Ömür boyu sakat kalmayı göze aldı ve!..

 Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2'nci sınıf öğrencisi Betül Aydın, 10 yaşında iken arkadaşlarının judo hakkındaki sohbetinden etkilenip judoya başladı. Kız olduğu için çevresi judo yapmasını yadırgayan Aydın, ailesinden ise tam dest

Ömür boyu sakat kalmayı göze aldı ve!..

 

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2'nci sınıf öğrencisi Betül Aydın, 10 yaşında iken arkadaşlarının judo hakkındaki sohbetinden etkilenip judoya başladı. Kız olduğu için çevresi judo yapmasını yadırgayan Aydın, ailesinden ise tam destek aldı. Ailesinin 'judoda bir hedefin yoksa, hiç başlama' uyarısının ardından ilk etapta Konya birinciliğini hedefleyen Aydın, kısa süre içinde bu hedefine ulaştı. 2008 yılında da milil takıma davet edilen Aydın, milli takım kampındaki hazırlık müsabakalarında da rakiplerini devirip başarısını sürdürdü. 
 
SAKATLANDI, DÜNYA ŞAMPİYONASINA KATILAMADI 
 
Dünya Judo Şampiyonası'na hazırlanmak için 2011 yılı Ağustos ayında milli takımın hazırlık kampına yeniden çağrılan Bütel Aydın, antrenmanlarda sol ayağından sakatlandı. 40 gün süren hazırlık kampının son 3'üncün gününde sakatlandığını ve şampiyonaya katılamadığını belirten Aydın, şunları söyledi: 
 
"Çankırı'da yaptığımız kampta, 40 gün boyunca yoğun bir şekilde çalıştık. Son üç güne giriyorduk. Antrenmanda üstüme alıp atmam gereken arkadaşım ters bir pozisyonda ayağımın üstüne düşmesi sonucunda sol ayağımın parmak ve bileğimde kırık ve çıkıklar oluştu. Ameliyat oldum ve daha sonra ayağım alçıya alındı." 
 
ÖMÜR BOYU SAKATLANMA RİSKİ 
 
Doktorların judoya devam etmesi halinde ömür boyu sakat kalma riskinin olabileceğini söylediğini belirten Betül Aydın, "Ailemde direk olarak söylemesede benim judoyu bırakmamdan taraftı. 5 ay boyunca ayağım alçıda kaldı. Ben bu süre içinde spordan geri kalmamak ve eski gücümü kaybetmemek için yatağımda yatarken kol kaslarımı geliştirmek için ağırlık kaldırdım. Koltukta otururken, koltuğun ayaklarına lastik bağlayıp çekiyordum ve kaslarımı geliştirmeye çalıştım. Yine evde babam ve kardeşimin yardımıyla antrenman yaptım. Alçı ayağımdan çıkartıldıktan sonrada hocalarım eşliğinde hafif şekilde antrenman yapmaya başladım. Kaldığım yerden spora devam etmeyi ve iyi bir derece yapmayı planladım. Geçtiğimiz 21-23 Eylül tarihinde Hırvatistan'da gerçekleşen Avrupa Gençler Şampiyonası'nda 2'nci olup Türk bayrağının göklerde dalgalanmasını sağladım."diye konuştu. 
 
Azim, hırs ve bilinçli antrenmanları sayesinde sakatlığından eser kalmadığını belirten Betül Aydın, hedefinin Dünya ve Olimpiyat Şampiyonluğu olduğunu belirtti. 

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner441