Hocalara kaçış yok!

Gelir Vergisi Kanunu tasarısı, sadece futbolculara değil, birçok meslek sahibine ‘ek vergi’ çıkaracak. En büyük sürpriz ise teknik direktörlere. Fatih Terim’in ‘asgari ücretten’ gösterilmesine kızan Maliye hocaların primlerini de markaja aldı.GS’nin başın

Hocalara kaçış yok!

Gelir Vergisi Kanunu tasarısı, sadece futbolculara değil, birçok meslek sahibine ‘ek vergi’ çıkaracak. En büyük sürpriz ise teknik direktörlere. Fatih Terim’in ‘asgari ücretten’ gösterilmesine kızan Maliye hocaların primlerini de markaja aldı.

GS’nin başındaki Fatih Terim’in bu yılki maaşı 2.5 milyon Euro olacak. Aykut Kocaman ise FB’den yıllık 1 milyon 750 bin dolar alıyor.

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önceki gün yeni Gelir Vergisi Kanunu taslağının hazır olduğunu belirterek kanundaki en önemli düzenlemenin şimdiye kadar vergi alınmayan veya daha düşük vergi alınan kesimlerin bu istisnalarını ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. Bakan Şimşek amaçlarının vergi adaletini sağlayıp vergiyi tabana yaymak olduğunu belirtti.

Peki indirim ve istisna sahibi iş ve meslek sahipleri hangileri? Gelir Vergisi Yasası'na göre

oymacılık, ev hanımlığı, elekçilik gibi el sanatlarına yönelik esnafa gelir vergisi muafiyeti sağlanıyor. Bakan Şimşek'in açıklamalarının satır aralarından bu kesimlerin yine vergi dışı kalacağı anlaşılıyor. Çünkü küçük esnaf zaten az para kazandığından vergide adaleti sağlamak için yapılan düzenlemenin bu kesimleri etkilemesi beklenmiyor. Diğer bir deyişle bu kesimlerden vergi alınmaması zaten vergi adaleti açısından doğru bir yaklaşım.

 

TEKNİK DİREKTÖRLER DE KAPSAMDA

İndirim ve istisna sağlanan diğer kesim ise çoğu zaman çok daha büyük meblağlarda para kazananlar. Bu muafiyetler ise Gelir Vergisi Yasası'nın 18'inci maddesinde sayılıyor. Bakan Şimşek yüzde 35 yerine yüzde 15 vergi ödeyen ve milyon dolarlar kazanan futbolcuları zaten örnek olarak verdi.

Bunun yanı sıra teknik direktörler ve diğer spor dallarında boy gösteren ve bol para kazandığı herkesçe bilinen sporcular yüzde 35'lik vergi dilimine girmekten kurtulamayacak. Tabii bunun içine Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim  Trabzonpor teknik direktörü Şenol Güneş ve Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman da dahil.

Maliye Bakanlığı çalışmalarında geçtiğimiz günlerde basına da yansıyan Fatih Terim’in maaşının asgari ücretten gösterilmesinin bardağı taşıran son damla olduğu konuşuluyor. Yani yeni durumda Terim ve Kocaman’ın da içinde bulunduğu teknik direktörlerin performanslarına dayalı olarak aldıkları

primlerde vergi oranı yüzde 20 ila 35 arasında değişecek. Maliye'nin özellikle ücretleri dışında jestiyon

(kâr payı olarak gösterilen jestiyonların yüzde 50’si vergiden muaftı) adı altında aldıkları ücretleri vergiden muaf olan başta banka CEO'ları olmak üzere finans sektörü yöneticilerinin bu kazançlarını vergi dışı bırakmayacağı biliniyor.

 

ORHAN PAMUK’UN DA VERGİSİ ARTACAK

Yasaya göre şimdiye kadar muaf olan ve yeni yasa ile herkes gibi vergilendirilecek kesimler şöyle:

"Müellif, mütercim, heykeltıraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikâye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri,

bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu

gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar, internet, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satan veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devredenler."

Yani başta Orhan Pamuk olmak üzere birçok yazarın vergisi bundan sonra artacak Yine telif

hakkı ile yazı yazan köşe yazarları için de benzer bir durum olacak. Böylece Maliye'nin elde edeceği

ek vergi geliri milyar lirayı bulacak.

 

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
L.şahin
L.şahin - 7 yıl Önce

Ben 4 te bir oranında vergi veriyorsam aldıkları maaşa göre herkes vergisini verecek. adam 2 milyon euro aıyorsa bunun bizimki gibi orantılı bir şekilde vergisini verecek. zaten o kadar verse bile geriye kalan kısım ona yeterde artar bile. Bu şekilde vergide adelet sağlanırsa ne emekliden kesilmeye başlar, ne açığı kapatmak için abuk subuk vergiler çıkar. toplamak düzenli hale gelir ve elde edilecek gelirde iyi kullanılabilirse ülke adına çok iyi olur. İnşallah hiç olmayan adalet vergide olur. Ben veriyorsam hayatımın sonuna kadar kazanamayacağım parayı bir yılda kazananlarda verecek.

okuyan
okuyan - 7 yıl Önce

gariban asgari ücretli kaç lira vergi verir ve bu muhterem vatanperver çok çalışan vatandaşlar kaç lira vergi verir ilahi adalet neredesin acaba

şafak
şafak - 7 yıl Önce

Yıllık 3 milyon avro geliri var. Vergi verirken asgari ücretliymış. Bu tür sahtekarlıklara kaçırılın vergiler için çok ağır para cezası verilmeli. Üstelik milli hocaydı. Milli hoca devletten yüklü miktarda para alıp vergide ödememiştir. Mazlumların küçük hatasını görenler cezayı kesmeli.

SIRADAKİ HABER

banner513