alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Şike yasası için gözler Köşk'te

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade edilen şike cezalarında indirim öngören Kanun, TBMM Genel Kurulunda aynen kabul edildi.Yapılan açık oylama sonucu Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Deği

Spor 10.12.2011, 10:02
Şike yasası için gözler Köşk'te

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade edilen şike cezalarında indirim öngören Kanun, TBMM Genel Kurulunda aynen kabul edildi.

Yapılan açık oylama sonucu Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, 6 ret ve 1 çekimser oya karşın, 284 oyla Genel Kuruldan geçti.

Kanuna göre, bir spor karşılaşmasının sonucunu etkilemek için bir başkasına kazanç veya başka menfaat sağlayan kişiye verilen hapis cezası indiriliyor. Bu kişilere verilen hapis cezasında 12 yıla kadar olan üst sınır 3 yıl, 5 yıl olan alt sınır da 1 yıl olarak uygulanacak.

Suçu, federasyon veya spor kulüpleri ile spor alanında faaliyet gösteren tüzel kişilerin genel kurul ve yönetim kurulu başkan veya üyeleri; teknik, idari yöneticileri, kulüplerin, sporcuların menajer veya temsilciliğini yapan kişiler işlerse ceza yarı oranında artırılacak.

Şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarla ilgili olarak, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemeyecek, verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek.

Bu suçların, değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi halinde, bunlardan en ağır cezayı gerektiren fiilden dolayı verilecek ceza, 4'te 1'den 4'te 3'üne kadar artırılarak tek ceza olarak uygulanacak.

Bu suçlardan cezaya mahkum olan kişi; ayrıca TCK'nın 53. maddesi hükümlerine göre, spor kulüpleri ve federasyonların, bünyesinde sportif faaliyetler yapılan tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapamayacak. Böylece, spor federasyonları ve kulüplerinin başkan ve üyelerinin, soruşturma sonucunda açılacak davada beraat etmeleri halinde, yargı yönünden görevlerine devam etmelerinin önünde bir engel kalmayacak.

-Spor alanlarına yasak madde sokanlar-

Spor alanlarına yasak madde sokulması ve müsabaka düzeninin bozulmasına ilişkin cezalar da indiriliyor.

Buna göre, bulundurulması suç oluşturmamakla beraber yasak kapsamına giren alet veya maddeleri spor alanlarına sokan kişiye 3 aydan 1 yıla kadar verilen hapis cezası, 1 yıla kadar hapis şeklinde uygulanacak.
Spor alanlarına, bulundurulması yasak olmamakla beraber kesici, ezici, bereleyici, delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı, yakıcı maddeleri seyircilere sağlamak amacıyla spor alanına sokan, spor alanında seyircilere sağlayan kişi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis yerine, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası alacak.
Bu alet veya maddeleri spor alanında kullanan kişi, bu suretle müsabaka düzeninin bozulması halinde, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası yerine, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

-Hakaret içeren tezahürat-

Kanun, hakaret içeren tezahüratta bulunanlara da hapis cezası indirimi getiriyor; hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan 1 yıla düşürülüyor.

Spor alanlarında veya çevresinde, toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet, mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç işlemezse 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası yerine, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası alacak.

Spor karşılaşmalarına seyirci olarak katılmaktan yasaklanan kişi, bileti olmadan spor alanlarına girerse hapis cezasına değil, adli para cezasına çarptırılacak. Adli para cezası da 50 günden az olamayacak.

-Mahkemeler değişecek-

Yetkisiz olarak müsabaka alanına, soyunma odalarına, koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine giren kişiye verilen ceza da indiriliyor. Mevcut düzenlemede 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilirken, bu ceza 20 günden az olmamak üzere adli para cezasına dönüştürülüyor. Bu durumun, müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozması halinde, bu kişiye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası yerine, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Bu düzenleme kapsamına giren suçlardan dolayı yargılama yapmaya, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun ihtisas mahkemesi olarak görevlendireceği, asliye veya ağır ceza mahkemeleri yerine sulh ve asliye mahkemeleri yetkili olacak.


Yorumlar (8)
ŞAM-PİYON 10 yıl önce
Sayın Cumhurbaşkanımız Fenergenekon suç örgütünün değil bütün cumhurun sesidir. Gereğini dün yaptığı gibi bugünde yapacaktır. Çünkü o genlerinde haram olmayan bir ailenin yetiştirdiği ve Türkiye Cumhuriyetinin gördüğü en değerli cumhurbaşkanlarından biridir. Ona güveniyoruz.
şafak 10 yıl önce
İddaname açıklandı. Şike gibi yüz kızartıcı suçları aklamave yapmaya zemin hazırlama için meclis gece 00:3' üçü seçti. Düşüne biliyormusunuz. Memleket için ne kadar önemliymiş suçluları aklamak. Cumhurbaşkanımız yapılan yanlışın düzeltilmesi için bir fırsat verdi. Neredeyse şikeciler ve şikeci taraftarı olan meclis adamı linç edecekti.
k.alemdar 10 yıl önce
sn cumhurbaskani veto edisiyle adamligini ortaya koymustur, bundan sonra imzalasa bile benim gönlümde, samil tayyar mehmet baransu erman toroglu (sade bu konuya mahsus, hasip kaplan) ve bir kac gazeteci daha, adam gibi adam olarak kalacaktir.
k.alemdar 10 yıl önce
sn cumhurbaskani veto edisiyle adamligini ortaya koymustur, bundan sonra imzalasa bile benim gönlümde, samil tayyar mehmet baransu erman toroglu (sade bu konuya mahsus, hasip kaplan) ve bir kac gazeteci daha, adam gibi adam olarak kalacaktir.
araklı.gen.tr 10 yıl önce
İddaneme açıklandı,okudukca milletce yüzümüz kızaracağına TBMM şikecileri kurtarmak için yasa çıkarıyor.Son seçimlerden sonra bunların görevi yeni anayasa yapmak değilmiydi?Bundan sonra kendilerine kimi inandıracaklar...
kutsaltopraklar 10 yıl önce
Her yasayı onaylıyor diye ¨çankaya noteri¨ diye eleştirdikleri Cumhurbaşkanını, şikecileri kurtarma yasasını onaylamadı diye yerden yere vurdular. Ben de seçimlerde şikecileri kurtaran o 3 partiden birine vermiştim. 3ünün de birbirinden zerre kadar, mikroskopik hatta nano teknolojik küçüklükte farkının olmadığını geç de olsa gördüm. O 3 parti anlaşıp beni Cumhurbaşkanı seçtirseler bile bir daha benden 1 oy alamayacaklar.
ADIL 10 yıl önce
Cezalar okadar abartılmamalı fakat en az 5 yıldan başlamalı 20 yıla kadar hapis olmalıki Şike yapmak isteyenler çok düşünmeli bu işi yaparken.Yani caydırıcı olmalı.
zafer_mehmetoglu 10 yıl önce
Arkadaşlar malesef meclisimizde milleti ve değerlerini umursamayan insanlar çoğunlukta. Eğer parti yönetimleri bu ahlaksızlıkta ve adaletsizlikte uzlaşıyorlarsa bizi temsil edemezler. Bdp bile AKP-CHP-MHP koalisyonundan da şerefli bir tutum izledi, bdp kadar bile adil olamadılar, yazıklar olsun.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@