vardallar

Şike cezaları azaltılması yasalaştı

Sporda Şike ve Teşvik cezalarının azaltılmasını öngören teklif, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapan Kanuna göre, birçok cezada indirime gidiliyor.Kanuna göre, bir spor kar

Spor 25.11.2011, 10:25
Şike cezaları azaltılması yasalaştı

Sporda Şike ve Teşvik cezalarının azaltılmasını öngören teklif, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapan Kanuna göre, birçok cezada indirime gidiliyor.

Kanuna göre, bir spor karşılaşmasının sonucunu etkilemek için bir başkasına kazanç veya başka menfaat sağlayan kişiye verilen hapis cezası 12 yıla kadar olan üst sınır 3 yıl, 5 yıl olan alt sınır da 1 yıl olarak uygulanacak. Suçu, federasyon veya spor kulüpleri ile spor alanında faaliyet gösteren tüzel kişilerin genel kurul ve yönetim kurulu başkan veya üyeleri, teknik, idari yöneticileri, kulüplerin, sporcuların menajer veya temsilciliğini yapan kişiler işlerse, ceza yarı oranında artırılacak.

Şike ve teşvik primi kapsamına giren suçların, değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi halinde, bunlardan en ağır cezayı gerektiren fiilden dolayı verilecek ceza, 4'te 1'den 4'te 3'üne kadar artırılarak, tek ceza olarak uygulanacak.

Bu suçlardan cezaya mahkum olan kişi, ayrıca TCK'nın 53. maddesi hükümlerine göre, spor kulüpleri ve federasyonları, bünyesinde sportif faaliyetler yapılan tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapamayacak. Böylece, spor federasyonları ve kulüplerinin başkan ve üyelerinin, soruşturma sonucunda açılacak davada beraat etmeleri halinde, yargı yönünden görevlerine devam etmelerinin önünde bir engel kalmayacak.

[PAGE]

 

"SPOR ALANLARINA YASAK MADDE SOKULMASI VE MÜSABAKA DÜZENİNİN BOZULMASINA İLİŞKİN CEZALAR DA İNDİRİLİYOR"

Yasak kapsamına giren alet veya maddeleri spor alanlarına sokan kişiye 3 aydan 1 yıla kadar verilen hapis cezası, 1 yıla kadar hapis şeklinde uygulanacak. Spor alanlarına kesici, ezici, bereleyici, delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı, yakıcı maddeleri seyircilere sağlamak amacıyla spor alanına sokan, spor alanında seyircilere sağlayan kişi, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis yerine, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası alacak. Bu alet veya maddeleri spor alanında kullanan kişi, bu suretle müsabaka düzeninin bozulması halinde, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası yerine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

"HAKARET İÇEREN TEZAHÜRATTA BULUNANLARA İLİŞKİN CEZALAR DA İNDİRİLİYOR

Kanuna göre, hakaret içeren tezahüratta bulunanların hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan 1 yıla düşürülüyor. Spor alanlarında veya çevresinde, toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet, mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç işlemezse 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası yerine, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası alacak. Yetkisiz olarak müsabaka alanına, soyunma odalarına, koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine giren kişiye verilen ceza da 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasından, 20 günden az olmamak üzere adli para cezasına dönüştürülüyor. Bu durumun, müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozması halinde, bu kişi hakkında 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Bu düzenleme kapsamına giren suçlardan dolayı yargılama yapmaya Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun ihtisas mahkemesi olarak görevlendireceği, asliye veya ağır ceza mahkemeleri değil, sulh ve asliye mahkemeleri yetkili olacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, kanun teklifinin görüşülmesi sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye'nin her tarafında, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, çok sayıda Gençlik ve Kültür Merkezi inşa edeceklerini belirterek, "Bu merkezler gençler arasındaki kaynaşmaya önemli katkı sağlayacak" dedi. Kılıç, Türkiye'nin Avrupa Futbol Şampiyonası ile olimpik oyunlar dışında yapmadığı, uluslararası organizasyon kalmadığını kaydetti. Kılıç, 2020'de olimpik oyunlara İstanbul ile aday olacaklarını hatırlatırken Türkiye genelinde, 2011 yılında yapılan, yapılmakta olan toplam 125 tane sentetik çim yüzeyli nizami futbol sahasının bulunduğunu bildirdi.

 

 


Yorumlar (5)
başka ts yok 10 yıl önce
şikeyi kabullenmek demektir.bu bile şampiyonluğumuzu tescil edilmesini ve suçluların ceza almasını sağlar.şu mübarek saatlerde hepinizi allah a havale ediyorum
başka ts yok 10 yıl önce
devleti devlet yapan en büyük etkenler güvenlik güçleri ve hukuktur ama bu yasa ikisini birden çok derinden yaralamış savcı ve emniyet çalışanları herkes sıcak evindeyken ailesiyle eğlenirken onlar gece gündüz çalıştı bu bizlerden çok onları yapılmış haksızlıktır.
şenol yılmaz 10 yıl önce
şikeci partiye oy yok.
seplam 10 yıl önce
bizmi her alanda hayatımız şike zaten başka ne beklenirdiki ülkede artık bir şeyler degişecek diye unutlanmıştım ama yanıldım yola devam
tttoprak 10 yıl önce
alın size öz demokrası ıste

Gelişmelerden Haberdar Olun

@