7m

7m

hyundai

Erdoğan'a 'Hakan Şükür' sorusu

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün Lig TV'de Maraton programında sezon sonuna kadar Lig maçlarını yorumlamak konusunda anlaştığına dair bilgiler üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'na yanıtlaması için yazılı sor

Spor 04.01.2012, 14:28
Erdoğan'a 'Hakan Şükür' sorusu

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün Lig TV'de Maraton programında sezon sonuna kadar Lig maçlarını yorumlamak konusunda anlaştığına dair bilgiler üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'na yanıtlaması için yazılı soru önergesi verdi.

Kart, açıklamasında Hakan Şükür'ün futbol konusundaki birikiminin takdire değer olabileceğini ve bu birikiminin Meclis zeminlerinde kullanmasını ve kamuoyunu bu anlamda bilgilendirmesi gerektiğini belirtti.

Hakan Şükür’ün spor ve futbol konusundaki birikimi takdire değer olabileceğini belirten CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "Bu birikimini Meclis zeminlerinde kullanması ve kamuoyunu bu anlamda bilgilendirmesi gerekir. Sorun , böyle bir faaliyetin Milletvekilliği göreviyle bağdaşıp-bağdaşmadığı , ahlaki olarak doğru olup-olmadığı ve haksız kazanca yol açıp-açmadığı konusunda yoğunlaşmaktadır. Spor ve futbolda şike iddialarının yoğun bir şekilde tartışıldığı bir dönemde; iktidar gücü ve nüfuzuna sahip olan bir Milletvekili’nin böyle bir faaliyetin içine girmesi beraberinde kaçınılmaz olarak spekülatif yorum ve değerlendirmeleri getirecektir."dedi


CHP Konya Milletvekili Atilla Kart sözlerine şöyle devam etti ; "Yürütülen faaliyet 3069 sayılı Yasanın lafzi ve şekli anlamda aykırı olmayabilir. Ancak, Anayasanın 82. Maddesinin özü ve siyasi etik ilkelerine göre ; Milletvekilinin herhangi bir faaliyette bulunurken, Milletvekilliği ve Devlet nüfuzunu araç olarak kullanıp – kullanmadığı hususu önem kazanmaktadır. Öte yandan; Hakan Şükür konumu sebebiyle, sektörde faaliyet gösteren diğer yayın organlarına karşı da haksız rekabet imtiyazı sağlamış olmakla, yeni hukuki sorunlar da doğacaktır. Basına yansıyan bilgilere göre ; Hakan Şükür bu anlaşmayı yaparken Başbakan’dan izin almıştır. Bu hususun da açıklık kazanması gereği vardır."

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması için verdiği soru önergesi şöyle ; "1)AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün yukarıda anlatımı yapılan faaliyet içinde bulunmasını etik olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Olaya müdahale edecek misiniz? 2) Hakan Şükür’ün bu anlaşmayı yaparken , Siz’in onayınızı aldığı doğru mudur? Hakan Şükür kim ya da kimlerden izin almıştır?"


Yorumlar (2)
OsmanBD 10 yıl önce
bence soru sormaya gerek ülkenin nasil yönetildigine bak anlarsin.sanat,spor,egitim,ulasim,saglik,güvenlik vs.konularda adaletsizlik diz boyu.
Enderp 10 yıl önce
Hakan Şükür'ü çok severim. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi golcülerinden biridir. Ülke futboluna çok şey katmıştır. Ancak CHP'li vekil doğru demiş. sen artık milletvekilisin! Seçimlerde ne diye aday oldun?? Beni seçin bende sizin için Ankara'da çalışayım diye! Şimdi spor yorumcusu olmak yakışmaz artık sana! Halkın vekili isen sokakta olman şart!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@