Öyle bir açıklama yaptı ki...

TFF Başkanı Yıldırım Demirören haftalardır gündemden düşmeyen 'Beşiktaş'ı batırdı! suçlamasına tek cümleyle yanıt verdi. Akşam Gazetesi, TFF başkanı Yıldırım Demirören ile randevusunda Spor Basını'nın merak ettiği sorulara yanıt aradı. BU AY İÇİNDE KARAR

Spor 15.06.2012, 09:28
Öyle bir açıklama yaptı ki...

TFF Başkanı Yıldırım Demirören haftalardır gündemden düşmeyen 'Beşiktaş'ı batırdı! suçlamasına tek cümleyle yanıt verdi.

 

Akşam Gazetesi, TFF başkanı Yıldırım Demirören ile randevusunda Spor Basını'nın merak ettiği sorulara yanıt aradı.

 

BU AY İÇİNDE KARAR ÇIKAR

Söze bununla girdim, 'O konu bitmiştir' diye net bir cümle geldi. Yapılacak her şeyin yapıldığını anlatıyordu. Sözleri şöyle: 'Top artık UEFA'da. Bekliyoruz, az kaldı. Bu ay içinde kararlar açıklanır.

 

Takvim çok sıkışık. Bir taraftan Şampiyonlar Ligi maratonu başlıyor. 29'unda mahkemede çok önemli bir duruşma yapılacak. Bu arada Avrupa Futbol Şampiyonası da tamamlanmış olacak. Ben sorun beklemiyorum.'

 

İYİMSERİM CEZA ÇIKMAZ

İyimser olup olmadığını sordum, 'Kesinlikle iyimserim' diye karşılık verdi. Milli Takım düzeyinde hiçbir ceza beklemiyor.

 

UEFA'nın taleplerinin karşılandığını ve kriterlerin yerine getirildiğini söyledi. Konunun maddi boyutunu da ön plana alan çok çarpıcı bulduğum cümlelerinden birisi şu şekilde: 'UEFA da bütün gerçekliklere bakar.

Sonuçta Avrupa'nın en büyük altıncı futbol ekonomisinden bahsediyoruz.' Tam bu noktada Selim Koray son derece ilginç bir değerlendirmede bulundu: 'UEFA, Türkiye'nin şike konusundaki kararlılığını gördü.

 

Savcıların olup biteni halının altına süpürmediğini, tam tersine olayın üzerine gittiğini anladı. Birçok ülkede bunlar yapılmıyor. Şike soruşturmasının başlaması, dava açılması başlı başına önemli bir gelişmeydi.'

 

AKLAMA DEĞİL, ŞİKE YOK

Ben de 'Haklısınız ama TFF'nin de dosyayı akladığı iddiaları var' diyerek Demirören'e döndüm.

 

Başkan'ın açıklaması aylardır süren tartışmalara yeni bir boyut getirecek türdendi, aynen aktarıyorum: 'Aklama filan yapmadık. UEFA bakacak, TFF'nin iç talimatlarını aynen uyguladığını görecek. Onlar için önemli olan futbolun yetkili kurullarının işlemesidir. Biz bu prosedürü izledik. Savcılığın iddiaları vardı, olay mahkemeye yansıdı. Bizim kurullar kanaate göre baktı, şikenin sahaya yansımadığına hükmetti.

 

Savcılık ise iki kişi arasındaki görüşmeleri şike sayabiliyor. Burada futbol hukukunun ve uygulamalarının farklı mantığı olduğu unutuluyor. Tam tersi olsaydı ne yapacaktık? Biz kanaatle şike var deseydik, mahkeme yok deseydi ne olurdu bunlar düşünülüyor mu?'

 

Demirören sonra Türkiye'nin avantajına olduğunu söylediği bir noktayı daha vurguladı. 'Avrupa'da bu konuda özel bir yasa sadece bizde var. Diğer ülkeler bahis işine bağlamışlar. UEFA bunu da takdir ediyor' dedi.

 

ŞİKE BİTTİ, GÜNDEM ŞİDDET

Başkan UEFA'dan kötü bir haber geleceğine hiç ihtimal vermiyor. İyimserliğini koruyor. 2020 Avrupa Şampiyonası'nı Türkiye'nin düzenlemesi hakkındaki değerlendirmesi de önemli: 'Eğer olimpiyatlardan çekilseydik bize vereceklerdi. Sonra tek aday olarak kalamadık.

 

Hala şansımız yüksek. Ama siyasi iradenin karar ve tutumu belirleyici olacak. Onlar da olimpiyatla, futbol şampiyonası arasında karar noktasında. Türkiye'nin hangisinde daha şanslı olduğuna bakıyorlar' Demirören'le pazartesi günü görüştüm.

 

Benden hemen sonra İcra Kurulu toplantısı vardı. Gündemlerini öğrenmek istedim. Futbolda şiddetin önlenmesini konuşacaklardı. Yaptırımların güçlendirilmesi ve uygulanması üzerinde hukukçular çalışıyormuş.

 

PLAY OFF İYİ GüZEL AMA !

Acaba yeni sezonda play off/süper final uygulaması sürecek mi? Bunu da konuştuk. Başkan yaratılan katma değerden ve sonuçtan memnun olsa da uygulamanın sürme ihtimalinin çok zayıfladığını söyledi.

 

'Belki erken oldu' diye başladı ve devam etti: 'Sezon sonunda 6 derbi maçı Türkiye kaldıramadı. Futbol camiası, kulüpler, oyuncular, medya, polis.

 

Hiç kimse hazır değilmiş.' Kulüpler Birliği'nin içinde farklı görüşler olduğunu ekledi. Sanırım bir süre daha tartışılacak ama benim Demirören'den aldığım izlenim, önümüzdeki sezonda 'süper final' uygulaması olmayacak gibi.

 

BEŞiKTAŞ ZATEN BATMAZ

Gelelim sohbetimizin en hararetli bölümüne... Yazılmamak üzere olan açıklamalar da daha çok burada. Demirören'le Beşiktaş'ı da konuştuk. Ama yazılmasına izin vermedi. 'Ben artık Federasyon Başkanıyım. Tarafsızım.

 

Beşiktaş'ı konuşamam' dedi. FIFA'nın merkezinde Fikret Orman'la ilgili soru sorulduğunda 'Bakın, burada ne yazıyor' dediğini hatırlattı. Basketbol takımının şampiyonluğundan duyduğu memnuniyet besbelliydi. Hemen şu soruyu yönelttim: 'Beşiktaş'ı batırdığınız konuşuluyor.

 

Beşiktaş'ı batırdınız mı?' 'Elbette hayır' diye yanıt verdi, sonra anlattı anlattı, şuna dikkat çekti: 'Bunu söyleyenler Beşiktaş'ın malvarlığına baksınlar. Hatta 3 Büyükler'in borçları ile malvarlıklarını karşılaştırsınlar"Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (22)
Chief 9 yıl önce
Mahkemeden beraat çıksa nolur ey gidi hey. Mahkeme sabit delil varmı diye bakar sen kanaatle karar verirsin. Burada ki inceliği bir sen anlayamadın öylemi? yada anlamak istemedin. 3 temmuzdan beri hep bir an önce sonuçlansın bitsin denildi ama ne yazık ki erken bitmesi gereken olay 1 sene zamanımızı çaldı. Ne bekliyoruz ki herşey bir tiyatro sahnesi gibi.
ertekin 9 yıl önce
boş boş konuşuyor.çıkarları doğrultusunda konuşuyor.fenerin şike yaptığını herkes biliyor.büyük ceza gelecek.
ihsan sabri akarsu 9 yıl önce
bu kadar salaga yatilmaz.. sormak lazim karsiliginda ne menfaatler aldin.. para mi? ihale mi? yatirim tesvik mi? petrol akaryakit islerinin buyudugunu gormek sasirtici omaz sanirim.. sike sahaya yansimamis. sorulara bakin canak sorulara cevaplar vermek kolay cik ortaya da adam gibi cevap ver.. fb sike yapip macta puan mi kaybettiki sahaya yansimadi diyorsun.. talimatlArin bir gece yarisi degismesine seyircimi kalacak uefa ... tup kafa bak git.. adam yerine koyupda bu kdar yazmadim. adece Ts sebvgisinden yaziyorum....
yysrts 9 yıl önce
bak şike yokmuş.uefa dan da ceza gelmeyecekmiş.yani uefa da bağlanmış.şimdi lütfen taraftara söyle:feneri kurtarma operasyonuna bilmeden veya bilerek destek oldun mu.demiröreni destekleyerek demirörenin fenerine dolaylı da olsa destek oldunsan bu büyük TRABZONSPOR TARAFTARINDAN ÖZÜR DİLE.dile ki seni tekrar başımızda taç yapalım.
murat toygar 9 yıl önce
UEFA da "sahaya yansımayan şike" kavramını anlamlı bulursa, bunun adı futbol yerine çadır tiyatrosu olur.Biz Trabzonlu lar bu tiyatronun figüranı olmayı kendimize yediremeyiz.Yönetimler bu yönde karar alsa dahi Trabzon insanı bunu hazmedemez. Açıkça gasp edilen hakkımız teslim edilmezse, yapacağımız en onurlu davranış ligden çekilmek olmalıdır.
haktan 9 yıl önce
bu tüp kafa hala yaşıyormu ?
şafak 9 yıl önce
Evet yeni moda şartlı ropörtaj. Sorular önceden hazırlanıp basın mensubuna veriliyor. Ve o soruların dışına çıkılmıyor. Bir kamu görevlisi icraatlarında daha şeffaf olmalı. Kaldı ki bu kişi milyonlarca Avroların döndüğü futbol sektörünün en tepesinde. Eğer TFF ve şike sürecini iyi yönettiğini düşünüyorsa çıkar TV.lere bizlerde nasıl iyi yönettiğini keyifle izler alkışlarız.
şafak 9 yıl önce
Eğer spor kulübü yöneticilerinin yaptıklarının 100000%1'ini başka bir kamu görevlisi hele de bir okul müdürü yapsa adamı idamdan beter ederler. Beceremedim bıraktım olmaz. Asgari ücretliden vergi al, futbolcudan alam. Bu mudur adalet. Herkes cezasını çekmeli.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@