7m


7m

hyundai

Demirören skandalı!

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Yıldırım Demirören, yaptığı açıklamalarla kamuoyunu yanlış yönlendiriyor. Demirören'in laflarını TFF talimatları yalanlıyor.Haber61.Net Haber Merkezi'nin haberine göre; Dün kulüpler birliğinin yaptığı tarihi toplantının ardı

Spor 06.01.2012, 15:13
Demirören skandalı!

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Yıldırım Demirören, yaptığı açıklamalarla kamuoyunu yanlış yönlendiriyor. Demirören'in laflarını TFF talimatları yalanlıyor.

Haber61.Net Haber Merkezi'nin haberine göre; Dün kulüpler birliğinin yaptığı tarihi toplantının ardından yaptığı çelişki dolu açıklamalar akıllara ya Yıldırım Demirören’in TFF Etik Kurulu talimatından haberi yok veyahutda konuyu başka boyutlara çekmeyi planlıyor şeklinde yorumlanmasına neden oldu.

Deneyimli hukukçu İstanbul Barosu avukatlarından hemşehrimiz Ergin Özşahin Yıldırım Demirören’in Etik Kurul Talimatnamesi ile çelişen yanlışlarını ortaya koyarken Kulüpler Birliği Vakfı başkanı Yıldırım Demirören’in "Savunma Hakkı Alınmadan Ceza Verilemez" şeklindeki açıklamasının Etik Kurul Talimatnamesinin 7 maddesine aykırı olduğunu ifade etti.

TALİMATLAR BAŞKA DEMİRÖREN BAŞKA DİYOR
TFF Yönetim Kurulu 2 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe sokmuş olduğu Etik Kurul Talimatnamesi ile ŞİKE ve TEŞVİK İNCELEMESİ yapma yetkisini ETİK KURULU'NA VERMİŞTİR.
Bu yetki Talimatname'nin oldukça açık 7'nci maddesi ile verilmiştir. Nitekim Talimatname'nin 7'nci maddesine göre; "TFF Yönetim Kurulu dosyayı tüm belgeleriyle birlikte Etik Kurulu'na sevkeder, Etik Kurul bağımsız olarak her türlü delili inceler, GEREKTİĞİNDE ilgilileri dinleyebilir, gerek görmezse dinlemez, rapor oluşturur ve oluşturduğu raporu TFF Yönetim Kurulu'na verir,

Bu rapor MÜTALAA niteliğindedir, Raporu alan yönetim kurulu rapordaki tespitlere göre, delilleri değerlendirmek suretiyle vicdani kanaatle karar verir." Etik Kurul raporundaki tespitler TFF Yönetim Kurulu'nun karar alması için yeterlidir.

Etik Kurul Raporu’na yani MÜTAALASI’na rağmen – MÜTALAA (: Bir sorunun çözümü için zihince tasarlanan, aranıp bulunan yol, fikir, düşünce ve oy manasını taşır)

TFF Başkanı M. Ali AYDINLAR, alınan ve alınmayan kararların gerekçelerini “Gizlilik kararının kalkmamış olması, savunmaların alınmamış olması, eldeki delillerin yetersiz olması nedeniyle vicdani kanaate varılamadığı,

ceza yargılamasındaki delillerin kendilerini bağlamayacağı” şeklinde açıklamıştır ki; bu gerekçelerin bir kısmı dayanaksız ve haksız olup, hukuken himaye göremez.

Devamı sayfa 2'de

[PAGE]Yine Demirören açıklamasında "Savunma Hakkı Alınmadan Ceza Verilemez" demekle hatalı beyanat verdi.

Neden mi? Çünkü; ne Etik Kurul ne de Yönetim kurulu savunma alamaz. Zaten şike ve teşvik incelemesinde kulüpler açısından sözlü savunma hakkı yoktur, olmadığı da Etik Kurul Talimatnamesi'nin 7. maddesinden açıkça anlaşılmaktadır. - talimatname uyarınca Etik Kurul gerek görürse dinler, Etik Kurul da savunma alamaz—KULÜPLER İÇİN SAVUNMA HAKKI; TFF YÖNETİM KURULU TARAFINDAN VERİLEN MÜSPET VEYA MENFİ KARARA KARŞI; TAHKİM KURULU’NA YAPILAN İTİRAZDA YAZILI OLARAK KULLANILIR. BAŞKA BİR YOL YOKTUR.

Şifahi SAVUNMA HAKKI; kişiler için geçerli olup, kişiler savunmasını PFDK'ya verir. Yani; PFDK kişilerin savunmasını almadan ceza veremez.

Hem Aydınlar hem de Demirören kamuoyunu yanlış yönlendirmektedirler"


Yorumlar (15)
yugokaan 10 yıl önce
Bu 58. Maddenin değiştirilmesi çalışmaları, yani kademeli ceza verilmesi, tamamen Trabzonspor ve Beşiktaş’ın olayın içine çekilmesi çalışmasıdır. Diyelim ki “Beşiktaş ve Trabzonspor suçsuzdur” diyen etik kurulu raporuna rağmen 58. Maddeyi hepimize uyguladılar ve Fener, Beşiktaş ve bizi düşürdüler. Bunu hiç kimseye izah edemezler. Ne uefa’ya, ne fifa’ya ne de Türk toplumuna. Ama 58. Maddeyi değiştirip, cezaları kademelendirirlerse, ne bileyim bizden 5, Beşiktaş’tan 10 puan silip, Feneri de küme düşürürlerse, biz bu karmaşa da suçsuzluğumuzu kimseye izah edemeyiz. Onlar işin içine Beşiktaş da, Trabzon da var diyorlar ama bakmayın, etik kurulu raporuna göre tertemiziz. İddianameyi de baştan sona okudum. Mahkemenin hakimi Ömer Çavuşoğlu olsa, bu iddianeme ile bize ceza veremez. O yüzden, 58. Maddenin değiştirilmesi oyununa asla gelmemeliyiz. Bütün mücadelemizi bu konu üzerinde yoğunlaştırmalıyız. 58. Maddenin değiştirilmesi için gösterilen gayret bile, Fener’in şikeciliğinin açık kanıtlarından birisidir.
mavi ay 10 yıl önce
Adam dediki biz etik kurulunun raporunu tanımıyoruz bu ne demek ya.Sen kimsin kardeşim kanunları kuralları kafana göre koyamazsın.Burada en çok siyasi irade suçludur tek yetkıyle hükümet partısı istese bal gibi feneri tarih sayfalarına gömerler ama yapamazlar malum başbakanımız fenerli ortalık dalkavuk dolu adaleti kim takar fener kanun yapıp bozuyor yap boz oyunu ne alakadır çıkmıyor bir türlü karamanın koyunu akşama çıkar oyunu .Şimdi 58 madde değişir fenerin yaptıkları sahaya yansımamış olur teşebbüste kalır kupada onlarda kalır 3-5 puanı silinir bizede her zamanki gibi sapı kalır.
hib 10 yıl önce
Ya bu adam gitsin tüp satsin kendi klübünü yönetemiyor bi de klüpler birliği başkanı olmuş şaka gibi..
inadina ts 10 yıl önce
bu adami birakin klüblerbirligi baskanligi kahvehaneler,birligi baskanligi bile yapamaz,ayrica,azizyildirim kompelx i var cok fena hemde,
beylul 10 yıl önce
TFF'NU hala GÜÇLÜLER Hukukunu Hakim kılmak niyetindeler.Öyle ise Traftarımız olarak ben şahsım info@uefa.com.tr adresini hak edilmiş şampiyonluk hakkımın verilmesini ilettim...
ADIL 10 yıl önce
Utanmanızda yok sizin.
miço 10 yıl önce
zırt zurnanın son delikleri..
hot 10 yıl önce
Canım Tükkiyenin şike konusunda düşmüş olduğu duruma kendi adıma çok üzülüyorum. Ortada şikenin var olduğunu çocuğa bile sorsan var diyor. Ancak memleketin birkaç tane ileri geleni birilerine dokunuyor diye kanunsuzluğu örtbas etmeye çalışıyor. Bunu örtbas etmeye çalışırken de ne kadar aciz ve cahil duruma düşüyorlar. Adam bildiğimiz birkaç tane iş adamı kanunsuzluğu örtbas etmek için kendilerini ne kadar aşağılıyorlar herkes görüyor. Acıyorum kendilerine. Ortada bir cenazenin olduğu, kaldırılması gerektiği, kokmaya başladığı, TFF’ nin bu işi asla adil bir şekilde artık çözemeyeceğini bilen, her zaman hak ve hukuktan bahseden siyasetçilerde sus pus olmuşlar. Ancak bu suçu kapatmaya çalışan futbol yöneticisi birkaç iş adamı bilmiyor ki, bu konuda adalet sağlanmaz ise, nasıl olsa memlekette adalet yok der yarın sizin mal varlığınıza çökerler haberiniz olsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@