alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Faruk Özak sert konuştu

Spordan Sorumlu devlet eski Bakanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak. önemli açıklamalarda bulundu. Özak, Türkiye Futbol Federasyonu’nun ”futbolu iyi yönetemediğini” ifade ederek, futbolu yönetenlerin siyasete, ’ne olursun gel beni yönet,

Spor 19.04.2012, 18:30
Faruk Özak sert konuştu

Spordan Sorumlu devlet eski Bakanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak. önemli açıklamalarda bulundu.

 

Özak, Türkiye Futbol Federasyonu’nun ”futbolu iyi yönetemediğini” ifade ederek, futbolu yönetenlerin siyasete, ’ne olursun gel beni yönet, ben yönetemiyorum” dediğini söyledi.

 

60. Hükümet’te Devlet Bakanlığı yapan Özak, futboldaki son gelişmeler ile Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor arasında oynanan ”Süper Final” müsabakalarını değerlendiren Özak, ”Bu sistem (süper final) iyi bir sistem değil. Şike soruşturmasıyla başlayan, futbolumuzdaki tsunami nedeniyle çabuk alınan bir karar. Tüm otoriteler, teknik adamlar, yayıncı kuruluş, giderek bu işin yanlış olduğunu söylüyor” diye konuştu.

 

Futbolda, 3 Temmuz 2011’de şike ve teşvik soruşturmasının başladığını ve şu anda mahkeme aşamasında olduğunu ifade eden Özak, şöyle konuştu: ”UEFA, işin başında gelip karar veriyor; "Fenerbahçe gidemez, Trabzonspor gider" Bunun dışında iddianameler, tapeler var; suçlamalar mahkemeler, tutuklamalar...

 

Bu, bugüne kadar Türk futbolunda olmayan bir görüntü. Bunun sebebi de şu: Bugüne kadar Türk futbolunda şike ve teşvike hukuken adli bir ceza yoktu. Buna ilişkin tasarı Meclis’te tartışılarak Nisan’da geçti. Nisan’dan sonra bu yasa ve yasa dışında kalan suçlamalarla ilgili mahkeme süreci başladı. Bu süreç, bugüne kadar kimsenin cesaret edemediği bir şeydi.

Temiz futbol ve spor adına böyle bir uygulama yapıldı. Bu, tabi şaşkınlık ve panik yarattı. Birtakım itirazlar oldu, hukuk süreci ve yorumlar başladı" diye konuştu.

 

Devamı Sayfa 2'de

 

[PAGE]

 

Özak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Federasyon Başkanı geldi, süreci yönetmeye çalıştı, iyi niyetliydi ama sonunda istifa etmek zorunda kaldı. O ayrıldıktan sonra PFDK Başkanı ve yönetimi ile Tahkim Başkanı ve yönetimi değişti. Tek, Etik Kurulu kaldı. Bu arada UEFA geldi, müdahalesini yaptı. Biz UEFA’ya ve FIFA’ya bağlıyız.

O halde evrensel sporun hukuksal kuralları ki diğer hukuk kurallarına uymuyor, anında karar vermek lazım. O, geçerli olmasını istedi, biz maalesef geciktirdik. Gelen yeni federasyon da kendine göre bir şeyler düşünüyor, güneşi balçıkla sıvamaya çalışıyor ama doğru değil.”

 

”Belki o günkü duruma göre doğruydu ama...”

Faruk Özak, Futbol Federasyonu’nun ”süper final” uygulaması getirdiğini ifade ederek, ”Belki o günkü duruma göre doğruydu, takvime sığdırmak açısından bunu yaptılar ama doğru bir karar değil. Bize hiç faydası yok, kalite de düşecek. Görüyorsunuz kalite düştükçe şiddet artıyor. Maalesef Türk futbolu iyi yönetilmiyor” dedi.

 

Devamı Sayfa 3'te

 

[PAGE]

Futbolu özerk yaptıklarını, en son denetim ve gözetimi de Futbol Federasyonu’na verdiklerini kaydeden Özak, ”UEFA’nın isteğiyle... Şenez bey bu konuda çok ısrar etti. Verdik, ne oldu? Yönetemiyorlar. Geliyorlar Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanımıza, ’siz bu işi yönetin’ diyorlar. Bu futboldaki acziyettir. Cesaretle karar almak lazım. Çünkü bu kirliliğin Türk futbolundan ve sporundan kalkması lazım” sözlerini sarfetti.

 

Özak, şu anda özerkliğin, futbolu yönetenler ve Futbol Federasyonu Genel Kurulu tarafından ihlal edildiğini idia ederek, şunları kaydetti: ”Futbolumuz yönetilememektedir, futbolumuzda bir irade koyulamamaktadır; maalesef gün geçirmek için... Siyaset futbolun emrinde olmalı ama futbolu yönetmemeli. Futbolu yönetenler diyor ki, ’ne olursun gel beni yönet, ben yönetemiyorum.’ Sayın Başbakanımızı ve Sayın Bakanımızı işin içine çekmeye çalışıyorlar. Biz futbola hizmet edelim ama yönetimi konusunda değil. Tesisler yapalım, vergi yasaları getirelim, mali yapılarını düzeltmek açısından destek verelim.”

 


Yorumlar (15)
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
Türk futbolunun başına senin gibi dürüst ve ilkeli birisinin geçmesi lazım.Seviyoruz seni...
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
Türk futbolunu bunlar yönetemez çünkü onlarda sendeki aklın yüzde 1'i bile yok!!!
OnAir_TS 10 yıl önce
güzel bir konusmada tüpcü bu olaylari örtbas edebilme adinada cesareti sizin partinizden aliyor, siz bir akp li olarak böyle konusurken, ortada bir celiski yokmu.
OnAir_TS 10 yıl önce
aksi ispatlanana kadar ben akp hükümetine sike konusunda güvenemiyorum, sasirtsinlar beni diz cöküp özürümüde dilemesini bilirim.
arabesque 10 yıl önce
şenol hoca gibi ülke futbolunu konuşmayı bırakın bi an önce! Trabzonsporun futbolu sizin en ön sırada gelen memleket meselenizdir. hatırlatayım dedim!
çelenk 10 yıl önce
ey trabzosporlular uafaya sikayet edelim durmadan ve şu lig tv decoderleri iptal edelim ben iptal eddim sıra sizde
killing 10 yıl önce
bu ülkede 10 yıldır güneş balçıkla sıvanıyor sayın özak...ayarı biraz daha inceltisiniz olur biter....
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
Türk sporunu senin gibi bu işi bilen adaletli insanların yönetmesi gerek.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@