"Şampiyonluk benim doğamda var"

Teknik Direktör Şenol Güneş'i 2002'den itibaren tanıdığını dile getiren Trabzonspor'un tecrübeli forveti Marc Janko, takım ve bireysel olarak belirlenen hedefleri açıkladı.Trabzonspor'un tecrübeli forveti Marc Janko, Trabzonspor Dergisi'nin Ekim sayısının

Spor 16.10.2012, 10:55

Teknik Direktör Şenol Güneş'i 2002'den itibaren tanıdığını dile getiren Trabzonspor'un tecrübeli forveti Marc Janko, takım ve bireysel olarak belirlenen hedefleri açıkladı.

Trabzonspor'un tecrübeli forveti Marc Janko, Trabzonspor Dergisi'nin Ekim sayısının kapak konusu oldu.

"İstediğimiz hedeflere ulaşırsak burası bize cennet olur" diyen Janko, Şampiyonluğun kendisi için çok önemli olduğunu söyledi.

Trabzonspor'un en deneyimli yabancılarından birisi, Avusturyalı forvet Janko. 2008-2009 sezonunda Salzburg formasıyla 39 gol atarak formunun zirvesine çıkan Janko, Twente ve Porto’da şampiyonluklar yaşadı, üst düzey organizasyonlarda büyük tecrübeler edindi. Portekiz'deki futbol kariyerinde teknik oyun anlamında büyük sıçrama kaydeden tecrübeli oyuncunun Trabzonspor’daki en büyük hedefi ise şampiyonluk.

Trabzonspor’a transferin nasıl gerçekleşti?

Yazın Porto kampında yeni sezon hazırlıkları içerisindeydim. Daha sonra Trabzonspor Kulübü’nden transfer teklifi aldım. Bunun üzerine Türkiye’de futbol oynayan arkadaşlarıma ulaşarak kulüp hakkında bilgi istedim. Arkadaşlarım da bana, Trabzonspor’un Türkiye’deki en iyi takımlardan biri olduğunu söyledi. Onların bu yorumları nedeniyle Trabzon’a gelme konusunda daha çok heveslendim.

Trabzonspor'a geleli kısa bir zaman oldu. Kimlerle daha yakın bir diyaloğun olduğunu, takımın kimyasını nasıl bulduğunu öğrenebilir miyiz?

Takımda neredeyse herkes İngilizce konuşabiliyor. Bu nedenle hepsiyle iletişim kurabiliyorum, herkesle diyaloğum iyi. Özellikle Slovak ve Çek oyuncularla Almanca bilmeleri sebebiyle biraz daha yakınım. Yine aynı sebeple Halil’le çok iyi anlaşabiliyoruz. Takımdaki tüm oyuncular iyi niyetli, dolayısıyla onlarla ilgili çok olumlu izlenimlerim var. Ayrıca bu bir ekip işi. Hep birlikte bir ruh yakalamamız gerekiyor. İyi sonuçlar elde edebilmek için hepimizin çok iyi anlaşması gerekiyor. O yüzden herkesi teker teker çok önemli görüyorum.

Sence kapasitesinin ne kadarını kullanabiliyorsun?

Sıkça karşılaştığım bir soru bu. Aslında istediğiniz kadar çalışıyorsunuz ama bir yerde tamamını kullanamıyorsunuz. Oyuna hazırlanmakla antrenman yapmak arasında farklar var. İkisi arasındaki psikolojide farklılıklar var. Şansım olursa veya bana fırsat verilirse takımın başarısı için elimden gelenin daha fazlasını yapmaya çalışacağım. Çok çalışıp, kapasitemi arttırıp, takıma katkı sağlamak istiyorum.

Teknik Direktörümüz Şenol Güneş’le ilgili düşüncelerin neler?

Şenol Güneş önceden tanıdığım bir teknik adamdı. 2002 yılında Türkiye’ye kazandırdığı başarıdan dolayı dünyanın en çok tanıdığı teknik direktörlerden birisiydi. Şu an onun sporcusu olduğum, onun bilgilerinden faydalandığım için çok memnunum ve ona minnettarım.

Kendisinden çok şey öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum. Şenol Güneş’e hem insan olarak; hem de bir teknik adam olarak büyük saygı duyuyorum.

Hem Trabzonspor’u, hem de rakipleri az da olsa gözlemleme fırsatı buldun. İzlenimlerin sonucu Trabzonspor’un şampiyonluktaki şansını nasıl görüyorsun?

Çok kolay olmayacak bir süreç bu aslında. Her takım iyi ya da kötü olabilir başlangıçta; ama zamanla değişir, zamanla oyuncuların toplu performansına göre bir yöne doğru kayar. Eğer futbolcular birbirlerine kenetlenip iyi bir çalışma ortaya çıkarırlarsa başarıya doğru gidebilirler. Bu noktada şansın da önemi var. Yolumuz kolay değil. Karşımızda İstanbul takımları var. Ama bunu istiyorsak sıkı bir şekilde çalışmamız gerekiyor.

Kulübün yapısını nasıl buldun? Ayrıca antrenman sahaları ve diğer tesisler hakkında neler söylersin?

Buraya gelmeden önce bize bu kadar imkân verilebileceğini beklemiyordum açıkçası. Elimizdeki imkânlara baktığımızda Trabzonspor’un ne kadar büyük bir kulüp olduğunu görüyoruz. Bize her türlü olanak sağlanıyor. Kafamız rahat, sadece antrenman ve maçlara konsantre olmamız gerekiyor. Bunların dışında düşünmemiz gereken bir konu yok. Mükemmele yakın diyebilirim. Arada tek sorun havaalanına yakın olmamız, yani uçakların çıkardığı ses. Hala tam anlamıyla alışabildiğimi söyleyemem. Ama çok da önemli değil.

Trabzonspor'a transfer olarak sonuçta bambaşka bir kültüre geçiş yapma durumunda kaldın. Buradaki kültüre alışma sürecin nasıl devam ediyor?

Adaptasyon sürecim çok iyi gidiyor. Şu an otelde kalıyorum ancak evime geçtiğimde sanırım bu süreç çok daha hızlanacak. İnsanlar çok sıcakkanlı. Bu bana büyük bir psikolojik destek sağlıyor. Herkesten saygı görüyorum ve ben de onlara saygı gösteriyorum. Örneğin insanlara gülümsüyorum ve o gülümsemeyi hemen geri alabiliyorum. Biliyorum ki başarılı olduğumuzda burası hepimiz için cennet olacak. Bu da şunu gösteriyor ki Trabzon’da çok uzun süre kalabilirim. Geleceğe umutlu bakabilirim, diye düşünüyorum.

Bireysel olarak hedeflerin neler?

Trabzonspor’da çok büyük beklentilerim var. Öncelikle ligde çok iyi bir noktaya gelmek istiyoruz. Daha sonra da şampiyonluğa oynamak istiyoruz. Bunun Trabzonspor taraftarları için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Trabzonspor’la yaptığım sözleşme süresince en büyük hedefim şampiyonluk yaşamaktır. Bu benim doğamda var. Şampiyon olmayı her zaman hedefliyorum"

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@