7m

7m

hyundai

Hiçbirimiz Avrupa'ya gitmeyelim

Kulüpler Birliği Başkanı Demirören, Türk futbolunun içinde bulunduğu kaostan çıkış formülünü açıkladı: Hepimiz taraftara oynamayı bırakalım. Başlangıç bu. Ardından futbolumuzun rotasına bakalım.Kulüpler Birliği ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demiröre

Spor 29.01.2012, 10:38
Hiçbirimiz Avrupa'ya gitmeyelim

Kulüpler Birliği Başkanı Demirören, Türk futbolunun içinde bulunduğu kaostan çıkış formülünü açıkladı: Hepimiz taraftara oynamayı bırakalım. Başlangıç bu. Ardından futbolumuzun rotasına bakalım.

Kulüpler Birliği ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, Futbol Federasyonu'nun Olağanüstü Genel Kurulu sonrası gelinen noktayı Akşam'a değerlendirdi.

Demirören'in sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

- Futbolumuzun bu kaostan çıkabileceğini düşünüyor musunuz?

Evet, bu krizden çıkış var. Benim gördüğüm, herkesin kendi formasını acilen çıkarması gerektiğidir. Hepimiz taraftara oynamayı bırakalım. Başlangıç bu. Ardından, Türk futbolunu tartışmaya açalım.

- Zaten o tartışılmıyor mu şu anda?

Hayır, şu anda varsa yoksa 58'inci madde... Puan silme mi küme düşme mi? Fenerbahçe mi Trabzon mu? Bunlar tartışılıyor. Oysa bu konular talidir. Büyük resim kaçırılıyor.

- Peki... Güncel meselede Mehmet Ali Aydınlar'ın durumu önemli. Sizce ne yapmalı?

Mehmet Ali Bey götürebilecekse götürsün. Götüremeyecekse başka birini bulalım.

- Riskli bir süreçteyiz, UEFA ile ilişkiler nasıl rayına oturacak, onlar resmin neresinde olacak?

Futbol camiasının ortak kararına göre strateji belirleyeceğiz. Kararlarımızı alacağız. UEFA ile karşı karşıya geleceksek hep beraber gelelim.

- Peki bu sezon nasıl tamamlanacak?

Bu sezon her şartta tamamlanır. 58 ile ilgili düzenleme zaten federasyonun yetkisinde. Kullanabilir. Mesele Türk futbolunun nereye gideceği... Tek Fenerbahçe değil ki... Futbolumuzun rotasına bakalım. Suçlu suçsuz avına çıkmanın zamanı değil. Hepimiz yanıyoruz.

- Genel kurul bir kurtuluş formülü gibi görünüyordu, ne oldu, nasıl tıkandı?

Aslına bakılırsa, çıkacak düzenleme kaostan kurtarmayacaktı. Krizi bitirmiyordu. Eğer orada kavga patlamasaydı 58 değişirdi. Kavga çıktı, orada bitti, bunu kimse görmüyor. Biz o sabah 9.00'da toplanma kararı almıştık, Mehmet Ali Bey bir saat gecikti, o da olumsuz etkiledi. 58 geçici bir rahatlıktı, olmadı. Ben diyorum ki gelin futbolu masaya yatıralım.

- Gelinen noktada, doğru olan nedir, tam yetkili olsanız ne yapardınız?

En doğrusu, mahkeme sürecini beklemektir. İdeal olan bu. Mahkeme karar versin, boynumuz kıldan ince.

- Yapılabilir mi? 5-6 yıllık bir takvimden bahsediyoruz. Futbolda kanaatle karar verme uygulaması var...

Önce Türk futbolunu kurtaralım. Gerekirse 1-2 yıl fedakarlık yapalım.

- Nasıl yani... UEFA hiçbir Türk takımını Avrupa'ya almayabilir...

Mücadele yöntemini belirleriz. Genel kurulda karar alırız. Gerekirse hiçbirimiz Avrupa'ya gitmeyiz.

- Maddi manevi bedeli var. Siz bunu Beşiktaş kulübü olarak göze aldınız mı?

En baştan aldık. Mecburiyetimiz olmamasına rağmen kupayı da iade ettik, gerekirse Avrupa'ya da gitmeyelim diye önerdik.

- Ya diğer kulüpler... Uzlaşma sağlanabilir mi?

Tartışalım. Aksi halde böyle giderse Türk futbolu batağa saplanacak ve hiçbirimiz Avrupa'ya gidemez hale geleceğiz. O halde radikal bir adım atabiliriz.

- Galatasaray? Sert açıklamalar yapıyor...

Taraftara oynuyorlar. Galatasaray sütten çıkmış ak kaşık mı? Onlar Türk sporunun, futbolunun içinde değiller mi? Olgunlaşalım artık. Hepimiz olgunlaşalım. Formaları çıkaralım. Taraftara, futbolcular oynar, taraftara takım oynar, yönetimler değil.

- Son olarak Federasyon Başkanı'nı sormak istiyorum. Genel Kurul'daki konuşmasını siz ayakta alkışladınız. Kendisi son derece dürüst bir isim olarak biliniyor. Sizin gözünüzde Aydınlar nasıl biri?

Dört dörtlük biridir. Çok iyi niyetlidir. Yıprandım, yoruldum diyor, çok haklı. En baştan beri kanaatle karar verebilirdi. Türk futbolunu düşündü, iyi niyetle çalıştı. Kimse zarar görmesin diye çabaladı. Ben de ona 50 kere söyledim. 'Sana yazık oluyor, işadamısın, zarar göreceksin. Genel Kurul'a gitme. Gidersen o salonda istifa etmek zorunda kalabilirsin' dedim. Türk futbolu bugün milat yaşıyor. Kötüden iyiye, krizden istikrara döndürebiliriz. Ben iyimserim ama işbirliği şart. Korkmayalım.


Yorumlar (35)
ado 10 yıl önce
pisliği kim yaptıysa o temizlesin sizin suçunuzu trabzon niye çeksin
ADIL 10 yıl önce
Bu ligi bu hale getiren İstanbulun 3 takımıdır.27 yıldan beri neden şampiyon olamıyoruz şimdi daha net anlaşılır oldu.Suçun şer odağı sizsiniz ve anadolu takımlarınıda kendinize alet etmeye ve kendinize benzetmeye çalışıyorsunuz .Yemezler.En büyük suçlu istanbulun 3 şikeci ve mafya takımlarıdır.
duranali 10 yıl önce
Sen nasil bir yaratiksin üzerinde cikaracagin forma kaldimida herkes üzerindeki formayi cikarsin diyorsun,be melun zaten FB formasini giymissin,sen kim oluyorsunda gerekirse avrupaya gitmeyelim diyorsun,zaten zorunlu degilken Kupayi iade ettik diyorsun,sen ne hinsin sen Carsinin baskisini kaldiramadin,birde islemis oldduguniuz vukuatlari bildigin icin bak bunlar temiz desinler diye kupayi iade ettin sende mizraagin kinina sigmadigini biliyorsun ucu sanada dokunuyor cikmis zirvaliyorsun üzerinde olmayan formayi cikarmaya ugrasma zaten cikarmissin formani
caner el trabzoni 10 yıl önce
azız yıldırım ınsanları ıyı tanıyor helal olsun.bu adam ne dıyor sacma sapan konusmus.bjk da sorun var galıba yoksa bu kadar patıranmaz.etık kurulu kararı degısecek galıba yoksa bu laflar konusulacak laf degıl .gs kabul etmez adam temız olmasa bıle yakalanmadı bundan sonrada yakalanmaz.fenerın derdı bjk yı gerdı.avrupaya gıdemezsek asıl o zaman turk futbolu bıter bu kadar borc nasıl odenecek.lıg tv nın gazetesınde fenere yalakalık yapmıs.allaha sukur bızım baskan akıllı adam .baskanım tup kafalının yanına oturma dıkkat....
alper ağa 10 yıl önce
o zaman paylaştırılan paralar anadoluya aktarılsın istanbul takımları en az payı alsın trabzonspora şikeden dolayı kaybettiği en az 3 şampiyonluk geri verilsin
murat toygar 10 yıl önce
Mehmet Ali Aydınlar ın, bu göreve Aziz Yıldırım tarafından getirildiği malumunuzdur. Aydınlar Fenerbahçe yi kurtarmak için her yolu denemekte, gerçek mağdur Trabzonspor için 5-6 dosya var diyerek aba altından sopa göstermektedir.

Sayın Bakan TFF nin özerk yapısına müdahil olamayacaklarını söylemekle birlikte, Genel Kurul un 58. Madde değişmesin kararını “başarısız” bulmaktadır. Bu müdahele değil mi?

Genel kurul takdir hakkını kullanmış ve 58. Madde uygulansın demiştir. TFF bu kararı acilen uygulamalı, sayın bakan da kurul kararının uygulanmasının takipçisi olmalıdır.
ersinsozen 10 yıl önce
resmen itiraflarda bulunmuş.
kenan_ts 10 yıl önce
abi bu ne yaa, bu adam ömür törpüsü resmen. erdoğan demirören koymuş oğlunu bjk'nın başına oyalansın, benim işlerime karışmasın diye. şirketleri yıldırma teslim etse tüm holding batacak yoksa. akıllı adam valla erdoğan demriören :)
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@