'Hayatımın hatası şikedeydi'

TBMM Genel Kurulu'nda, Devlet Sırrı Kanunu Tasarısı'nın 1. Bölümü üzerindeki görüşmelerde tasarı üzerinde soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, iç tüzük gereğince engellemeler yapıldığını, bunun tartışmalara yol açtığını söylediğini anımsa

Spor 22.06.2012, 09:32
'Hayatımın hatası şikedeydi'

TBMM Genel Kurulu'nda, Devlet Sırrı Kanunu Tasarısı'nın 1. Bölümü üzerindeki görüşmelerde tasarı üzerinde soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, iç tüzük gereğince engellemeler yapıldığını, bunun tartışmalara yol açtığını söylediğini anımsattı. 

 

Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Muhalefet bunu yapar, iktidar şikayet eder. Milletvekilleri oy ve sözlerinden dolayı dokunulmazlık kapsamında olduğuna göre, kendisinden farklı düşünen, oy kullanan milletvekillerine 'yazıklar olsun' demek yakışıksız, yanlıştır dedim. Bunun üzerine iki arkadaş söz aldı, buna karşılık vermek yerine, şahsımla ilgili konuları ifade ettiler.

 

İki arkadaşımın, benimle ilgili müspet düşüncelere sahip olmadığını biliyorum, olmaları da şart değil. Ama lütfen üsluplarına dikkat ederek, kişilik haklarını gözeterek konuşmaları gerekir. Size 'yazıklar olsun' denildiğinde, sadece iktidar değil, muhalefet milletvekillerinin de üzülmesi gerekir. Bu, bütün milletvekillerinin şahsında Meclis'e yapılan aşağılamaktır. 

 

Arkadaşımız, kendini kaybetmiş halde bunu söyledi, araya girdiler ama ama bu söz geri alınmadı. Ben sadece bunu ifade etmek istedim."

 

"Tasarı olarak gelseydi..."

Arınç, Bursa'da yapılan kongrede, "Biat etmedim, etseydim Erbakan'a ederdim ona bile etmedim" sözünün, 1-1,5 saatlik konuşmanın içinde bir konu olduğunu belirtti. "Hayatımın hatasını yaptım" sözünün ise orada değil, başka yerde söylendiğini ifade eden Arınç, şunları kaydetti:

"Hayatımın hatası dediğim şey; şike davasıyla ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanı tarafından veto edildikten sonra, Sayın Cumhurbaşkanı'nın gerekçelerinin Meclis tarafından paylaşılabileceğini düşündüm. Biraz da boş bir cesaretle, 'hiçbir milletvekili arkadaşım buna sahip çıkmaz' dedim. Nereden bilebilirdim Sayın Oktay Vural'ın, AK Parti, CHP, MHP, BDP'nin buna sahip çıkacağını. Hakikatten büyük bir hata yaptım. Bu bana ders olsun. Laz'ın dediği gibi 'ha bu pana ters olsun'

 

Hayatımın hatasını, biat etmemekle değil, şike konusunda benim hiç paylaşmadığım bir husus... Ki kanun tasarısı olarak gelmedi, tasarı olarak gelseydi Bakanlar Kurulu'nda gereğini yapardım. Kanun teklifi olarak geldi, hepiniz imza attınız. Ben yanlış düşünmüşüm, siz doğrusunu yapmışsınız. Yaşadığımız gelişmelerden de herkes kendi payını alır."

 

Arınç, "Oslo müzakereleri süreci, devlet sırrı mı?" sorusuna, "Oslo'da görüşmeler yapıldıysa bu MİT'in istihbarat amaçlı olarak kendisine verilen görev çerçevesinde yaptığı görüşmelerdir. Bir devlet sırrı noktasında şu anda değildir" karşılığını verdi.

 

"Yeminle söylüyorum; bilmiyorum"

Kendisine yönelik suikast girişimine ilişkin sorular üzerine Arınç, 19 Aralık 2009'da evinin önünde yakalama olduğundan bahsedildiğini söyledi.

 

Bülent Arınç, aradan 3 yıldan fazla zaman geçtiğine işaret ederek, "Ben de sizin kadar konunun neye bağlanacağını merak ediyorum. Takipsizliğe bağlanabilir, ortada bir suç yoktur diye. Kimse onlar, hakkında dava açılabilir, suçun vasfı da öğrenilir. Adalet Bakanı, bir soruya, 'bu konu hala derdest bulunmaktadır, içeriği konusunda Anayasa'nın 138. maddesi gereğince bilgi vermemiz mümkün değil' cevabı verdi.

 

Ben de bu cevabı vermekten başka bir iş yapacak durumda değilim. Kim, kimler, ne yapmışlardır? Kozmik odada arama yapıldı, orada hangi dosyalar bulundu, bulundu mu bulunmadı mı, oradan yola çıkarak ne yapıldı, yeminle söylüyorum bilmiyorum" diye konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
dtbay 9 yıl önce
Adaletiniz A Harfini Demokrasinizin D Harfini inceleyin,Bu işi kapadınız sizi Allaha havale ediyorum,cehennem ateşlerinde cayır cayır yanın en tepenizdekinle en dibinizdekine kadar.
sellm 9 yıl önce
sıyası hayatta dogru yaptıgın bı tane ornek ver.sadece sahte gozyasları döktun.yagmr yagıyor seller akıyor bulent amca camda aglıyorrrrr_________
SAHTARILI 9 yıl önce
Sayin Arinc TURK siyaset tarihinde en cok sevdigim isimlerden birisiniz,söyyleki size ve partinize olan sempatimden dolayi son uc secimde oy kullanmak icin ALMANYADAN GELIP oyumu kullandim ve ayni gun dondum,ANCAK SIKECILERE VERDIGINIZ DESTEK VE 9 YASINDAKI OGLUMUN YINE CALDILAR SAMPIYONLUGUMUZU DIYEREK AGLAMASI BANA YAZIKLAR OLSUN KIMLERE OY VERMISIM DIYEREK VIJDANIMI SIZLATIYOR;SAYGILARIMLA:
akın alper 9 yıl önce
keşke erbakana etseydinz.bir akpyi seven olarak sizlere yazıklr olsun diyorm.şikeyi örtbas ederken el kaldıranlr arasında varmısın yokmusun?aeçim bölgende çok TSlu var.nede güzel kıvırtınız.bu çalınan TSun hakları mahşere kadar boynunuzda kalacak.sende görüntünn adamı deilsn.hele kendni istanblda kasımpaşalı rizede karadenzli gören erdoğan hiç değilmş.benim için akp chp bitmiştr.bunlr fbnn ve şikenn adeta kalkanı oldulr.şike olaynı bile bu ülkede dış güçlern istene göre ayarladınz.yapılan seçim anketlerde uydurmadr.çakmadr.bu ülkede şike hakmlerle birlkte fb gs bjk için devam ediyor.TSu yönetnler şampiyn olmak istiyorsa 1 yıl kazanılan paraları hakemlern babasına futbol baronlarına versinler.o zaman TS şampiyn olur.bu ülkede herşey kokuşmuş...
mavi ay 9 yıl önce
Avrupa şampiyonası size saman gibi geldi her şeyin üzerini örttü.Sizin tv leriniz şikeyle alakalı hiç br şey söylemez oldu ne olduda birden bire ört bas edildi.Bu olaylar talimatı kim verdi Fb liden oyu alırsınız siz gökden melek olup gelseniz size oy yok sizin adaletiniz ancak feneri kurtarmaya yeter.
builder 9 yıl önce
başbakanımızın sayın diye hitap ettiği bugün imralıda keyif sürmekte olan apo lakaplı 40 bin kişinin katiline EV HAPSİ UYGUN OLABİLİR diye açıklama yapman da büyük bir hataydı. ancak bu sözlerini sadece bizim gibi vatansever türkler anlayabilir size oy verenler çoktan at gözlüklerini takmışlardır. üzülüyoruz ama elden birşey gelmiyor.
memleketli 9 yıl önce
sen gece zammıyla maaşını elliye katlarken asgari ücretli sürünüyor işsiz zaten perişan, on yıldır PKK ya doğru dürüst bir harekatı da durdurdunuz buraya harcanan paralar şimdi nereye akıyor o da belli değil, şimdi de milleti yeniden on yıldır azdırdığınız PKK ile pazalık yapıp isteklerini kabul ettirmek üzeresiniz yani tarihi bölünmeye siz imza atacaksınız öyle görülüyor, bu sizin başarınız işte
hib 9 yıl önce
Sonra şike süreci sizin ne mal olduğunuzu ortaya çıkardı.. Hayır bilen zaten biliyordu da bilmeyen belki öğrenmiştir.. Bi de bilmek istemeyenler var onlara yapacak bişey yok onlar güdülmeye razı..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@