Olimpiyatlara rekor katılım

2012 Londra Olimpiyat Oyunları yaklaşırken, Türkiye oyunlara rekor sayıda sporcuyla katılma yolunda hızla ilerliyor. 2008 yılında Pekin'de düzenlenen olimpiyat oyunlarına 68 sporcu ile katılarak rekor kıran Türkiye, olimpiyat oyularına yaklaşık 6 ay kalma

Spor 08.02.2012, 10:51
Olimpiyatlara rekor katılım

2012 Londra Olimpiyat Oyunları yaklaşırken, Türkiye oyunlara rekor sayıda sporcuyla katılma yolunda hızla ilerliyor.

2008 yılında Pekin'de düzenlenen olimpiyat oyunlarına 68 sporcu ile katılarak rekor kıran Türkiye, olimpiyat oyularına yaklaşık 6 ay kalmasına rağmen şimdiden 51 sporcuyla oyunlarda yer almayı garantiledi.

Türkiye, şu ana kadar 9 branşta 44'ü A barajı, 7'si ise B barajı olmak üzere 51 isimle Londra'da bulunmayı garantilemiş durumda. Bu sayı önümüzdeki günlerde daha da artacak.

Toplam 9 branşta şu ana kadar alınan 51 kotanın, 23'nü atletizm branşı kazandırmış durumda. Atletizmde, müsabakalar sürüyor ve bu rakamın 30'un üzerine çıkması bekleniyor. Müsabakaları sona eren branşlardan halter 9 kota ile ikinci sırada yer alıyor. Şu ana kadar grekoromende 4 ve serbestte 1 olmak üzere toplam 5 kota alan güreşin olimpiyat elemeleri sonrasında bu sayıyı arttırması bekleniyor. Atıcılıkta 4 kota alan Türkiye, tekvando ve yol bisikletinde de 3'er kotayı cebine koymuş durumda. Yarışmaların devam ettiği yelkende şu ana kadar 2 kota alan Türkiye, ayrıca masa tenisi ve cimnastikte de 1'er kişiyle Londra'da temsil edilmeyi garantilemiş bulunuyor.

MÜCADELE SÜRÜYOR

Türkiye, halen badminton, boks, judo, basketbol, voleybol, okçuluk ve yüzme branşlarında kota mücadelesini sürdürüyor. 2008'de 12 branşla rekor kıran Türkiye, bu sayıyı da arttırmaya çok yakın. 2008'de 11 isimle temsil edilen yüzme branşında şu ana kadar 7 isimle davet barajını aşan Türkiye'nin yüzmede kaç kişiyle Londra'da yer alacağı ilerleyen günlerde belli olacak. Türkiye, ayrıca boks, bayanlar basketbol ve bayanlar voleybolda eleme maçlarına evsahipliği yapacak. Bayan basketbol ve voleybol takımlarımız olimpiyat vizesi alması durumunda 1960 olimpiyat oyunlarından 52 sene sonra Türkiye, takım sporlarında mücadele etmeye hak kazanmış olacak. Bu başarıya ulaşılması durumunda, Türkiye, adına ilk kez bir bayan takımı olimpiyatlara katılmış olacak.

Göksu Üçtaş ile cimnastik branşında ilk kez olimpiyatlarda temsil edilmeye hak kazanan Türkiye, aynı başarıyı badminton branşında da yakalamaya çok yakın. Türkiye, bayanlar badminton branşında olimpiyat vizesi almaya çok yaklaştı. Bu vize için ise Özge Bayrak ile Neslihan Yiğit kendi aralarında tatlı bir rekabet yaşıyor. Judo branşında ise Gülşah Kocatürk, büyük ölçüde 2012'yi garantilerken, bu sayının artması bekleniyor. Trabzon'da düzenlenecek Boks Avrupa Elemeleri'nde Türkiye'nin evsahibi avantajıyla 1'den çok kota alması tahmin ediliyor. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları ile birlikte ilk defa resmi programa alınan bayan boksunda da Dünya şampiyonu boksörlerimiz Gülsüm Tatar ile Şemsi Yaralı'nın da olimpiyatlara gitmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@