kebir reklamı

Şike cezasına 4 partiden onay!

Mecliste 4 parti şike ve teşvik cezalarının azaltılması konusunda anlaşmaya vardı. Hazırlanan teklifle bu suçlara verilecek en üst hapis cezası 12 yıl değil, 3 yıl olacak.Meclis’te 4 parti şike ve teşvik cezalarının azaltılması konusunda anlaşmaya vardı.

Şike cezasına 4 partiden onay!

banner197

Mecliste 4 parti şike ve teşvik cezalarının azaltılması konusunda anlaşmaya vardı. Hazırlanan teklifle bu suçlara verilecek en üst hapis cezası 12 yıl değil, 3 yıl olacak.

Meclis’te 4 parti şike ve teşvik cezalarının azaltılması konusunda anlaşmaya vardı. Hazırlanan teklifle bu suçlara verilecek en üst hapis cezası 12 yıl değil, 3 yıl olacak. Yargılama da artık ağır ceza mahkemelerinde olmayacak.

AK Parti, CHP, MHP ve BDP, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Hakkında Yasa Tasarısı'nda değişiklik yapılması için ortak yasa teklifi hazırladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, MHP Grup Baykanvekili Mehmet Şandır ve BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif, sporda şike ve teşvik cezalarının indirilmesini öngörüyor.

Teklifle; suçun federasyon veya spor kulüpleri ile spor alanında faaliyet gösteren tüzel kişilerin genel kurul ve yönetim kurulu başkan veya üyeleri, teknik veya idari yöneticileri ile kulüplerin ve sporcuların menajer veya temsilciliğini yapan kişiler tarafından işlenmesi halinde, ceza yarı oranında artırılacak.

Şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarla ilgili olarak, Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemeyecek, verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek.

Ayrıca, bu madde kapsamına tanımlanan suçların, bir suç işleme kararının icrası kapsamında değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi halinde, TCK'nın zincirleme suça ilişkin h ükümlerine göre, tek cezaya hükmedilecek. Ancak, verilen ceza yarısından 3 katına kadar artırılacak.

Bu maddede tanımlanan suçlardan dolayı hakkında soruşturma başlatılan kişinin soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısının talebi üzerine sulh ceza hakimi tarafından, kovuşturma evresinde Cumhuriyet savcısının talebi üzerine veya resen mahkeme tarafından soruşturma ve kovuşturma sonuna kadar, spor federasyonlarında ve kulüplerinde yönetim kurulu başkanı ve üyesi, denetim kurulu üyesi, denetçi olarak ve sair idari görev yapmasının yasaklanmasına karar verilecek.

Verilen karar üzerine kişinin kulüple olan görev ilişkisi derhal sona erdirilecek. Bu kararla ilgili olarak Ceza Muhakemesi Kanunu'nun itiraza ilişkin hükümleri uygulanacak. İtiraz, kararın derhal uygulanmasını engellemeyecek.

Teklifle, spor alanlarına yasak madde sokulması ve müsabaka düzeninin bozulmasına ilişkin cezalar da indiriliyor. Buna göre, mevcut yasada ''esasen bulundurulması suç oluşturmamakla beraber yasak kapsamına giren alet veya maddeleri spor alanlarına sokan kişiye üç aydan bir yıla'' kadar öngörülen hapis cezası, ''bir yıla kadar hapis'' olarak değiştiriliyor.

Spor alanlarına; bulundurulması yasak olmamakla beraber kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri seyircilere temin etmek amacıyla spor alanına sokan veya spor alanında seyircilere temin eden kişi için ''iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası'', ''6 aydan iki yıla kadar hapis'', bu alet veya maddeleri spor alanında kullanan kişi, bu suretle müsabaka düzeninin bozulması halinde, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, ''bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası'' yerine ise ''3 aydan bir yıla kadar hapis'' cezası getiriliyor.

Hakaret içeren tezahürat maddesi kapsamında; spor alanlarında veya çevresinde toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç işlemediği takdirde, ''altı aydan iki yıla kadar hapis cezası'' yerine ''3 aydan bir yıla kadar hapis cezasına'' çarptırılacak.

Spor alanlarına usulsüz seyirci girişi suçu, spor müsabakalarına seyirci olarak katılmaktan yasaklanmış kişi tarafından işlenirse, hakkında ''üç aydan bir yıla kadar hapis cezası'' yerine idari para cezası verilecek. İdari para cezasının miktarı da ''50 günden az olamaz'' şeklinde değiştiriliyor. Ayrıca, spor alanlarına, spor müsabakalarını izlemek amacıyla bu Kanun hükümlerine aykırı olarak seyirci kabul eden veya kabul edilmesini sağlayan kişiye ''üç aydan bir yıla kadar'' öngörülen hapis cezası ise ''elli günden az olmamak üzere idari para cezası'' olarak değiştiriliyor.

Mahkemeler değişecek

Müsabaka için seyircilerin kabulüne başlanmasından itibaren müsabaka sonrası tamamen tahliyesine kadarki zaman içinde yetkisiz olarak müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine giren kişi, ''üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası'' yerine, ''20 günden az olmamak üzere adli para cezası'' alacak.

Fiilin müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozması halinde, fail hakkında ''bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası'' ise ''3 aydan bir yıla kadar hapis cezası'' olarak değiştiriliyor.

Bu Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı yargılama yapmaya Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun ihtisas mahkemesi olarak görevlendireceği asliye veya ağır ceza mahkemeleri değil, sulh ve asliye mahkemesi yetkili olacak.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mamikaraveli - 6 yıl önce
Mektup üzerinde görünmüştür yazısı içinde ise türkiye anayasası mı fener anayasasımı yazıyordu meclis neyi kabul etti tabiki fener cumhuriyetini hadi hayırlı olsun
Avatar
ertekin - 6 yıl önce
taraftara selam ,şikeye devam...
Avatar
casa - 6 yıl önce
Cezadan maksat adalet sağlaması ve çaydırıçı olmasıdır.Bize UEFA şampiyonluğu verdi şimdi de TFF kupayı versin.FB'nin suçu sabitleşirse Aziz içeride eski çezaya gçre değil de yeni cezaya göre yatsın yeter.
Avatar
ndogru - 6 yıl önce
Trabzon da gelecek seçimlerde 6 bağımsız vekil çıkarmazsa Trabzon olmasın .
Avatar
scorpion - 6 yıl önce
Arkadaşlar mevcut yasayı Yunan parlementosu çıkarmadı zannedersem dimi, eğer bizim parlementomuz çıkardıysa neden değiştiriliyor,tek cevabı var ilk ağzı yanan fener olduğu için.Gerçekten sizinde dediğiniz gibi taraftara selam şikeye devam.....Yazık

hemde çok yazık çıkardığınız kanunların bile arkasında duramıyorsunuz....
Avatar
şafak - 6 yıl önce
Siyasi olarak tarafsız olduğumu hemen belirtmekteyim. Ama bu dört partinin herbirinin savunduğu değerler varmış güya. Uzun uzun anlatmayacağım. Hiçbirinin farklı olduğunu pek düşünmüyorum hak ve adalet konusunda. "yok aslında birbirimizden farkımız ama biz OSMANLI BANKASIYIZ" sloganı bunların ortak noktası. Hiçbirisi güvenilir, adil ve gerçekçi değil.
Avatar
penalti - 6 yıl önce
inşallah uefa bize kendimize gelemeyeceğimiz bir ceza verirde bu tasarıyı meclise sunanlar bir yerlerine kına yakarlar göz göre göre şike bu işte iğrenç
Avatar
ismar - 6 yıl önce
Ben MHP liyim ama M.Şandırın başı çektiği bu yasa değisikliğinden dolayı Birdaha ne ben nede ailem MHP ye ve diyer Partilere oy vermeyeceğim.Trabzonlu ve Trabzonsporlular sadece Trabzonda değil Türkiyenin her yerinde varlar unutmasınlar ben hatay dayım ve TS taraftarıyım bunu iyi hesap etsinler.