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişiye “5 yıldan 12 yıla” kadar hapis yerine, “1 yıldan 3 yıla” kadar şeklinde değiştiriliyor.

Teklifle birlikte suçun federasyon veya spor kulüpleri ile spor alanında faaliyet gösteren tüzel kişilerin genel kurul ve yönetim kurulu başkan veya üyeleri, teknik veya idari yöneticileri ile kulüplerin ve sporcuların menajer veya temsilciliğini yapan kişiler tarafından işlenmesi durumunda veilecek cezalar ise yarı oranında artırılacak. Ayrıca şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarla ilgili olarak, CMK’ya göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemeyecek, verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek.

SPOR ALANINDA YABANCI MADDE

Spor alanlarına bulundurulması yasak olmamakla beraber kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri seyircilere temin etmek amacıyla sokan veya spor alanında seyircilere temin eden kişi için “iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası”, “6 aydan iki yıla kadar hapis”, bu alet veya maddeleri spor alanında kullanan kişi, bu suretle müsabaka düzeninin bozulması halinde, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, “bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası” yerine ise “3 aydan bir yıla kadar hapis” cezası getiriliyor.

KÖTÜ TEZAHÜRAT
 
Hakaret içeren tezahürat maddesi kapsamında spor alanlarında veya çevresinde toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç işlemediği takdirde, “altı aydan iki yıla kadar hapis cezası” yerine “3 aydan bir yıla kadar hapis cezasına” çarptırılacak.

SOYUNMA ODALARINA GİRENE PARA CEZASI
 
Müsabaka için seyircilerin kabulüne başlanmasından itibaren müsabaka sonrası tamamen tahliyesine kadarki zaman içinde yetkisiz olarak müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine giren kişi, “üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası” yerine, “20 günden az olmamak üzere adli para cezası” alacak.

Fiilin müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozması halinde, fail hakkında ''bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası'' ise ''3 aydan bir yıla kadar hapis cezası'' olarak değiştiriliyor.

Bu Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı yargılama yapmaya Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun ihtisas mahkemesi olarak görevlendireceği asliye veya ağır ceza mahkemeleri değil, sulh ve asliye mahkemesi yetkili olacak.

SAKIK: FEDERASYON BEŞİKTAŞ'I MAHKUM ETTİ

TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerde söz alan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, “Dersim” tartışmalarına işaret ederek, “1915'ler ile yüzleşseydik 1938'ler yaşanmayacaktı. Bugün dağda bulunanlar Seyit Rıza'nın torunlarıdır. Onların torunlarını yok edeceksiniz bir taraftan da olanlardan dolayı özür dileyeceksiniz. Bunlar birbiriyle çelişir” dedi.

Sakık, 45 yıllık Fenerbahçeli olduğunu, ancak bu akşam kimliğini burada bırakarak ayrıldığını, “Çarşı”ya doğru gittiğini, güçlülerden değil, mazlumlardan yana olduğunu belirtti. Sakık, Çarşı Grubu'nun Van depremiyle ilgili topluma duyarlılık mesajı verdiğini anımsatarak, özgürlüklerden bahseden Futbol Federasyonunun Beşiktaş'ı para cezasına mahkum ettiğini belirtti.

Ak Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, şikenin, daha önce dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendirildiğini, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulandığını anımsattı. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ile şikeye verilen cezanın 5 ile 12 yıl hapis olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, burada büyük bir orantısızlığın açıkça görüldüğünü söyledi.

Çavuşoğlu, teklifle fiil ile ceza arasındaki dengenin gözetildiğini, bir af olmadığını belirtti. Ak Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin de teklifin asıl amacının af olmadığını dile getirdi.

SUAT KILIÇ: HERKES İŞLEDİĞİ FİİLİN KARŞILIĞI SUÇTAN YANGILANIR

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, diğer davalardan tutuklu olanlarla, futbolda şike kapsamında tutuklu olanlar arasında paralellik kurma arayışı olduğunu belirterek, “Herkes işlediği fiilin karşılığı olan suçlardan yargılanmaktadır” dedi.

Kılıç, dördüncü madde üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Teklifteki cezaların hafif olduğu yönündeki eleştirilere değinen Kılıç, teklifte “Ceza kanunlarında tanımlanmış başka bir suçun kapsamına girmediği takdirde bu kanun teklifindeki cezalar uygulanır” şeklinde açık bir ibarenin bulunduğunu söyledi.

Diğer davalardan tutuklu olanlarla, futbolda şike kapsamında tutuklu olanlar arasında paralellik kurma arayışının söz konusu olduğuna dikkati çeken Kılıç, “Herkes işlediği fiilin karşılığı olan suçlardan yargılanmaktadır. Kanun önünde eşitlik prensibi vardır. Futbolda şike soruşturması ile diğer soruşturmaları aynı kefede değerlendirebilmek hukuk bilgisiyle bağdaşmayan bir yaklaşımdır. Diğer taraftan KCK tutuklularıyla bu kanun teklifi arasında paralellik kurmayı da kesinlikle çok zorlama bir çaba olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.

BEŞİKTAŞ'A VERİLER CEZA SAHAYA ATILAN ATKILAR YÜZÜNDEN DEĞİL
 
Başka bir soruyu yanıtlarken Beşiktaş taraftarlarının Van'a yönelik güzel bir duyarlılık sergilediğini belirten Kılıç, şunlar söyledi:

“İlk olarak atkıların sahaya atıldığı Beşiktaş-Fenerbahçe maçında ben de izleyici olarak oradaydım. Tribünde, iki kulübün başkanlarıyla birlikte oturuyordum. Biz de bize armağan edilen Beşiktaş atkısını o gün sahaya gönderdik. Yani eğer burada bir kabahat varsa biz de o gün itibariyle ihlal yoluyla bu kabahatin ortağı olmuş olduk.

Fakat burada bir şeyin istismar edilmemesi lazım. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Beşiktaş Kulübüne verilmiş olan ceza, kesinlikle Van'a gönderilmek üzere atkıların sahaya atılmasıyla ilgili değil. Sahaya yabancı cisim atılmasıyla alakalı bir konudur.”

Beşiktaş taraftarının Van'a yönelik sergilemiş olduğu tavrın doğru olduğunu belirten Kılıç, “Bu kapsamda son iki günde Fenerbahçe Kulübü de kapsamlı bir şekilde Van'a kolilerini göndermiştir. Van'a yaptığım ziyaret sırasında Trabzonspor Kulübü tarafından gönderilen çok sayıda sportif malzemenin de dağıtıldığını gördüm. Galatasaray Kulübü adına da gönderilen sportif ürünlerin Van'da bulunduğunu biliyorum. Sporun kardeşlik ruhu, kulüplerin üzerinde Van halkına yönelik olarak kararlı ve samimi bir şekilde sergilendi” diye konuştu.

Saat: 23:20 --- Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve konuya ilişkin Avrupa Konseyi sözleşmesi Meclis'te kabul edildi...


Yorumlar (26)
kutsaltopraklar 10 yıl önce
Savcının iddianamesini sunmasını geciktirip, halkı da bedelli askerlik, Dersim gibi kukla gündem maddeleriyle oyalayıp, maşası hatta kölesi olduğunuz mafyayı kurtarma kanunu geçirdiniz. Bugünden sonra 4 parti anlaşıp beni cumhurbaşkanı seçseniz bile hiç birinize bir tek oy vermeyeceğim. Size ne hakkım varsa haram olsun.
ardats 10 yıl önce
bu zihniyet hiç değişmeyecekmi hırsızlar için kanun çıkarıyolar hapisten çıksınlar diye size yazıklar olsun demekki güzel ülkemde değişen birşey yok demekki bu ülkede hırsızın soyguncunun borusu ötüyo ne yüzle birdaha bu milletten oy isteyeceksiniz siz halkın deyil metristekilerin vekilisiniz artık
k.alemdar 10 yıl önce
Sevgili renkdaslarim ve Temiz Futbol diye bagiran tüm takim taraftarlari, bu yasayi en son sayin cumhurbaskani imzalamasi gerekiyor, sizden ricam cumhurbaskanligini mail yagmuruna tutalim sikaytelerimizi belirtelim, elimizden ne gelen su anda budur rica ediyorum. Sivil toplum kuruluslarinida ayrica göreve davet ediyorum bu yasa esitlik ve genellikilkesine aykiridir, lütfen anayasa mahkemesine basvuralim. saygilar.
Kadıköylü 10 yıl önce
Büyük Aziz YILDIRIM konvoyuna katılmak için Trabzon dan yola çıkacak olmanın heyecanı içerisindeyim:-)Geliyoruz seni almaya büyük BAŞKAN:-)
k.alemdar 10 yıl önce
Türkiye artik eski zürkiye degil insanlar neyin ne oldugunun bütün ciplakligiyla farkinda , keser döner sap döner, sizin tabirinizle sandik vatandasin önüne geldiginde görürsünüz, Sayin Suat Kilic sizi istifaya davet ediyorum.
brdmvl 10 yıl önce
siz takım değil başkan tutuyosunuz.koşun yetişin.daha bank asyada maç izleyeceksiniz.tavşanlı maçında aziz tişörtü giyer zırlarsınız.
şafak 10 yıl önce
"Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir" Türkiye'de yaşanan tam da budur. 24.11.2011 tarihi aciz yönetimin miladıdır. Hangi baba yiğit savcı bu tarihten sonra suç işlese bile Aziz Yıldırım gibi kravatlı bir hırsızı içeri tıkayabilir. Bu yasa ile adalet aciz düşmüştür. Bundan sonra intikam gibi şikeler yapılacaktır. Hakemler de bu işlere yasal kılıfıtr.
OSMANLI 10 yıl önce
Baronların desteklediği tkımların dışındaki takımların başarı beklemesi olanaksızlaştı bu kararla..Artık Trabzonsporumuzu başarılı görmek baronları bünyesinde barındırmayla doğru orantılı ..koyun gibi decoder al maç seyret kriz geçir dönemine geri döndük..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@