banner556

Sadri Şener neden AİHM'e gitti

 Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Türkiye'de iç hukuk yolları tükendiği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulunduklarını, bu konuda yanlış algılamaların olduğunu söyledi. Futbolda şike davasının ardından 2010-2011 sezonu şampi

Spor 08.10.2012, 14:36
Sadri Şener neden AİHM'e gitti

 

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Türkiye'de iç hukuk yolları tükendiği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulunduklarını, bu konuda yanlış algılamaların olduğunu söyledi.
 
Futbolda şike davasının ardından 2010-2011 sezonu şampiyonluk kupasını isteyen ancak Türkiye Futbol Federasyonu'ndan olumlu bir yanıt alamaması üzerine AİHM'e başvuran Trabzonspor'da, kulüp başkanı Sadri Şener, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
 
Şener, geçen hafta prosedürleri tamamladıktan sonra Strasbourg'a giderek AİHM'e başvurduğunu belirterek, "Biz Türkiye'de iç hukuk yolları tükendiği için AİHM'e başvuruda bulunduk. Futbol Federasyonu'nun disiplin ve tahkim kurulunun verdiği kararlar, bu kararlarda biz adil yargılanmadığımızı, bu iki kurulun bir başkan tarafından atandığını, dolayısıyla her başkan döneminde ayrı kararlar verebileceğini, tahkimden sonra gidilecek bir merci olmadığı yolunda müracaatta bulunduk" dedi.
 
AİHM'e tahkimden sonra da belli bir yerlere müracaat hakkını aradığını anlatan Şener, şöyle konuştu:
 
"Ama böyle bağımlı yargılamaların verdiği kararları da iptal eder. Sonuçta başkana bağlı bir yer. Bugün ben Federasyon Başkanı olsam o kararların hepsini değiştiririm. Nitekim bu süreç içinde federasyon değişiyor, Tahkim Kurulu komple değişiyor, aynen devam etmiyor. Bu doğrultuda yapılan bir itiraz. Yoksa penaltı verildi, verilmedi diye bir başvuru değil. Oraya öyle müracaat edilmiyor. Bu da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 6. maddesine giriyor. Şimdi kabul sürecini bekleyeceğiz, sonra yargılama sürecini bekleyeceğiz. Bu da hepsi 2-3 yıllık bir süreç."
 
-Şike süreci için CAS'a müracaat edecekler-
 
Şener, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) de başvuru için gerekli hazırlıkları yaptıklarını belirterek, "Ama CAS'a başvuru nedenimiz ayrı. Türkiye'de bir şike kararı verildiği, şike yapıldığı, yapan takımın ligden ihraç edilmesi gerektiği, özellikle aynı puanda olmamız nedeniyle otomatik şampiyon olmamız gerektiği konusunda bir müracaat. Önümüzdeki hafta veya daha sonraki hafta CAS'a başvuru yapacağız" dedi.
 
Cenevre'ye kendisinin veya avukatlarının gideceğini söyleyen Şener, "Bu başvuru için birkaç kez oraya gitmek gerekecek. Bir sürü iş bu. Kolay bir iş değil ama biz hiçbir şeyi kolay elde etmedik ki. Bu başvuruların algılanmasında sıkıntı var. Nereye gittik, nasıl ettik bunları anlatmamız lazım. Sık sık konuyu açarak izah etmek lazım. Burada bir şey daha var, zaman geçtikçe sadece 2010-11 sezonundaki şampiyonluğa kitlenmemek lazım, günümüzdeki şampiyonlukta önemli. Eğer günümüzde şampiyonluğa oynarsan bu 2010-2011 sezonuyla kitlendiğin olay da çok rahat yürür" diye konuştu.
 
-"Oyuncularımızın hepsi değerli"-
 
Şener, lig yarışı ve Galatasaray'ın "rüya takım" olarak adlandırılmasına ilişkin olarak ise "Rüya takım falan var mı- Fenerbahçe tam uçurumdan dönüyor. Beşiktaş, kötü sonuçlar alıyor. Galatasaray'ın rüyalığı işte... Belli olmaz ki bu futbol" dedi.
 
Lige iyi başlamadıklarını ancak son haftalarda aldıkları sonuçların kendisine umut verdiğini anlatan Şener, "Oyuncularımızın hepsi değerli oyuncular. Tek tek inceleyin. Bir araya gelmelerinde sıkıntı oluyor, o da düzelir" diye konuştu.
 
Sadri Şener, son haftalarda kaçırdığı goller sonrası eleştirilen Olcan'ın Kasımpaşa maçında attığı gole ilişkin ise "Golü çok iyi buldum. Birilerini eleştirmek yanlış. Adamın kalitesi var. Bir gol atar dediğine pişman olursun. Onun için hemen eleştiri yanlış" dedi.
Yorumlar (2)
adil türk 8 yıl önce
Meydanı asla adaletsiz ve kanunsuzlara bırakmayacağız.Bizi avrupanın kapısına gitmeye mecbur bırakanlar utansın.
cinneş marnş 8 yıl önce
nereye gidersen git sayın başkan, şampiyonluk tescil edildi. vermezler.. anlıyorum seni..şampiyonluklardan ümidini kesmişsin, tarihe geçmek istiyorsun. eğer şampiyon olmak istiyorsan, şampiyonluklar kazanmak istiyorsan, şampiyonluklarımızın karşısındaki en büyük engel olan teknik direktörünü değiştir, şampiyonluklar gelir. hem de çok sayıda. ama biliyorsun değilmi, dinazorlar gelen hocaya hemen cephe alırlar. sen yeni t.drektörünün arkasında dur, onu bu kaşarlanmışlara yedirme yeter..sanki şimdi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@