Şamil Tayyar'dan şike itirafı

Sporda şiddet ve düzensizliği önlemeye yönelik kanunda yapılan değişikliği onaylamaması için Abdullah Gül'e mektup gönderen AKP'li Şamil Tayyar ilginç açıklamalarına devam etti.NTV Spor Radyo'da Bülent Yüksel'in sunduğu '13' adlı programın canlı yayınına

Spor 29.11.2011, 14:53
Şamil Tayyar'dan şike itirafı

Sporda şiddet ve düzensizliği önlemeye yönelik kanunda yapılan değişikliği onaylamaması için Abdullah Gül'e mektup gönderen AKP'li Şamil Tayyar ilginç açıklamalarına devam etti.

NTV Spor Radyo'da Bülent Yüksel'in sunduğu '13' adlı programın canlı yayınına katılan AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, kanunda yapılan düzenlemeyle birlikte şike nedeniyle hiç kimsenin hapis cezası almayacağını, şike operasyonunun da "x şahısa dokunulunca" sona erdirildiğini iddia etti.

Şamil Tayyar'ın Bülent Yüksel'e yaptığı açıklamalar şöyle;

Sporda şiddet kanunu yaklaşık 7 ay önce çıktı. Seçimden önce TBMM tatile girmeden apar topar çıkarıldı. Seçimden önce çıkarılan son kanunlardan biriydi. Tüm spor kulüpleri sadece holiganların cezalandırılacağını düşünüyorlardı ki destek verdiler. Ancak daha sonra şike operasyonu çıkınca feryat etmeye başladılar. Tutuklamalarla birlikte kıyamet koptu. Ondan sonra da bu kanunun değiştirilmesi için "operasyonlar devam ederse tüm kulüpler batar, çok büyük sıkıntılar doğar" argümanı üzerinden 4 partiyi de ikna ettiler gibi görünüyor.

"Mezarlıklar kendini vazgeçilmez sanan insanlarla dolu"

Bu gerekçelere dayanarak kanun çıkaracaksak Balyoz'u da Ergenekon'u da ortadan kaldırmamız gerekir. Onlar da terörle kim baş edecek demişlerdi. Karşıyaka mezarlığı kendini vazgeçilmez sanan insanlarla dolu. Herkesin yeri doldurulabilir. Kimse vazgeçilmez değildir. Kişiye özel ve af niteliğinde asla bir yasal düzenleme yapılamaz. Ben olsam da sen olsan da Aziz Yıldırım olsa da mümkün olmaz. Örtülü af niteliğinde bir düzenleme yapılıyor. Bu kanunla birlikte artık çeteleşmenin önüne geçmek imkansız olacak. Devam eden şike operasyonu da ortadan kalkacaktır. Bu suçun sadece miktarı azaltılmıyor, çete suçu olmaktan çıkarılıyor. Bu yanlışları ortaya koymak adına bir mektup yazdım. Bunu imzalarsanız az önce belirttiğim sıkıntılar dolar dedik. İyi güzel ama siz iktidar partisinin milletvekilisiniz. Doğrudur. Bunun kulisini yapan kulüp temsilcileri spor sektörü batar, 50 yıl geriye gideriz argümanı üzerinden partileri ikna ettiler.

"Yıldırım Demirören komisyona girip itiraz eden vekilleri engellemeye çalıştı"

Ben sayın Cumhurbaşkanı'nın da kanunu onaylaması için böyle bahaneler kullanabilirler diye mektup yazdım.

Beşiktaş başkanı Demirören, Nihat Özdemir, Göksel Gümüşdağ, bu teklif Adalet komisyonunda görüşülürken salona kadar geldiler ve milletvekillerini markaja tuttular. Muhalefet milletvekili teklifte değişiklik isteyince Demirören yanına giderek engellemeye çalıştı. Bir milletvekili karşısında korkarak kaçıp gider dediğiniz kişiler mecliste bunları yaptılar.

"X şahısa dokunulduğu anda şike operasyonu durduruldu"

Ben mektupta diyorum ki spordaki Ergenekon'a yenik düştük. Sıradan isimlerden bahsetmiyoruz. Eğer bunun üzerine ciddiyetle gidilirse Ergenekon'un finansal kaynaklarına ulaşılabilir demiştim. Ergenekon 10. dalgada durdu, şike operasyonu da x şahısa dokunulduğu anda durduruldu, daha ileri gidemedi. X şahısı herkesin çok iyi anladığını düşünüyorum.

Siyasi partiler 50 milyon kişiyi ilgilendiren kulüplerle çatışma yolunu seçmemiş de olabilirler. Mektupla kamuoyu ayağa kalktı. Demek ki bir hassasiyet var. Teklif o kadar kısa sürede meclise geldi ki, 3 günde geçti.

Nasıl bir içerikle teklifin geleceğini bilmeden bir şey söyleyebilir miyiz? Kulüp temsilcilerinin grup başkanvekilleriyle yaptıkları görüşmelerden haberimiz bile olmadı. Bülent Arınç belki bakan olması nedeniyle bilgi sahibiydi ve tepki gösterdi. Onu bilemiyorum. Ama benim milletvekili olarak haberim yoktu. Size bilgi vermezlerse, anlatmazlarsa, 2 günde meclisten geçirmeye kalkarlarsa biz de tepkimizi gösteririz. Bununla neyin amaçlandığını sorgulamamız gerekiyor. Ben görevimi yaptım. Bu bir şey ifade eder mi bilmiyorum. Yapabileceklerim bu kadar. Ne yapayım, kendimi mi yakayım Çankaya Köşkü'nde?

Şike suçluları hapis cezası almayacak

Mahkemeler üst sınırdan değil alt sınırdan ceza verir zaten. 1 yıl ceza alır, iyi halden indirim olur, para cezasıyla çıkar. Suçun işlendiği tarihteki mevzuat geçerlidir. 1 yıl hapis cezası verildiği zaman aynı zamanda paraya çevrilir. Peki bunu neden koyuyorsunuz? Tümden göz boyama


Yorumlar (24)
k.alemdar 10 yıl önce
resmen duyda inanma tezini dogrulayacak bir sürec, neler yapilmak istendigi apacik ortada, gerci sayin tayyar bunlari söylememis olsa bile toplumun cogu kesimi bunlari biliyordu, sayin tayyar bir nevi toplumun sesi oldu, yinede tesekkürler sayin milletvekili, hersey cumhurbaskaninin vicdanina inisyatifine kalmis artik. sayin cumhurbaskanim ben inaniyorum veto edeceginize.
Ergün 10 yıl önce
Sadece şike ile suçlananlar değişiklik Sn. Cumhurbaşkanı'ndan geçerse alacakları cezalar ve içerde kaldıkları süreler hesaplandığında dışarı çıkarlar. Kaldı ki; bu halde Savcılık Makamı da bu kişiler hakkında iddianame düzenleyemez ve bu kişilerle ilgili kısmı diğer Savcı'ya gönderir. Paraya çevrilemez, hükmün açıklanması geriye bırakılamaz hükümleri de bu tutuklular için geçerli değil. Lehe olan önceki yasa hükümleri uygulanır, verilen cezalar paraya da çevrilir, hükmün açıklanması da geriye bırakılır. Ceza yargılamasının temel ilkesi olan lehe yasanın uygulanması ilkesini hiçbir güç kaldıramaz.
ReFeT 10 yıl önce
şu gerçekleri bi görün ve şu yorumu bi yayınlayın lütfen çok övündüğümüz haksızlığa ne olursa olsun heryerde asi olan trabzonsporumuz ve bu özelliğine aşık olan anadolunun her yerinden olan renktaşlarım vasıfsız ts yönetimi şikeye teşebbüs etti son yasa değişikliği ile bu para cezasına çevrildi ve buna ek olarak şampiyonluk verilecek karşılığı ne oldu a. yıldırım ve çetesi çok az rastlanan bi birleşme ile dışarı çıkacak 4 parti tarafından mutabakatla yasa 2 haftada hazırlanarak köşke yollandı inanılır gibi değil birbirini boğacak 4 siyasi parti o kadar önemli meseleler dururken konsensüs oluşturdu 1 sene önce çıkan yasa nasıl değişir oyun hamuru mu bu yapboz mu bu. yasa toplumsal düzen için çıkarılır siz ne yaptınız futbol ergenekonuna istanbul dukalığına yenildiniz bunu ben söylemiyorum ak parti milletvekili şamill tayyar söyledi oyun oynanırken kural değiştirildi ama tek güvencem sayın cumhurbaşkanımın bunları görüp tokat niteliğinde yasayı geri göndermesi bakııyorum ts taraftarı bile tepki vermiyo başkan çıkmış 17 kulup imzaladı imzalamamak olmazdı diyo aptal yerine koy bakalım milleti bu son lafım menfaatleri için bütün ahlak değerlerini yok sayan bütün kulup ve onların yağcı 3 maymunu oynayan medyasına KESER DÖNER SAP DÖNER GÜN GELİR HESAP DÖNER VE YÜCE ALLAH'IN(CC.) DA ELBET 1 PLANI VARDIR Kİ o plan sizin gibi akıl danelerinin düşünüp teyahhül edemeyeceği bir plandır ve sizi şaşkına uğratacaktır...
yavuzalkan 10 yıl önce
sevgili haber61 okurları ve trabzonsporlular ve şerefli olan vatandaşlar......bundan sonra ''YÜCE'' meclis yerine ''AZİZ'' meclis ifadesini kullanın bence bu saatten sonra bazı kavramları gözden geçirmek lazım
YADELLERDEN 10 yıl önce
Eski sözlere ne kadar itibar edileceği, insanların kendi bilecekleri birşeydir ama bizde ''el'de çıkan,bey'de çıkmazmış''diye bir söz var.Haberdeki müthiş çıkışı ve haykırışı,hakkı yenen Trabzon'un Vekillerinden birisinin yapmasını çok arzulardım...
sultanmurat 10 yıl önce
Bu güne kagar AKP nin adalet isteği gerçekten bu ülkeyi alip sırtlayıp götüreceği ve halsizlik hile hurdanin en aza indirileceğine inanmak istiyordum. Malesef ben ve benim gibi düşünenlerin KOCA BİR HAYAL KIRIKLIĞI yaşadiğini görmek üzüntü verici. Bu yaptıklairnin bedelini bu millet AKP ödedtir. Nasil mükafatlandirdi ise.
kozten 10 yıl önce
göksal gümüşdağ ordaydı demek bu çok buyuk bır ayrıntı ne işi var federasyon yetkılısının orda uyuma yonetım bu bır delıldır.
memleketli 10 yıl önce
eskiden Trabzonlu olmak kimesenin emrine ve buyuruğuna girmemekle eş anlamlıydı, şimdi Trabzonlular ortalarda görünemiyorlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@