banner536

banner560

banner555

"Kaleci olmak için doğdum"

Trabzonspor'un başarılı kalecisi Onur Kıvrak, Trabzonspor dergisinin Aralık sayısına konuk oldu. Türkiye'de Trabzonspor formasından başka bir forma giymeyi aklından dahi geçirmediğini belirten Onur, "Ruhunda zafer var" konsepti ve sırtından hiç çıkmayacak

Spor 11.12.2012, 10:48

Trabzonspor'un başarılı kalecisi Onur Kıvrak, Trabzonspor dergisinin Aralık sayısına konuk oldu. Türkiye'de Trabzonspor formasından başka bir forma giymeyi aklından dahi geçirmediğini belirten Onur, "Ruhunda zafer var" konsepti ve sırtından hiç çıkmayacak formasıyla Aralık sayısının kapağına taşındı...

İşte o samimi açıklamaların bulunduğu röportaj;

Kaleci olmak için mi doğdun, yoksa başka hayallerin mi vardı?

Ben küçük yaştan itibaren hep kaleciliği hayal ettim. Mahalle aralarında ilk topla buluştuğumda kaledeydim. O yaşlardaki çocuklar genelde gol atmayı ister ama ben kaleye geçip kurtarış yapmak için mücadele ederdim. Atlamayı zıplamayı çok severdim. Bu şekilde hayatım devam etti. Öyle ki kaleci olmak dışında asla başka bir hayalim olmadı. Şu an kaleci olamasaydım ne yapardım hiç bilmiyorum. Sadece futbolu düşündüm. Mecburdum kaleci olmaya.

Ya olamasaydın?

O zaman herhalde baba mesleği olan araba tamirciliği yapardım. 13-14 yaşlarında babamın yanında 2 yıl çalıştım. İşi de biraz öğrendim diyebilirim. Hatta Karşıyaka’ya transfer olduğumda bile yazları babamın yanına gidip çalışmaya devam ediyordum. Ayrıca ben arabaları seviyorum. Onlarla uğraşmak, vakit geçirmek hoşuma gidiyor. Şu an yolda kalsam kendi arabamı kendim tamir edebilirim.

1s.jpg

Şenol Güneş'in takımın başına geçmesiyle kalecilerin performansında da gözle görülür bir artış olduğu ve bunun da hocanın eski bir kaleci olmasına bağlı olduğu söyleniyor. Sen de aynı kanaatte misin? Şenol Hoca’nın sizin vites yükseltmenizdeki payı nedir?

Şenol Hoca’nın inanılmaz bir kariyeri var. Çok önemli bir kaleciydi şimdi ise çok önemli bir teknik adam. İnşallah gol yememe rekorunu kırmak bana ya da Tolga abiye nasip olur. Şenol Hoca’yla çalışmak çok güzel. Bizi tabi ki motive ediyor. Hayat görüşü çok iyi. Onunla konuşmak bize önemli katkılar sağlıyor. Gelişmemizde büyük etken. Şenol Güneş ismi arkamızda olduğu için kendimizi güçlü ve şanslı hissediyoruz. Ayrıca Şenol hocayla birlikte bizim en büyük şansımız kaleci antrenörümüz Alper Boğuşlu. Alper Hoca’yla iyi ki bu yaşta çalışmaya başlamışım. Yeri geliyor bizimle arkadaş oluyor, yeri geliyor kardeş oluyor. Bizim her türlü sorunumuzla yakından ilgileniyor. Çok iyi antrenman yaptırıyor. Tolga abi ve benim bu çıkışı yapmamızdaki en büyük etkenlerden biri Alper Hoca’dır diyebilirim. İnşallah hep başımızda olurlar. 

2010-2011 sezonunda yaşadığın sakatlık sonrası kaleyi devralan Tolga Zengin’in performansını nasıl değerlendirirsin?

Tolga abinin nasıl bir kaleci olduğunu ben biliyorum. Yaşadığım sakatlık sonrası kalenin emin ellerde olduğunu gösterdi. Tolga abi çok yetenekli bir kaleci, sadece daha önce bu çıkışı yapamamıştı. O sezon harika bir performans sergilediğini düşünüyorum. Üstün performansıyla 82 puan toplamamızda büyük rol oynadı. Üstelik uzun süre oynamayıp, en küçük hatanın bile büyük sonuçlar doğuracağı bir dönemde kaleyi devraldı ve inanılmaz işler yaptı.

[PAGE]

O sezonki sakatlık sonrası yaşadığın en büyük sorun neydi?

Yaşadığım en büyük sorun acaba tekrar eski performansıma kavuşup kavuşamayacağımdı. Ameliyat olduktan sonra ağrıyı sızıyı düşünmedim. Eski maçlarımı izleyip şu kurtarışı tekrar yapabilecek miyim diye düşünüyordum. O zamana kadar hayatım boyunca hiç sakatlanmamıştım. İlk sakatlığım en büyük sakatlığım oldu. Kaderin cilvesi işte. Allah yazmış ben de çektim. O sakatlıktan da çok şey öğrendim. Sabretmeyi, şükretmeyi, sağlığın değerini, bulunduğun yerin kıymetini öğrendim. İyi bir tecrübe oldu diyebilirim.

Futbolculuk kariyerinize doğrudan etki eden 2010-2011 sezonu şampiyonluğu hakkında neler söylersin?

Arkadaşlarımla yaptığım sohbetlerde hep çok şanslı olduğumdan bahsederim. Çünkü önce Türkiye Kupası, sonra Süper Kupa ve akabinde de şampiyonluk. Kupasını alamadık ama şampiyon biziz. Bu artık tescillendi. Bilinen bir şey. Kısa zaman içinde 3 kupa kazanmışız.  2010-2011 sezonunun şampiyonluk kupasının gerçek sahibi Trabzonspor’dur. İstedikleri kadar oyalasınlar.

2s.jpg

Takımındaki bu sezonki ortamdan bahsedebilir misin bize?

Ortam çok iyi. Hatta Trabzonspor Kulübü’ne geldiğimden beri hiç bu kadar iyi bir ortam görmedim. Arkadaşlık üst seviyede, herkes birbirine samimi ve saygılı. Yalandan sevgi, yalandan gülümseme yok. Hem yerli hem de yabancı oyuncular çok iyi. 

Kalecilerin yalnız ve içine kapanık adamlar olduğu söylenir. Bu durum da onlara kendi sorunlarıyla kendi içlerinde boğuşmak gibi bir zorluk getirir. Sen de böyle misin?

Sorunlarımı kendi içimde çözmeye çalışırım. Kendi içimde mahkeme kurar sorunları tartışırım. Mesela oynadığım maçı sonrasında tekrar izlerim ve hata yapmışsam nedenini düşünürüm. İçimde konuşurum. Bazen de biraz önce bahsettiğiniz Eskişehirspor maçındaki gibi duygularımı istemeden dışa vururum. İzmir’deyken ailemle konuşurdum. Şimdi onlardan uzağım. Trabzonspor’da 5 yılı geride bıraktım, 6. yıla gireceğim. Bu süreçte kendi kendime sorunları çözmeyi öğrendim.

Yeniden futbola dönersek, Trabzonspor'da savunmanın göbeğinde hangi ikili ile saha içindeki diyaloğun daha iyi?

Ayrım yapmam yanlış olur. Ligde kolay gol yemeyen ekiplerden biriyiz. Bamba, Giray ve Mustafa çok iyi futbolcular. Hepsiyle çok iyi anlaşıyorum. Bu sezon aramıza katılan Bamba, ilk yılı olmasına rağmen çok iyi uyum sağladı. Takımı sahiplendi. Yabancılar ilk yılında genelde başarılı olamaz, çıkış yapamaz. Bamba bu sorunu hiç yaşamadı. Saydığım üçlü arasında tatlı bir rekabet var. Onların arasında rekabet olsun ki bir sorun yaşamayalım.

Maçlara nasıl hazırlanır, nasıl motive olursun?

Maçtan bir gün önce maçı yaşarım. Yatağa uzanırım, kulaklıkları takar, güzel bir müzik açarım ve maçı yaşamaya başlarım. Yaptığım kurtarışları hayal eder, kendi kendime motive olurum.

Trabzonspor’a ilk transfer olduğunda iddialı açıklamalar yapmış, Şenol Güneş’in izinden gideceğini söylemiştin. Bu konuda şimdiki düşüncelerin neler?

O dönem Şenol Güneş dememin sebebi olağanüstü kariyeri ve daha önemlisi Trabzonspor Kulübü’nde bıraktığı izlerdi. Ben de onun gibi olmak istiyorum. İnsanlar yıllar sonra da beni hala hatırlasınlar. Tek bir camiaya ait olmak istiyorum. Benim amacım bu. Trabzonspor dışında Türkiye’de başka bir takımda oynamak hiç aklımdan geçmedi. Trabzonsporlular için bir Hami, bir Tolunay, bir Ünal olmak istiyorum. Tabi Şenol Güneş’i ayrı tutuyorum. Şenol Hoca Trabzonspor için çok farklı bir isim. İnşallah bu şekilde hatırlanmayı Allah bana nasip eder.

[PAGE]

Futbolun dışında nasıl bir insansın?

İkiye ayırmak lazım. Maçı kazandığımız zaman çok mutlu ve rahatım. Hatta dünyanın en mutlu insanıyım. Çevreme mutluluk saçarım. Maçı kaybedersek o mutlu insandan eser kalmıyor. Sinirli ve huysuz bir insan oluyorum. Galiba uzun süre Trabzon’da kaldığım ve şehirle bütünleştiğim için böyle oldum. Trabzon’da maç kazanıldığında tüm insanlar çok mutlu. Hatta galibiyetle birlikte herkesin gazete okuduğu, kaybedildiğinde kimsenin gazete almadığını duyuyorum. Benimki de o misal. İyi ki Trabzon’a gelmişim ve bu kadar güzel insanları tanımışım. İzmir’de doğup büyümüş bir insan olarak burada inanılmaz bir sıcaklıkla karşılaştım. İnsanlar burada kalpleriyle konuşuyor.

Baban şu an ne yapıyor?

Babam 12 yaşında başlamış araba tamirciliğine. Hatta futbol oynamak istemiş ancak şartlar izin vermemiş. 14-15 yaşlarında para kazanıp evine bakmaya başlamış. Bu nedenle bize “Ne istiyorsanız onu yapın, hiçbir şey içinizde kalmasın” derdi. Yıllarca bizi baktı. Ne aç bıraktı, ne açıkta. Hep destekçimiz oldu. Şükürler olsun ki yüzünü kara çıkarmadım.

3s.jpg

Ben hayatım boyunca hiçbir şeyi kendim için istemedim. Her zaman önceliğim ailemdi. Annem, babam ve kardeşlerim için sıkıntılara göğüs gerdim. Onların mutlu olmasını hep istedim. Ben Karşıyaka’da oynarken babam tamircilik yapmaya devam ediyordu ancak Trabzonspor’a transfer olduktan sonra artık çalışmasını istemedim.  Bir evladın ne yapması gerekiyorsa ben de onu yapmaya çalışıyorum.

Liverpool maçında kurtardığın penaltıyı anlatır mısın?

Altıncı his gerçekten var. Müsabaka öncesinde yine müzik eşliğinde karşılaşmayı yine kafamda oynamıştım. Penaltı olacağını hissettim. Gece yarısı kalktım ve takımın penaltıcısı Gerard’ın vuruşlarını izledim. Maçta penaltı olunca bir gün öncesi geldi aklıma. Ancak Gerard maçta yoktu. Penaltıyı Joe Cole kullandı. İçimden geldiği gibi hareket etim ve vuruşu kurtardım. Maç sonrası bir İngiliz gazeteci benim için, “Bu çocuk ya ne yaptığının farkında değil ya da çok büyük bir kaleci.” Çünkü pozisyon sonrası sevinmemiştim. Benim yapım bu. Sonuçta benim işim gol yememek. İşimi yaptım sadece.

Uzun süredir buradasın. Trabzonspor’un tarihinde seni etkileyen ilginç noktalar var mı?

Trabzonspor’un lige damgasını vurduğu dönemlerde yaşanan bir şampiyonluk sonrası soyunma odasında Ali Kemal Denizci ile yapılan bir röportajın videosunu izlediğimde çok etkilenmiştim. Muhabirin şampiyonlukla ilgili sorduğu soruya, “Şampiyon olduk ama lig bu yıl pek zevk vermedi bize” diyordu Ali Kemal. O kadar kolay şampiyonluk yaşamışlar ki, o kalitede rakip yokmuş. Beni etkileyen bir başka nokta ise o dönemler oyuncuların kahvehanede okey oynarken kalkıp maça gidip kazandıktan sonra tekrar okeye devam ettikleri yönünde anlatılanlar. Hayret verici bir durum. Keşke biz de onlar kadar başarılı olup yaşayacağımız bir şampiyonluk sonrası “Lig bize zevk vermedi” diyebilsek. Bunun farklı bir şeklini 2010-2011 sezonu şampiyonluğuyla ilgili söyleyebilirim. O sezon şerefimizle, onurumuzla ve hakkımızla şampiyon olduk. Temiz bir şampiyonluktu. Benim için Trabzonspor forması giymek ayrı bir mutluluk. Çünkü çok temiz ve şanlı bir forma. 82 puanı toplarken tertemiz alın teri döktük, formamızı bu şekilde terlettik. O nedenle içimiz çok rahat. Takımdan ayrılan oyuncuların da aynı düşünceye sahip olduklarını biliyorum.

Senin için Kelebek Onur diyor taraftarlar. Bu yakıştırmayı beğeniyor musun?

Kelebekler güzeldir ama ömrü bir gündür. Benim Trabzonspor’daki ömrüm kısa olmayacak. O nedenle daha uzun  ömürlü bir şey olursa çok memnun olurum (Gülüyor). 

Bizim sorularımız bu kadardı. Senin vurgulamak istediğin bir konu var mı?

Tüm samimiyetimle söylüyorum, Trabzonspor’da forma giydiğim için çok mutluyum. Bugüne kadar Trabzon’da en ufak bir problem yaşamadım. Bazı dönemler gideceğim yazıldı. Ama ben sadece Avrupa’nın çok büyük bir kulübüne giderim. Onun dışında buraya çok alıştım. Mutluyum Trabzon’da. İnsanların bana yaklaşımından çok memnunum. Burayla ilgili çok güzel bir anım var. Trabzonspor’a ilk transfer olduğumda üçüncü kaleci pozisyonundaydım. Doğru dürüst tanınmıyordum. Benzin istasyonuna gittim. Yakıt aldıktan sonra ödemeyi yapacaktım ancak yanıma cüzdanımı almayı unutmuşum. Ben ne yapacağımı şaşırınca görevliler, “sen git, ne zaman istersen gelir ödersin” dediler. Bu cevap beni çok etkiledi. Başka bir şehirde böyle bir cevap almanız imkansız. Sonra ailemi arayıp Trabzonspor’a gelerek çok doğru bir karar verdiğimi söyledim. Ben gökdelenlerin olduğu, çok insanın yaşadığı bir şehir aramıyorum. Ben Trabzon gibi bir şehir arıyorum. Buraya gelmemde emeği olan herkese teşekkür ederim.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
isa sayar 8 yıl önce
ALLAH aşkına şu fotoyu kim çekti çok kötü ve özenti bir foto. Birini de cami manzaralı çekmezsiniz varsa yoksa avrupa özentiliği.
Şeref Demir 8 yıl önce
Kardeşim fotoğrafı eleştirebilirsinde bunu cami üstünden yapma. Bunun adı fitne fesattır.Yazıklar olsun.
hakan karaoğlu 8 yıl önce
varya senin bu takımdan gitmen beni çok üzer ..aslansın onur kaplansın sen ..adam gibi admasın doğryu gören anlayan adamsın.sana aldığın para bu şehirde yedğin içtiğin herşey helal olsun be koçum..seni ts den gtimenı asla istemem ts tarafrın hiçkimse istemez ama gidersen bir liverpoll,mancester,real ,barcelona olursa seni hep birlikte oaraya getiririz uğurlarız inan...teşekkürler onur ..bu şehir seni tarihe yazdı yazacakta daha...devam ...
isa sayar 8 yıl önce
Kardeşi camili fotoğraf istmem neden zoruna gitti? Sen de mi laikçisin yoksa? Bu ülkede müslümanlara yapılan zulüm yetti. Burası müslüman bir ülke ve futbolcuların arka planda cami olan fotoğraflarını görmek bir müslüman olarak beni mutlu eder.
Mustafa Cem YILDIRIM 8 yıl önce
HÜZÜNLENDİM SEVİNDİM GURUR DUYDUM TRABZON LU VE TRABZONSPOR LU OLMAKTAN VE SENİN TRABZONSPOR DA OLMANDAN... UMARIM VE İSTERİM SENDE GİDENLER GİBİ OLMAZSIN ÇÜNKÜ HEPSİNDEN ÇOK SEVİLİYOR VE SAYGI DUYULUYORSUN BU GENÇ YAŞINA RAĞMEN... TRABZONSPOR UN 1 ONUR U VAR ONUR U OLANIN BİR TRABZONSPOR U... SEVGİYLE SAĞLICALIKLA VE BAŞARILARINLA KAL KARDEŞİM...
17°
parçalı az bulutlu

Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@