vardallar

Şike yasası kabul edildi!

TBMM Adalet Komisyonu, Cumhurbaşkanınca bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade edilen şike cezalarında indirim öngören kanunu aynen kabul etti.AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplanan komisyon, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Ö

Spor 08.12.2011, 20:27
Şike yasası kabul edildi!

TBMM Adalet Komisyonu, Cumhurbaşkanınca bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade edilen şike cezalarında indirim öngören kanunu aynen kabul etti.

AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplanan komisyon, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu görüştü.

Kanun, müzakerelerin ardından komisyonda aynen kabul edildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, şike cezalarında indirim öngören yasanın, yarın TBMM Genel Kurulunda görüşüleceğini açıkladı. Kılıç, Cumhurbaşkanınca bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade edilen Kanunun, Adalet Komisyonunda aynen kabul edilmesinin ardından, gazetecilerin sorusu üzerine, yasanın yarın TBMM Genel Kurulunda, bütçe görüşmelerinden sonra ele alınacağını söyledi.

Bir spor karşılaşmasının sonucunu etkilemek için birine kazanç veya başka menfaat sağlayan kişiye verilen hapis cezasının üst sınırı 12 yıldan 3 yıla düşürülecek. Cumhurbaşkanınca bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade edilen sporda şike, spor alanlarına yasak madde sokma, hakaret içeren tezahüratta bulunma cezalarını azaltan kanun, TBMM Adalet Komisyonunda aynen kabul edildi. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna göre, bir çok cezada indirime gidiliyor.

Bir spor karşılaşmasının sonucunu etkilemek için bir başkasına kazanç veya başka menfaat sağlayan kişiye verilen hapis cezası indiriliyor. Bu kişilere verilen hapis cezasında 12 yıla kadar olan üst sınır 3 yıl, 5 yıl olan alt sınır da 1 yıl olarak uygulanacak.

Suçu, federasyon veya spor kulüpleri ile spor alanında faaliyet gösteren tüzel kişilerin genel kurul ve yönetim kurulu başkan veya üyeleri; teknik, idari yöneticileri, kulüplerin, sporcuların menajer veya temsilciliğini yapan kişiler işlerse ceza yarı oranında artırılacak.

Şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarla ilgili olarak, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemeyecek, verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek. Bu suçların, değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi halinde, bunlardan en ağır cezayı gerektiren fiilden dolayı verilecek ceza, 4'te 1'den 4'te 3'üne kadar artırılarak tek ceza olarak uygulanacak.

Bu suçlardan cezaya mahkum olan kişi; ayrıca TCK'nın 53. maddesi hükümlerine göre, spor kulüpleri ve federasyonların, bünyesinde sportif faaliyetler yapılan tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapamayacak. Böylece, spor federasyonları ve kulüplerinin başkan ve üyelerinin, soruşturma sonucunda açılacak davada beraat etmeleri halinde, yargı yönünden görevlerine devam etmelerinin önünde bir engel kalmayacak.

-Spor alanlarına yasak madde sokanlar-

Spor alanlarına yasak madde sokulması ve müsabaka düzeninin bozulmasına ilişkin cezalar da indiriliyor. Buna göre, bulundurulması suç oluşturmamakla beraber yasak kapsamına giren alet veya maddeleri spor alanlarına sokan kişiye 3 aydan 1 yıla kadar verilen hapis cezası, 1 yıla kadar hapis şeklinde uygulanacak.

Spor alanlarına, bulundurulması yasak olmamakla beraber kesici, ezici, bereleyici, delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı, yakıcı maddeleri seyircilere sağlamak amacıyla spor alanına sokan, spor alanında seyircilere sağlayan kişi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis yerine, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası alacak.

Bu alet veya maddeleri spor alanında kullanan kişi, bu suretle müsabaka düzeninin bozulması halinde, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası yerine, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

-Hakaret içeren tezahürat-

Kanun, hakaret içeren tezahüratta bulunanlara da hapis cezası indirimi getiriyor; hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan 1 yıla düşürülüyor. Spor alanlarında veya çevresinde, toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet, mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç işlemezse 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası yerine, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası alacak.

Spor karşılaşmalarına seyirci olarak katılmaktan yasaklanan kişi, bileti olmadan spor alanlarına girerse hapis cezasına değil, adli para cezasına çarptırılacak. Adli para cezası da 50 günden az olamayacak.

-Mahkemeler değişecek-

Yetkisiz olarak müsabaka alanına, soyunma odalarına, koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine giren kişiye verilen ceza da indiriliyor. Mevcut düzenlemede 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilirken, bu ceza 20 günden az olmamak üzere adli para cezasına dönüştürülüyor. Bu durumun, müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozması halinde, bu kişiye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası yerine, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Bu düzenleme kapsamına giren suçlardan dolayı yargılama yapmaya, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun ihtisas mahkemesi olarak görevlendireceği, asliye veya ağır ceza mahkemeleri yerine sulh ve asliye mahkemeleri yetkili olacak.


Yorumlar (28)
El Turko 10 yıl önce
Ülkeyi ve futbolu yönetenlere güvenmiyorum! Hocamızın bu sözlerini yazıp yatağımin sag tarafına asacağım. Kalktığım her sabah gercekleri bir kez daha hatirlayip unutmamak için. Değerli hemşehrilerim ve renktaslarim. Bize bundan sonra takımımızın arkasında daha saglam durmak düşer. Düşmanlarimizi Allah'a havale ediyorum ve ilahi adaletin tecellisini temenni edip sizleri canı gönülden selamlıyorum l
lostbumerang 10 yıl önce
inşallah cumhurbaşkanım sonuna kadar direnir bu vijdanlara zarar alçak yasanın karşısında
iskender keskin 10 yıl önce
iste bu allahim dualarimizi kabul eyle
VİVANET 10 yıl önce
yahu yeter artık.ana yasa,şike filan bizene bunlardan..biz daha iki pası yapamıyoruz bide bunlarla uğraşıyoruz..önümüzde gs maçı var eğer bu maçı kaybersek ki.. kaybedeceğiz puan farkı açılıyor ve hiç umut yokk..
MAHMUT SAKA 10 yıl önce
tabiki sonucu belliydi sayın cumhurbaşkanıda sıkıysa redetse yada anayasa mahkemesine gönderseya neden böyle milleti enayi yerine koyuyolar anlayan varmı res t gibiyapiyo şimdi herkesi buraya odaklıyolar arkadanda bisürüşeyi onaylıyo
MAHMUT SAKA 10 yıl önce
evet inanınki maçseyretmekten nefretediyorum demekki parası olan maçı satınalsın olmayanda malüp molsun oldumu yada onaylıyalımki şikesuçtur işlersek onayımızı geri çekelim varmı böyle bi yasa böylebikanun yazıkya
kutsaltopraklar 10 yıl önce
Haktan adaletten eşitlikten yana olan vekiller bir yana, hani Trabzon kökenli vekiller. Ne yapıyor Trabzon ili veya Trabzonlu vekiller. Bu yasayı toplum kabul etmiyor. Trabzonlu vekiller bile ses çıkaramıyor. İstifa edin. Bir iş yapın. Trabzonlu vekile sadece reddetmek yetmez. Bile bile lades olmaktan başka birşey değil
MAHMUT SAKA 10 yıl önce
inşallah türkiyeye enaz 3 yıl avrupadan men cezası verir uefa verecekde bunu yazın biryere ben kaydediyom sonra kıçına nişadir sürmüşgibi bağıran kulüp başkanlarına bu yazıyo göndercem şimdi susuyolarya gazoz kapana maç yapacaklar burda

çünkü dışarı gidemeyecekkimse milli takımdadahi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@