banner572

Küme düşme kaldırılacak mı?

Kulüpler Birliği toplantısında, iddianamede ismi geçen 7 kulüp temsilcisinin çok önemli bir öneride bulunduğu bildirildi.Buna göre, şike ve teşvik iddialarına karıştığı iddia edilen kulüpler, Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir’in önderliğinde, talimatn

Spor 11.12.2011, 10:58
Küme düşme kaldırılacak mı?

Kulüpler Birliği toplantısında, iddianamede ismi geçen 7 kulüp temsilcisinin çok önemli bir öneride bulunduğu bildirildi.

Buna göre, şike ve teşvik iddialarına karıştığı iddia edilen kulüpler, Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir’in önderliğinde, talimatnamenin ‘müsabaka Sonucunu etkileme’ ile ilgili 58 Madde’sinde değişikliğe gidilerek, küme düşme cezasının kaldırılmasını istedi. Yapılacak değişiklikle küme düşme cezası kaldırılacak, bunun yerine cezanın içeriği gözönüne alınılarak puan silme cezası verilecek. Yasanın Köşk’e gönderilmesi sürecinde ortak hareket eden 18 Süper Lig kulübünün güç birliği yaparak bu kararı da beraberlik içerisinde onaylanmasının istendiği, ancak bazı Süper Lig kulüplerinin temsilcilerinin, kamuoyunda yanlış algılara sebebiyet vermemek için öneriye sıcak bakmadığı bildirildi.

Demirören’den destek

Kulüpler Birliği başkanlığını yürüten Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören’in ise, “Kamuoyunda yanlış algılara sebebiyet verecek dahi olsa talimat değişikliği için biran önce çalışmalara başlamalıyız. Cezalar şike için, şikeye teşebbüs için, teşvik için ve teşvik primine teşebbüs için ayrı ayrı olmalı. Türkiye Futbol Fedrasyonu’nun da sıkıntı çekmemesi için birlik halinde hareket ederek, bunu kamuoyunun gündemine taşımalıyız” diye konuştuğu bildirildi.

Değiştirilmesi planlanan

MADDE 58: MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME

1. Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik pirimi verilmesi de bu kapsamdadır.

2. Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.

3. İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.

4. Anılan yasağın hakemler tarafından ihlali halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

 


Yorumlar (9)
mavi ay 10 yıl önce
Bunlardan her şey beklenır enınde sonunda olacağı hiç bir şey bizlerde yırtınıp duruyoruz takımımız maç kazansada dıye ne gerek var aksama ister trabzonsporumuz alsın maçı ıster gs hiç önemlı değil insanın içindeki heyecanını aldılar bu insanalara bır törpü atmanın zamanı geldı fener sivas bjk küme düştü bunun derdındeler medya bunu çok ıyı bılıyor TRABZON ballandırılıp ballandırılıp malzeme olarak sunuluyor hazır karavana yemeği gibi.
SÖZ 10 yıl önce
biz bu ligi niye takip ediyoruz ki? minareyi kılıfına uyduruyorlar. Trabzon spor kimsenin uydusu olamaz.. millet çalacak,biz uya caz yok yaa..

başka lige oynayalım daha iyi...
inadina ts 10 yıl önce
yildirim demirören resmen fenerbahcenin gizli avukati.lüzumsuz isler müdürü,kim secmis bu adami kulüplerbirligine yaziklar olsun.
k.alemdar 10 yıl önce
bu emeliniz zaten belliydi sizde utanma arlanma zaten yokki, ama dinsizin hakkindan uefa gelir merak etmeyin
mazmanoğlu 10 yıl önce
beşiktaş fenerin gizli avukatı değil adamlar da düşme korkusu yaşadığı için denize düşen yılana sarılır hesabı böyle davranıyorlar
seboli 10 yıl önce
sadece trabzon küme düşürülsün...herkes de rahat bir nefes alsın...3 istanbul takımı kendi aralarında al gülüm ver gülüm şampiyonluğu paylaşsın..göreceksiniz ne şike,ne teşvik olur..ohhh gül gibi geçinip giderler...
EFSANE SUNUCU 10 yıl önce
şike neticesinde elinden alınan şampiyonluk bizimkilerin bu durumda susmamasını federasyonun feneri ve kartalı başta olmak üzere bazı klüpleri küme düşürmesinin önünü kapatacak girişimlere bizimkiler sessiz kalmamalıdır.toplantılarda kim ne teklif ettiyse kamoyuna açıklamalıdır.haksızlığa sessiz kalmak zulümdür.bu taraftar biran önce şampiyonluk kupasının müzemize gelmesini beklemektedir.bu toplantılarda susanlar tarih önünde hesap vereceklerdir.bu böyle biline ona göre hareket edile.
ali karadeniz 10 yıl önce
bu fenerasyon, fb ve bjk yi kurtarmak icin sene sonuna kadar her kanunu cikaracak , bu iki takim ligte kalacak,göz boyamak icin en fazla puan silme verecekler,fb ve bjk lehine yapilan hakem hatalari ve alinan puanlarla bu iki takim ligi ilk iki sirada bitirecek,gs 3.cü olacak,yapilacak puan silme sonucu gs ligi 1,ci bitirecek.puanlari azbucuk silinen fb ve bjk da playofta oynama hakki kazanacak ve görevini tamamlamis olan fff istifa edecek.yeni gelecek tff baskanida,yeni sezonda bu alinan kararlar cok haksizca diyip eski fff nin aldigi kararlari iptal edecek,konu kapanacak.olan bizim sampiyonlugumuza olacak bu iki takimda düsmekten kurtulacak.olay bu kadar basit.güzel bir hikaye yazdim.belkide gercekleri yazdim, bilmiyorum ??
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@