Çakır İtalyanları memnun edemedi

EURO 2012 müsabakalarında görev alan hakemimiz Cüneyt Çakır için İtalya basını bakın neler söyledi.İtalya basının önde gelen gazeteleri ve taraftarlarından: Corriere Della Sera: “Genç, ne yapacağını bilen donanımlı, nadir içgüdüsel davranan bir hakem”Tutt

Spor 19.06.2012, 11:44
Çakır İtalyanları memnun edemedi

EURO 2012 müsabakalarında görev alan hakemimiz Cüneyt Çakır için İtalya basını bakın neler söyledi.

İtalya basının önde gelen gazeteleri ve taraftarlarından: 

Corriere Della Sera: “Genç, ne yapacağını bilen donanımlı, nadir içgüdüsel davranan bir hakem”

Tuttosport Gazetesi: “Kusursuz bir hakem değil”

La Gazzetta Dello Sport: “belki O’shea’ya ikinci bir sarı kart verebilirdi ve yine O’shea elini kullandığı için penaltı kararı alabilirdi”

İtalyan taraftarlar: “Oldukça sert bir maç oldu. hakem sanki biraz İtalya lehine davrandı”

 

“Böyle gergin bir maç olunca kolay değil tabi, bazı hataların olması doğal, ama önemli bir hata yapmadı. bazı kararları oldukça sertıı ama futbolda olur böyle şeyler”

Avrupa Şampiyonası’nda İtalya’nın İrlanda ile yaptığı kader maçını yöneten FIFA kokartlı Türk hakem Cüneyt Çakır, İtalyanlardan genel olarak tam not aldı. Maç sırasında İtalya’dan Balzaretti, De Rossi ve Buffon’a sarı kart gösteren Çakır, İrlanda’dan da O’Shea, St Ledger ve Andrews’e sarı kart verdi. Çakır’ Andrews’i, 89′uncu dakikada ikinci sarı karttan kırmızı kartla oyun dışı bıraktı.

Maç İtalya’da ilgiyle takip edildi. Cafe, bar ve spor tesislerinde maç yayınına büyük ilgi gösteren İtalyanlar 90 dakika boyunca 7′den 77′ye ekrana kilitlendi. Çakır’ın maçın bitiş düdüğünü çalmasıyla rahat bir nefes alan futbolseverler, Türk hakemin yönetimini beğendi.

İtalyan spor basınında da maça büyük yer verildi. Gök mavilerin Cassano ve Balotelli’nin golleriyle 2-0 galip bitirdiği maç için günlük spor gazetesi Gazetta della Sport’da, “Çakır maçı iyi yönetti” yorumu yapıldı.

Milano kentindeki kafelerde takımlarını takip eden İtalyanlar, Çakır’ın önemli bir hata yapmadan maç yönettiği görüşünde birleşti.

Devamı Sayfa 2'de

[PAGE]

İtalyanlar şunları söyledi;

-”Böyle gergin bir maç olunca kolay değil tabi, bazı hataların olması doğal, ama önemli bir hata yapmadı. Bazı kararları oldukça sertti ama futbolda olur böyle şeyler”

-”İyi bir maç çıkardığını söyleyebilirim. Bu şampiyonada hakemlerin tamamı oldukça iyi. Bu maç için de hakem iyiydi.”

-”Oldukça sert bir maç oldu. Hakem sanki biraz İtalya lehine davrandı”

İTALYAN BASINI, CÜNEYT ÇAKIR İÇİN İKİYE BÖLÜNDÜ

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası C Grubu’nda İrlanda karşısında elde ettiği 2-0′lık bir skorla çeyrek finale yükselmeyi başaran İtalya galibiyetini kutlarken, Türk asistanlarıyla birlikte maçı yöneten Hakem Cüneyt Çakır da çok konuşuldu. İtalyan gazetelerinde Çakır hakkında yapılan yorumlarda, övgüler de yergiler de vardı.

Ülkenin en prestijli spor gazetesi La Gazzetta dello Sport, Çakır’a 10 üzerinden 6,5 puan vererek, “Belki O’Shea’ya ikinci bir sarı kart verebilirdi ve yine O’Shea elini kullandığı için penaltı kararı alabilirdi” yorumu yaptı. Gazete, yardımcı hakemlere ise 6 ila 6,5 arasında puanlar verdi.

Corriere dello Sport ise, 5,5 puan verdiği Çakır’ın, İtalyanların penaltı istemesine rağmen St Leger’in omuz hareketini iyi gördüğünü ancak O’Shea’ya ikinci sarı kartı göstermediğini belirtti. Cüneyt Çakır’ın, De Rossi’ye yapılan faule geç düdük çaldığını da öne süren gazete, “Top, St Leger’in omzuna dokunduğunda, koluna değmiş hissi verdi. Hakem, burada penaltı vermemekle iyi yaptı. Maçın 84. dakikasında ise top, görülür görülmez bir şekilde O’Shea’nın eline değdi. Burada İtalya lehine penaltı verebilirdi. O’Shea, ikinci sarı kartı da Balzaretti’nin tişörtünü çekiştirmesinden dolayı alabilirdi” yorumlarını da ekledi.

 

KUSURSUZ BİR HAKEM DEĞİL

Tuttosport gazetesi, yine İtalya’ya verilmeyen bir penaltı ve bazı kararsızlıkları yüzünden Çakır’a 5,5 puanı layık gördü.

Il Messaggero gazetesi, 5,5 puan gönderdiği Çakır’a en ağır eleştiriyi getirdi. Gazete, “Sarı kartları abarttı, bazen durduran şeyler olsa da o oyunu devam ettirdi. Şampiyonanın en genç hakemi olabilir ama kusursuz değil aksine belirsizliklerle dolu. İrlandalılar, İtalyanlardan daha şikayetçilerdi. Bu karşılaşmalarda dönemin hakemi o kadar” diye eleştirilerini sıraladı.

DONANIMLI BİR HAKEM

Corriere della Sera, Cüneyt Çakır’a en çok destek çıkan gazete oldu. Türk hakeme 7 puan veren gazete, “Genç, ne yapacağını bilen donanımlı, nadir içgüdüsel davranan bir hakem” yorumunun altına, “Baştan itibaren kılı kırk yardı, asistanları oyunun kontrolünü tamamlarken, o önemsiz faulleri bile cezalandırmaya hazırdı. St. Ledger’in omuz hareketini iyi görerek, İtalyanların protestolarına aldırmadı” analizlerini ekledi.

La Repubblica gazetesi, 6,5 puanı uygun gördüğü Çakır’ın, bazı hırçınlıklar karşısında (öyle olmamasına rağmen Di Natale penaltı istiyordu, orta sahadan faul sesleri yükseliyordu) doğru tavır sergilediğini, maçın büyük problemler olmadan bittiğini ve kart gösterimlerinin yerinde olduğunu ifade etti.

İl Giornale de bazı yönlerini eleştirdiği Çakır’a 6 puan verdi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
Eye Of The Tiger 9 yıl önce
2-3 defa avantajı kesti. Arkada İrlandalı faul yapıyor ama top Pirlo'nun yani İtalyan oyun kurucunun önüne düşüyor. İrlanda hazırlıksız. İtalya yüklenip golü bulsa maç kopacak. Ama düüüt...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@