alexa metrics

banner560

banner572

CHP'den Sadri Şener'e cevap

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in kendisine yönelik sözleri dolayısıyla bugün bir basın açıklaması yaptı.Umut Oran, "Dün Trabzonspor Başkanı Sayın Sadri Şener bir açıklama yaptı. Açıklamasında benden ve partimizden ba

Spor 26.04.2012, 14:53
CHP'den Sadri Şener'e cevap

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in kendisine yönelik sözleri dolayısıyla bugün bir basın açıklaması yaptı.Umut Oran, "Dün Trabzonspor Başkanı Sayın Sadri Şener bir açıklama yaptı. Açıklamasında benden ve partimizden bahsetti.

 

Açıklamasında bir noktaya katılıyoruz, işi bu hale getiren siyaset. Siyaset 3 Temmuz'dan önce ve sonra futbola yoğun bir şekilde elini kolunu soktu.

 

Hükümet Türk sporunu ve futbolu da kendine göre formatlamak istedi. Ne oldu? Futbolu da mutanta çevirdiler. Yargı, sanat, eğitim, medya derken sporu da dejenere ettiler. Biz CHP olarak sporda bazı değerlere inanıyoruz. Hakkı Yeten, Metin Oktay, Lefter gibi isimler, yaşı genç olmasına rağmen bir Şenol Güneş bizi birleştirir. Bizi ayırmaz.

 

Onların formaları başka renkler olsa da simgeledikleri değerler birdir. Spor birleştirici olmalı. Spor insanları düşmanlığa değil kardeşliğe, öfkeye değil sevgiye sevk etmeli. Bütün kulüpler bizim kulüplerimiz. Tarihte elele cepheye gitmiş, savaşmış bu kulüpleri ayırmak kimsenin haddi değil.

Bu noktada hükümet, spora siyaseti karıştırdı, en sonunda sporda da yeni düşmanlık alanları yarattı. 6222 sayılı yasayla güya sporda
şiddet ve düzensizliğin önlenmesini sağlayacaktı hükümet; şiddetin, nefretin ve kindarlığın ağababasını yaptı"3 Temmuz'dan beri süreci takip ettiğini vurgulayan Oran, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu davada birçok spor kulübü yöneticisi gibi Sayın Sadri Şener de yargılanıyor. CHP olarak biz bu olaya bir spor kulübü davası olarak bakmıyoruz.

Bu davayı Türk futbolu adına takip ediyoruz.

 

Bu davada insan hakları ihlali olduğunu görüyoruz. Bu davada yargının bağımsız olmadığını görüyoruz. Hukukun siyasetten veya belli güçlerden talimat aldığını görüyoruz. Özel yetkili mahkemelerdeki tüm davaları izliyoruz. Zaten kaldırılmalarını istiyoruz.

 

Çünkü bunlar özel yetkili mahkeme değil, adeta AKP'nin özel mahkemesi. Bu yüzden Balyoz, OdaTV, KCK, Ergenekon hepsini takip ediyoruz. Özel yetkili mahkemeler ve Türkiye'deki yargı ile ilgili endişeler artık Avrupa Birliği tarafından yayınlanan raporlarda bile var.

 

Bu davadan Fenerbahçeliler de, Beşiktaşlılar da, Trabzonsporlular da, Galatasaraylılar da adalet bekliyor. CHP olarak bizim görevimiz de her alanda olduğu gibi hukukun üstünlüğünü futbolda da korumak.

Ben de bu davayı ve özel yetkili mahkemelerdeki diğer davaları partim adına izliyorum. Eski bir futbolcuyum,
Galatasaray Spor Kulübü'nde kalecilik yaptım. Hala veteran takımın da kalecisiyim.Aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü'nün 12 bin 662 sayılı üyesiyim. Galatasaraylı Sporcular Derneği'nin de 620 sayılı üyesiyim.

CHP olarak da Umut Oran olarak da herhangi bir takımı değil, dava sürecini izliyorum.

Burada da ne gördüm? Bir çok kulübü ilgilendirmekle birlikte Fenerbahçe Başkanı 300 gündür tutuklu olarak yargılanıyor. Fenerbahçe Başkanı tabi ki yargılanabilir ama 300 gündür tutuklu yargılanması bir insan hakkı ihlalidir.

 

Tutuklu yargılanmasını gerektirecek bir sebep yok. Bir Galatasaraylı olsam da benim görevim bütün takımlara eşit uzaklıkta davranmak. Bana Beşiktaşlılar da, Trabzonsporlular da, Fenerbahçeliler de oy verdi.

Ben bütün kulüplerimize eşit mesafedeyim. Bugün tutuklu yargılanan bir Aziz Yıldırım, ona yapılan bir haksızlık varsa, onu da ben söylemek zorundayım. Eğer Trabzon'a da bir haksızlık yapılırsa onu da savunacağımızı herkesin bilmesini isterim.

 

Özellikle pazartesi günü dava süreciyle ilgili çok ciddi bir hukuksuzluğu da ortaya koyacağız. Arkası yarın gibi, arkası pazartesi"


Yorumlar (12)
kutbay 10 yıl önce
Yahu sn siyasetçi herşeye mburnunuzu sokmasanız olmuyor mu? Siz bu söylemlerle mi birleştirici olacaksınız? Öncelikli olarak önyargılarınızdan kurtulun lütfen!.. Ayrıca Sn Hamzaçebi muhatap; o neden çıkıp konuşmuyor? Bülbül gibi şakıyan Hamzaçebi dut yemiş bülbüle döndü. Ey trabzonspor'lular bunları not ediniz lütfen.
YADELLERDEN 10 yıl önce
TS,partiler üstüdür,öyle de kalmalıdır.Hakkı-hukuku savunmak başka birşeydir.TS'un hakları,başka hiçbir menfaat kaygısına kurban edilemez.Kimse,kimseye;''Haksızlığı-hukuksuzluğu savunun22 demiyor...''Haklıyız,haklarımız gaspedildi,bizi arayın,sorun ve koruyun ''deniyor...Yanlış mı anlamışız biz yoksa ?
gokselli 10 yıl önce
evet gn bşk yardımcısısın galiba ama hukuku üstün tutmak en asil göreviniz olması lazım sizin şimdi bu açıklamalarınızla savcılar nasıl davransın aziz masummuydu neye göre düşüncenle yön veriyosunuz bence sizin hepiniz oy uğruna veremiyeceğiniz taviz yok...ben savcı olsam hepinize fezleke çıkartırım futbolu katledenleri masummuş gibi kamu oyuna sunup sanki savcılarhatalıymış gibi göstermekten...
L.şahin 10 yıl önce
Aziz Yıldırım AKP döneminde hapse girdi ortada irşey yok adamı içerde tutuyorlar demeye getiriyor. Yani Aziz Yıldırımı sevdiğinden değil başkalarını kötülemek için. Kendi dönemlerinde Aziz Yıldırım içerde olsaydı o zaman çok baka birşey diyecekti. Bir süre suçlama var ve bunlar tatmin edici bulunmadığı için içerde diyecekti. İşte Bizler ne zman tarafsız olarak ama gerçekten tarafsız olarak konulara bakarsak o zaman ilerleriz ama bu da hiçbir zaman olmayacak. ve iddaa ediyorum FB nin durumunda biz olsaydık çoktan şampiyonluk elimizden alınmış, ya puanımız silinmiş yada küme düşürülmüştük.
ali ihsan. 10 yıl önce
Şike kanunu konusunda, fenere şirin görünüp oy avcılığı yapanlar arasında siz de vardınız.Bu ülkede bundan sonra muhtarlık seçiminde bile oy vermeyeceğim.Boşuna uğraşmayın.
arabesque 10 yıl önce
muhalefet hiç bir zaman adaletten yana olmaz, iktidarın tam tersini söyler! muhalefet için, doğruymuş, adaletmiş, emekmiş, hak-hukukmuş önemli olmaz. iktidar ne derse haksızsın der! Ama iktidar Fenerbahçeliyim diyo, siz de padişahım çok yaşa diyosunuz! Nasıl Olacak!!
OnAir_TS 10 yıl önce
spora siyaseti adece hükümet sokmadi hepiniz soktunuz. ne demeye davayi takip ediyorsun, devlete bir yararimi var, yoksa fb sempatizani olarakmi. birakin allah askina milleti koyun yerine koydunuz yillardir.
colak 10 yıl önce
her şeye konuşuyordunuz neden SUSTUNUZ?fenerin oyları uçmasın diye demı İŞTE SİYASET BUUU leş kargasızı hepssi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@