Bu da mı tesadüf?

Trabzonspor'un 3 ezeli rakipleriyle yaptığı maçlara, rakiplerini tutan hakemler tayin edildi.Türkiye'yi 3 Temmuz tarihinden itibaren sarsan futbolda çete, şike ve teşvik operasyonu kapsamında Metris'te ömür tüketen Fenerbahçe Kulübü'nün Başkanı Aziz Yıldı

Spor 22.12.2011, 14:25
Bu da mı tesadüf?

Trabzonspor'un 3 ezeli rakipleriyle yaptığı maçlara, rakiplerini tutan hakemler tayin edildi.

Türkiye'yi 3 Temmuz tarihinden itibaren sarsan futbolda çete, şike ve teşvik operasyonu kapsamında Metris'te ömür tüketen Fenerbahçe Kulübü'nün Başkanı Aziz Yıldırım'ın Saraçoğlu'ndaki ofisinde yapılan aramada ele geçirilen harddiskle hangi hakemlerin hangi lakımı tuttukları yer alıyor.

Bu bilgilerin Türkiye'de hakemlerin tayinlerini de sorgulamayı beraberinde getirmesi gerektiğinin altı çizildi.

Bu bilgiler ışığında hakem tayinlerinin de bir kez daha masaya yatırılması gerektiğine işaret edildi. Hakemlerin genellikle Trabzonspor'u ezen düdük ve bayraklarının da gerekçeleri aslında bu harddisk'te ortaya çıkıyor.

Şike iddianamesinin 68 numaralı ek delil klasöründe, Aziz Yıldırım'ın Saraçoğlu'ndaki ofisinde yapılan aramada ele geçirilen harddisk'teki bilgiler yer alıyor. 

ÇOĞUNLUK FENERBAHÇE TARAFTARI

A.Kaya ENİŞTE imzalı 4 sayfalık yazıda, şu bilgiler yer alıyor: "Şu an bir arkadaşım vasıtasıyla elime geçmiş bulunan listede, hangi hakemlerin hangi takımı tuttukları" deniliyor ve hakemler şöyle sıralanıyor:
F.Bahçeliler: Bülent Yıldırım, M. Kamil Abitoğlu, İlker Meral, Cüneyt Çakır, Hakan Özkan, Halis Özkahya, Koray Gencerler, Yunus Yıldırım, Serkan Çınar.

G.Saraylılar: Bünyamin Gezer, Selçuk Dereli, Gökhan Giineşer, Hüseyin Göçek, Deniz Çoban, Kuddusi Müftüoğlu, Taner Gizlenci.

Beşiktaşlılar: Özgüç Türkalp, Aytekin Durmaz, Süleyman Abay, Fırat Aydınus, Mete Kalkavan, Sual Aslanboğa, Tolga Özkalfa.

Trabzonsporlular: Barış Şimşek, Abdullah Yılmaz."

NAMOĞLU VE TOKAT AÇIKLAMALI
Aziz Yıldırım'ın hakemlerin tuttukları takımların çetelesini belirlediği ortaya çıkarken, şimdi çok önemli bir soru kafaları kurcalamaya başladı. Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) bu sezon hakem atamalarında Trabzonspor'un 3 İstanbul takımıyla yaptığı maçları, rakiplerini tutan hakemlerin,

yönetmesi enteresan Ve MHK'nin Beşiktaş fanatiği başkanı Yusuf Namoğlu ile birlikte 1996'daki Trabzonspor-Fenerbahçe maçındaki yönetimiyle şampiyonluğu Sarı-Lacivertlilere hediye eden, sonrasında yönettiği birçok maçta Bordo-Mavilileri adeta sahada mahkum ettiren şimdinin MHK Hakem Ataması Sorumlusu Metin Tokat'ın soru işareti atamalarına yanıt vermesi istendi.

Aşağıda örneği görülen atamaların bilinçli bir seçim olarak Trabzonspor'u boğazlatmak amacıyla yapılıp yapılmadığının takdirini kamuoyunun değerlendirmesi gerekiyor. 

'BEŞİKTAŞ'IN ÇOCUĞU AYDINUS' Devamı sayfa 2'de

[PAGE]


Evet, bu sezonun başından beri hakemler Trabzonspor'u adeta doğruyor. Bursaspor maçında Ozan ipek'in ofsaytının verilmemesi ve pozisyonun devamında beraberlik golünün yenmesi, Mersin İdmanyurdu karşılaşmasında N'diaye'nin eline çarpan topu hakemlerin görmemesi ve aut olması gereken pozisyonun korner olarak değerlendirilmesiyle birlikle gol yenmesi bunlara önemli iki örnekti.

Fakat derbilerdeki atamalar bunları gölgede bıraktı. Beşiktaş taraftarının, 'Beşiktaş'ın Çocuğu' diye tezahürat yaptığı, hakemliğinden önce Çarşı Grubu'nuıı üyesi olduğu bilinen Fırat Aydınus ilk örnek oldu.

Aydınus, Trabzonspor-Beşiktaş maçına atandı. Aydınus, Celustka'yı atarak 10 kişi bıraktığı Bordo-Mavili takımın son dakikada attığı golü geçersiz saydı. Ayrıca, Hilbert'i kırmızı kartla oyundan atmadı ve ne kadar taraflı olduğunu tüm Türkiye'ye göstermiş oldu. 

MÜFTÜOĞLU, GALATASARAY AŞIĞI
Bu maçın ardından Galatasaray maçı oynandı. Ve Trabzonspor-Galatasaray karşılaşmasında da bu ekibi tuttuğu bizzat Aziz Yıldırım'ın hartdisk'inde yer alan Kuddusi Müftüoğlu görevlendirildi.

Daha önceki birçok Trabzonspor maçında da rakipleri lehine verdiği kararlarla bilinen Müftüoğlu, H. Avni Aker'de de sarı kart bile gösterilmeyecek pozisyonda Diclier Zokora'yı oyundan atarken, maçın dengelenmesinin önüne geçti. Ayrıca faul olmayan pozisyon oluşturup, Selçuk'un frikikten gol atmasının önünü açtı.

Devamı sayfa 3'te

 

[PAGE]

Müftüoğlu, suçluluk duygusu içinde yazdığı raporda, 'Zokora'nın eli bir hava topunda rakibinin yüzüne çarptı'diyerek suçunu hafifletmeye çalıştı. Ama bu oyuncuya Fenerbahçeli PFDK 3 maç ceza verdi. 

BİR DE CÜNEYT ÇAKIR GERÇEĞİ
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın elindeki bilgilere göre Cüneyt Çakır'ın da fanatik bir Fenerbahçeli olduğu belirtiliyor. Bu hakemin babası Serdar Çakır'ın da Kadıköy'de F. Bahçe stadına 100 metre bir mesafede bürosu bulunduğu belirtiliyor.

Ve ne tesadüf ki, Fenerbahçeli Cüneyt Çakır da, İstanbul'daki büyük maçla görevlendiriliyor. Fenerbahçe tarafları olan Çakır, geçen sezon da bu ekibin şampiyon olması için birçok maçta inanılmaz düdükler çalmıştı.

Bu maçla ne yapacağı merakla bekleri i yordu. Bordo-Mavi I iler, özellikle Fırat Aydınus, Kuddusi Müftüoğlu yönetimlerine isyan ederken ve bir de Zokora krizi patlak vermişken, bunların bile vicdanını sızlatmadığı Cüneyt Çakır, Gökhan Gönül'ü oyundan atma cesaretini gösterememiş, Aykut'u ise faul yapmadığı pozisyonda kırmızı kartla cezalandırmıştı. 

VE SON SKANDAL DA ABİTOĞLU Devamı sayfa 4'te

[PAGE]


Trabzonspor camiası Cüneyt Çakır'ın yöneliminden dolayı isyan edip başkan Sadri Şener'in de, "Biz hangi hakemi istemiyorsak, maçımıza görevlendiriliyor ve daha çok sıkıntı yaşıyoruz" dediği gün MHK tarafından Fenerbahçeli Mustafa Kamil Abitoğlu da Ordııspor karşılaşmasına alandı.

Geçen sezon oynanan ve 3-1 kaybedilen Manisaspor maçından sonra Şenol Güneş'in, 'Bu hakemin lisansını yırlarım'dediği Abitoğlu'nıın da görevlendirilmesi kafaları iyice karıştırırken, "Bu kadar tesadüf olur mu? Bu nasıl MHK, bu nasıl TFF yönetimidir?" tepkisini de beraberinde getirdi. 

Trabzonsporlular şimdi MHK'ye çağrıda bulunarak, "Trabzonlu Abdullah Yılmaz ve Barış Şimşek'i de Trabzonspor'un, Fenerbahçe, Galatasaray veya Beşiktaş maçlarına görevlendirin ele sizi alkışlayalım" elemekten kendilerini alamadılar.


Yorumlar (8)
OsmanBD 10 yıl önce
O halde bu ligte niye variz derhal bir yaptirim uygulayin ligten cekin 1 mac takimi.bir daha hakem atamasi yanlisligi olursa deyin.olaganüstü toplanin protesto edin yav birseylerde gelmez mi elinizden.yayinci kurulusa maclarinizda sabote yapin
beylul 10 yıl önce
Futbolun Üniversitesi Trabzon’dur. Federasyon, MHK, Etik ve disiplin kurulları güvenirliğini yitirdi. Türk Milli takımının önü nünde egemen takımlar engeldir. Ülkemde kargaşa yaratan ve şikeye karışan her kimse kim bunlardan kurtulmalı bu Ülke. Hak edenin hakkını UEFA tescil ettiyse Federasyon karar vermelidir.

Eğer Trabzon camia olarak bu güne kadar efendiliğini bozmadı ise Federasyon’a yardımcı olmuştur. Oyuncuları gitti, kadrosu dağıldı ve en fazla zararı gören Trabzon olduğu halde Futbolumuzu kirleten ilişkilerden Ş.Güneş ve Trabzon yönetimini artık durduramazsınız ceza kesmekle altında kalmadan üstesinden gelin kararınızı verin. Trabzon Spor’a Fair play ödülü verin, ceza değil neden mi? Trabzon Şampiyondur.
H.Şahin 10 yıl önce
Her ne kadar kulüp yönetiçilerimiz kenar süsü olmayız deseler de fiili bir durum vardır ve maalesef biz de diğer anadolu takıomları da kenar süsü durumundadırlar.Bundan kurtuluşun yolu da yok gibi görünüyor.Çünkü bütün güç onların elinde.Sermaye de medya da federasyon ve kurulları da onların elinde yetmedi parlamento da onların elinde işte gördük.Bu parlamento nasıl da jet hızıyla şike kanununu değiştirdi.Hatta o kadar ki sayın Arınç bile strateji hatası yaptım bu nedenle kendimi affatmeyeceğim diyor.Hal böyle olunca ne yapacağız..Bilen varsa söylesin.
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
Bunları okudukça sinirden duvarları yumrukluyorum çıldırıyorum ya, bunları okudukça var ya bu ligi izleyesim gelmiyo herşey ayarlanmış gidiyo resmen.Gerçekten bu ligden çekilelim yeter artık bize yapılanlar ya, şu federasyon kupamızı versin artık! Nedir bu çifte standart ya yazıktır günahtır bunların hiç vicdanı yok mu? Trabzon'umuzun büyüklüğünü kimse çekemiyo işte.
uguryrmbs 10 yıl önce
daha galatasaray maçının hakemi açıklandığı anda fener maçına %100 cüneyt çakır verilecek demiştim arkadaşlarıma!!!
massaro 10 yıl önce
şike yapmak ile şikeye teşebbüs etmek arasında bir fark oldugunu düşünen varmı aranızda??!!
kayalık 10 yıl önce
üsküdar'da sabah oldu beyler...yabancı hakemden başkası yalan!bunlar veya yenileri tarafsız ve kişilikli olan kadar!
scorpion 10 yıl önce
Bunda şaşılacak birşey yokki arkadaşlar federasyonun pis işlerini yap rutbe al anlayış bu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@