banner526

banner533

banner535

"İlk hedef marka şehir Trabzon"

Trabzon 2013 yılı ilk İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın başkanlığında gerçekleştirildi.Toplantıya Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TTSO Başkanı M.Suat

Spor 10.01.2013, 16:47

Trabzon 2013 yılı ilk İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
Toplantıya Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Vali Dr. Recep Kızılcık, 2013 yılının Trabzon için daha heyecanlı ve daha faydalı bir yıl olması temennisinde bulunarak ”Gerçekleştirilen yatırımlara ve programa bakıldığında 21. yatırımcı kuruluşun 11 ana sektör ve değişik alt sektörlerde 5.6 milyar TL toplam proje tutarı olan 918 adet proje üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz. Bu projeler için 2012 yılında gelen il özel idare ve döner sermeye bütçelerinden 406 milyon TL ödenek tahsis edilmiş olup yıl sonu itibariyle 327 mliyon tl harcama yapılarak yüzde 81 nakdi yüzde 83 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

Bölgemizin mevsim şartları iş sezonu ve buna bağlı olarak yapım işleri dikkate alındığında kamu yatırımlarının harcama durumuna göre sektörler itibariyle değerlendirilmesinde ulaştırma sektörünün 126 milyon TL harcama ve toplam harcamanın yüzde 39 ile ilk sırada yer aldı. Eğitim sektörü 78 milyon harcama ve yüzde 24 ile ikinci sırada tarım ormancılık sektörü ise 15 milyon TL harcama ve toplam harcamanın yüzde 16’sını oluşturarak üçüncü sırada yer aldı.

Kuruluşlar bazında gerçekleştirilen proje ve yatırımlara bakıldığında Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü 118 milyon TL ile ilk sırada yer aldı. 48 milyon TL ile DSİ 48 milyon TL ile TOKİ başkanlığı onu takip etti. 2012 yılı sonu itibariyle 658 proje tamamlandı. 627’si yıl içinde başlanıp tamamlandı 31’i ise 2012 yılından önce başlanan ve bu yıl tamamlanması beklenen projelerdir. Halen üzerinde çalışılan 145 projenin 73’üne bu yıl başlanmış 82'sine 2012 yılından önce başlanıp tamamlandı. 41 proje ihale aşamasında 64 proje önümüzdeki dönem başlanacaktır" dedi.

VALİ KIZILCIK TRABZON’UN ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARINI SIRALADI
Vali Kızılcık, Trabzon’un çözüm bekleyen sorunlarını da başlıklar halinde özetledi. Kızılcık, Trabzon il merkezinde yapımı devam eden doğalgaz çalışmaları nedeniyle Bakan Bayraktar’dan destek isteyerek, “Hava kirliliğinin şehrin yaşam kalitesini düşürmesi nedeniyle konunun biran önce çözümlenmesi şehrimiz ve vatandaşlarımız açısından çok önemlidir” diye konuştu.


Vali Kızılcık her yıl 500 bin civarında turistin ziyaret ettiği Sümela Manastırı’na gelen misafirlerin daha iyi ağırlanması için önceden yapılan sosyal tesislerin yeniden ihaleye çıkması gerektiğini belirterek, “Ancak Orman ve Su işleri Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre yeniden ihaleye çıkarılmayacağı ifade edildi. Bu tesisler yeniden ihale edilmediği takdirde gelen 500 bin misafirimiz orada ağırlamak hele hele Maçka ilçemizin kırsal kesiminde ve şehir merkezinde Kaymakamlık ve Belediye’nin DOKA kanalıyla hazırlanan proje gereği yapılan ürünlerin satılması ve bu anlamda gelir elde edilmesinde ciddi problemlerle karşılaşılacaktır” şeklinde konuştu.


Son iki gündür yoğun kar yağışı nedeniyle Trabzon’un bir çok köy yolunun büyük oranda kapalı olduğunu belirten Vali Kızılcık, İl Özel İdaresi’nin bu anlamda büyük gayret gösterdiğini söyledi. Kaymakamlıkların Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’nden aldıkları personel marifetiyle araçların kullanıldığını, buna karşın son çıkan kanun ile, ‘Hizmet Sözleşmesi Yapılamaz’ hükmünün yer almasından dolayı bu işçilerin hizmet sözleşmesi ile alımında hukuki sorunlar yaşandığına vurgu yapan Vali Kızılcık, “Pratikte hizmete devam edeceği için Bakanlık görüşünü alarak bu hizmetleri sürdürüyoruz. Ancak bunun hukuki anlamda bir kanun değişikliğine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda da özellikle hem yollarımızın açılmaya devam edilmesi ve hem de İl Özel İdaresi’nin ve Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin 1.5 yada 3 ay gibi sürede hizmet vermeye devam edeceği düşünüldüğünde, başarıyla uygulanan KÖYDES projeleri gibi bu çalışmaların da 1.5 yıllık sürede de başarıyla uygulanması için ‘Hizmet Sözleşmesi Yapamaz’ hükmünün en azından 1.5 yıllık süre zarfında esnetilmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamı 2.sayfada...

[PAGE]


"TRABZON'U MARKA ŞEHİR YAPMAK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ"
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise Koordinasyon Toplantıları'nın önemine değinerek, “Sizlerle birlikte olmak istedim. Trabzon’umuzun meselelerini, yapılması gerekenleri yakından görmeden, kağıttan okuyarak görmek başka şey, bizzat yerinde görmek daha başka bir şey” dedi.


Bakan Bayraktar, her şehrin kendisine göre önemli ve kendisine göre özellikleri olduğunu ve her vilayetin insanlarının da kendi iline karşı olan hemşehrilik duygusunun gelişmiş olduğunu ifade ederek bunun da doğal bir şey olduğuna işaret ederek “Buna saygı göstermek lazım” görüşünü savundu.


Dünyanın geldiği konum itibariyle artık devletlerin yanında şehirlerin de öne çıkmaya başladığını belirten Bayraktar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Trabzonumuz nüfus bakımından Türkiye’de 29. büyüklüğe sahip bir il ve 29 şehir Büyükşehir statüsü kazandı. Eğer Trabzon bu statüyü kazanmasaydı Trabzon’a büyük bir burukluk gelirdi, çok büyük eksiklik ve handikap olurdu. Burada günlük problemleri daha çok konuşuyoruz. Valimiz doğalgaz konusuna değindi. Orada bir aksama var, diğer konularda Sümela’daki sosyal tesislerin yeniden ihale edilmemesi şeklinde onları konuşacağız ve teşvik konusu var. Teşvik uzatılmadı o da devamlı gündeme geliyor. Bunların hepsini ülkenin imkanları ölçüsünde irdelemek vatandaşın şehrimizin lehine geliştirmek lazım.

Trabzon Büyükşehir oldu ve her ne kadar yasa 13 ay sonra yürürlüğe girecek olsa da artık belde belediyelerinin kapanacak olması ve burada 18 ilçe belediyesi ile Büyükşehir belediyemizle 19 belediyemiz olacak. Bugünden ona hazırlanma gereği olarak Trabzon Belediye’si kendini o doğrultuda kendini şekillendirmeye çalışıyor. Bizim bu tabloyu elimize almamız lazım. Trabzon’u marka şehir yapmak, insanını mutlu edebilmek için bunu biraz daha içselleştirmemiz lazım.

Trabzon ticaret, sanayi kültür sanayi bakımından ne durumdadır. Ticaret ve Sanayi Odamızın becerisi yönünden bir sıkıntımız yok. TOBB içindeki yeri ve ağırlığı bakımından bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak sanayi açısından Trabzon’u ayağa kaldırmak açısından çok geri kaldık.

Özel yatırımlar bakımından, yatırımcılara, ‘gelin buraya yatırım yapın’ dediğimiz kişiler var: Bir taraftan da dünyada kriz var bu ister istemez ihracatımızı da etkiliyor. Limanımız var ve buradan tam istifade etme durumu var. Gümüşhane-Erzurum Erzincan’a, Bayburt’a gidecek karayolunun, Zigana Tüneli’nin biran önce bitirilmesi konusu, tren yolu meselesi var. O konuda tam net bir boyut yakalamış değiliz, lojistik konusu var. Vakfıkebir’deki OSB’de bir tıkanma var onun önünü açmamız lazım. Trabzon’u ilmik ilmik nasıl ileriye götürürüz ve marka şehir yaparız diye hepimize düşen görevler var.”


Bakan Erdoğan Bayraktar, Trabzon ve bölgeye yapılabilecek yatırımların çok daha ciddi faydaları olacağının altını çizerek, “Tonya’da fabrika kurma yönünde ciddi gayretlerimiz var. Engellemek için aklınıza gelen her şeyi yapıyorlar. Ama daha çok dışarıdan engellemek için yapılıyor. Vakfıkebir Limanı’nı büyütmek için çalışmalarımız var. Lojistik Merkez Sürmene mi yoksa Rize ile ortaklaşa mı yapılsın noktasında fikirler var. Çünkü Ovit tüneli de yapılıyor. Diğer taraftan Trabzon için esas özelliklerimiz nedir, hangi güreşi yaparsak oradan şampiyonluk alırız, buraya kar sağlarız diye düşünerek hareket etmek en doğrusu” diye konuştu.


Trabzonspor konusunda hiç kimsenin, ‘Ben Trabzonspor ile ilgilenmem’ deme gibi bir durumu olamayacağına da vurgu yayan Bakan Erdoğan Bayraktar, “Bizim Trabzonspor’umuz var. Vali Bey de, Belediye Başkanı da Rektör Bey de ‘Trabzonspor ile ilgilenemem’ diyemez. Çünkü Trabzonspor burada yıllardan beri bir argüman olmuş” dedi.


Ortak menfaatler çerçevesinde Trabzon’un ayağı kaldırılması gerektiğine değinen Bakan Bayraktar konuşmasını şöyle sürdürdü:
”Avrasya Üniversitesi’nde istediğimiz öğrenci sayısına ulaşamadık, ne yapmamız lazım diye düşünmek lazım. Bu konuda KTÜ’ye görev düşüyor, çünkü oranın hamisi. Gerekirse yeni vakıf üniversiteleri kurulabilir. Şehir olarak arazimiz kıt. O yüzden sağlık, eğitim gibi alanlarda Trabzon’u canlandırabiliriz. Biz buraya 250-300 milyon dolarlık yatırım yaptıracaktık, arazi bulamadılar. Bütün sorunları ortak akılla ortak istişare ile çözmemiz lazım. Buraya gelecek yatırımcıların da önünü açmamız lazım. Trabzon’un yatırım anlamında geri düşmesini engellememiz lazım. Biz de bundan sonraki süreçte İller Bankası vasıtasıyla bir takım yatırımlar yapmak için önünü açacağız. Ancak iyi proje getiren projeye destek vereceğiz. İller daha artırmak için gayret içindeyiz. Bankası’nın imkanlarını önümüzdeki süreçte biraz Trabzon Belediyesi getirirse Trabzon, Siirt Belediyesi getirirse Siirt’e olacak bu destek.”

"KENTSEL DÖNÜŞÜM'DE TRABZON’UN ÖRNEK OLMASI LAZIM"
Türkiye genelinde yürütülen Kentsel Dönüşüm çalışmalarına dikkat çeken Bakan Bayraktar “Kentsel Dönüşümde Trabzon çok önemli. Trabzon’da kentsel dönüşüme destek vermeliyiz. Ki bunu gelecek nesillere olan borcumuz adına yapacağız, kaynak bulabildiğimiz kadar bulacağız. Zağnos’u, Tabakhane’yi, Ortahisar’ı yenilemeyi, Pelitli’yi ve mutlaka Çömlekçi’yi bitirmemiz lazım. İlçelerde de kentsel dönüşüm yapmamız lazım. Madem bu şehrin bakanı Çevre ve Şehircilik Bakanı Trabzon biraz daha başarılı olması lazım.

Yoksa, ‘Trabzon kendi başını tarayamıyor, çarpık yapılaşmadan geçemiyor’ denecek. Trabzon’un modern bir şehir görüntüsü vermesi lazım. Bir takım konular kolay değil. Akyazı’da bir takım sıkıntılar oldu. Şu anda dolgusu yüzde 90 oranında tamamlandı. Stat ihalesi de hazır. 15 gün içerisinde inşallah ihaleye çıkacak. Ondan sonra süratle orayı bitirmeye çalışacağız. Çünkü burası sadece bir stat projesi değil, Trabzon’un marka değerini artıracak projelerden bir tanesidir” ifadelerini kullandı.


Tarım ve hayvancılık sektöründe de destekleme yapılması gerektiğini söyleyen Bakan Bayraktar, ‘Çiftçilerimize ikişer, üçer hayvan vermek suretiyle, bu işi biraz daha özel sektöre pas ederek hayvancılığı geliştirebiliriz. Çünkü bizim yağımız, peynirimiz Trakya’dan, Edirne’den daha kaliteli ve daha iyi. Çünkü bizim yağımız, peynirimiz daha ismi ve özelliği olan bir markası var. Ferdi düşünürsek Trabzon’u geliştiremeyiz. Trabzon geri gider. Bir de her zaman buraya bakanlık vermezler.

Yok öyle bir şey. 29 vilayet var, 29 bakanlık yok ki. Bu bizim bakanlığımızı da iyi değerlendirmek suretiyle Trabzon’un marka değerini artırarak. Trabzon insanının haklı bir gururu var, çünkü tarihte imparatorluk yapmış. Sinop’tan Batum’a bu bölgenin merkeziydi. Buranın insanları böyle bir şehrin çocukları böyle bir özgüveni var, mücadeleci insanları var. Singapur örneğinde olduğu gibi Trabzon’da öyle bir şehir özelliğini yakalamamız lazım. Bu konuda hepimize büyük görevler düşüyor. Bal alabileceğimiz çiçeklerin hepsine, kırmamak şartıyla buraya yatırım çekmek için Trabzon’un güzelliklerini ve özelliklerini masaya koyarak” dedi.


Koordinasyonda brifing veren Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise 61 projenin yüzde 81 oranında tamamlandığını söyledi. Başkan Gümrükçüoğlu, projelerin geldiği aşamalar hakkında bilgi verdi.


Başkan Gümrükçüoğlu doğalgaz kullanımının mutlaka artırılmasını istiyerek "Şehrimizde 17 bin 357 adet konut ve işyeri bağlantısı yapıldı. 16 bin 455 adet konut (daire) bağlantısı yapıldı. Ayrıca 902 adet işyeri bağlantısı temin edildi. 10 bin 243 abone yapılmış olup 9 bin 100 adet doğalgaz kullanıcısı mevcut. 1 ve 2 nolu Bostancı, Kanuni, Kalkınma, Üniversite, Konaklar, Yeşiltepe, Aydınlıkevler mahalleleri ile Soğuksu 2 nolu Erdoğdu mahallelerinin bir kısmı doğalgaz kullanmaktadır. 2013 yılında 1 ve 2 nolu Beşirli, Karşıyaka, Toklu, 3 nolu Erdoğdu, 1 nolu Erdoğdu ve Bahçecik mahalleleri ile Gülbaharhatun mahallelerinin bir kısmına gaz verilmesi planlanmaktadır" diye konuştu.
Toplantı yatırımcı kuruluşların bilgi vermesi ile devam etti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (6)
Ozgur Gundes 8 yıl önce
hala rahatlıkla konuşabilip, ilk hedef marka şehirdir diyebiliyorsa, ne mutlu Trabzon' a. Size ekmek yok bu ülkede haberiniz olsun sevgili Trabzonlu kardeşlerim...
adil türk 8 yıl önce
Büyük sanayii ve istihdam şart.Süsleyip püslemekle bu işler bitmiyor.İş ortamı hazırlıyacaksınki nufus geri dönüş yapsın şehir canlansın.Böyle asgari ücretlerle ve küçük ucuz işletmelerle bu işler olmaz.Bir çimento fabrikası Tonyayı bile istihdam edemez.
aykut yılmaz 8 yıl önce
konuşunca mangalda kül bırakmayanlardansın..kupa için ince ince çalışıyordun, faydadan çok zararın oldu..trabzonspor umrunuzda olmaz tabi..ama Allah inşallah hesabını sorar hepinizden..bizde sandıkta inşallah..
hakan sahin 8 yıl önce
Böyle yapacağız edeceğizlerle bu işler olmaz. Bi tane fabrika yapacaksınız göreve geldiginizden beri bitiremediniz fabrikayı. Akyazıyı hiç sormuyorum zaten. bakacam akyazı 15 gün içinde ihale olacakmı. bu konuda takibimdesiniz sayın bakan. o mail adreslerinize de mail atan benim.
Ayhan YILDIRIM 8 yıl önce
Trabzon'u dünyada bilmeyen mi var?

Nedense hem bakanımız hem de belediye başkanımızın sürekli ağzında bir cümle 'Trabzon'u marka şehir yapacağız'.

Yahu farkında değiller mi ki sayın büyükler Trabzon belki de Türkiye'nin en MARKA şehridir.
MEHMET KÜÇÜK 8 yıl önce
Bakanımız kusura bakmasın ama sadece konuşuyor,bir iş yapmıyor.Konuşuyor bizi oyalıyor.Akyazı konusunda çok konuşan gördük, yapılacağından emin değiliz.Bizim sansımıza her bakan sadece konuşuyor sonuç yok.Bakana soruyorum geldiğinden bu güne trabzona hangi yatırımı yaptı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@