banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Bakanlıktan "Yıldırım'a özel" açıklama

 Gazeteci Mehmet Baransu’nun belgeleriyle birlikte ortaya çıkardığı “Sahte Çürük  Raporu” iddiası Aziz Yıldırım’ın askerlik yapmamak için ne uğraşlar verdiğini ortaya çıkarmıştı.Tüm bunları yalanlayan ve Mehmet Baransu ile mahkemede hesaplaşacağını söyley

Spor 07.11.2012, 09:05
Bakanlıktan

 

Gazeteci Mehmet Baransu’nun belgeleriyle birlikte ortaya çıkardığı “Sahte Çürük  Raporu” iddiası Aziz Yıldırım’ın askerlik yapmamak için ne uğraşlar verdiğini ortaya çıkarmıştı.

Tüm bunları yalanlayan ve Mehmet Baransu ile mahkemede hesaplaşacağını söyleyen Aziz Yıldırım olayı bir türlü mahkemeye taşımaması üzerineGazeteci Mehmet Baransu, ‘Aziz Yıldırım Nasıl Çürük Raporu Aldı’ başlıklı yazısıyla Yıldırım’a ait olduğunu öne sürdüğü 2 çürük raporunun birer örneğini savcılığa sunarak suç duyurusunda bulunmuştu. Baransu, Başsavcı Turan Çolakkadı’ya teslim ettiği 2 sayfalık dilekçede, “Aziz Yıldırım sağ bacağında kısalık olduğunu iddia ederek sahte çürük raporu almıştır. Yıldırım, askeri hastanede muayeneye kendisi yerine yeğeni Osman Yalçın’ı göndermiş ve sahte çürük raporu almıştır. Yalçın’ın sağ ayağında 6 santimlik bir kısalık mevcuttur” iddialarını ortaya attı. Yıldırım’ın, yeğenini kullanarak, 31 Ekim 1983 tarihinde aldığı 21440 numaralı sağlık raporu ve ortopedi servisinden aldığı 2 Kasım 1983 tarihli 7044 numaralı rapor sayesinde askerlik görevinden kaçtığı ileri sürüldü. Alınan bu raporlar nedeniyle 4 Kasım 1983’te askeri heyetin ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu verdiği iddia edilen dilekçede, Yıldırım hakkında “resmi evrakta sahtecilik, Askeri Kanun’a muhalefet ve rüşvet” suçlarından kamu davası açılması talep edildi.

Evet geçtiğimiz aylarda yaşanan tüm bu olayların ardından Şike Davası’nda ‘şike ve teşvik’ suçundan 3 yıl 9 ay, ‘örgüt kurmak’tan 2 yıl 6 ay hapis cezası olmak üzere toplam 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın cezaevinde yatarken 30 bin TL ödeyip ‘bedelli askerlik’ yaptığı ortaya çıktı.

Şike Operasyonu’nda gözaltına alındıktan sonra gazeteci Mehmet Baransu’nun çürük raporu alarak askerlikten kaçtığını öne sürmesi üzerine hakkında soruşturma başlatılan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Metris Cezaevi’nde yatarken avukatı aracılığıyla bedelli askerlik başvurusunda bulundu. Yıldırım, avukatı Abdullah Kaya aracılığıyla bankaya bedelli askerlik ücreti olan 30 bin TL’yi yatırdı. Yıldırım, 21 Mart 2012’deyse bedelli askerlikten yararlanarak askerlikten muafiyet hakkı elde etti. Böylelikle sahte çürük raporu alarak askerlikten kaçtığı iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Yıldırım, askerlik görevini yapmış oldu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Yıldırım’a Özel Açıklama:

Milli Savunma Bakanlığı, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın bedelli askerlik hakkından faydalandığını, askerlik işlemlerinin Askerlik Kanunu'nun ilgili hükümleri çerçevesinde yürütüldüğünü bildirdi. Bakanlık Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, basın yayın organlarındaki, Yıldırım'ın askerlik durumuna ilişkin haberlerle ilgili açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu bildirildi.

 "ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR" RAPORUYLA BEDELLİ ASKERLİK YAPMIŞTIR

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; Askerlik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Askerlik Kanunu'na eklenen ''temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacakların'' belirlendiği geçici 46. Maddeye atıfta bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bedelli askerlik uygulaması hem yurt içi hem de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde uygulanmış ve 15 Haziran 2012'de itibarıyla başvurular sona ermiştir. Ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için dövizle askerlik uygulaması devam etmektedir. Bu kapsamda, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış, 31 Aralık 2011 itibarıyla (bu tarih dahil) 30 yaşından gün almış olanlar ile haklarında 'askerliğe elverişli değildir' kararlı rapor tanzim edilen yükümlülerden istekli olanların kanunda yer alan bedeli ödemek suretiyle bedelli askerlik hizmetinden faydalanmalarına imkan tanınmıştır.

Adı geçen şahsın yoklaması esnasında yapılan muayenesi neticesinde, hakkında İzmir Asker Hastanesi Baştabipliğinin 4 Kasım 1983 tarihli raporuyla 'askerliğe elverişli değildir' kararı verilmiştir. Anılan şahıs, bedelli askerlik hakkından faydalanmış ve askerlik işlemleri Askerlik Kanunu'nun geçici 46. Maddesi hükümleri çerçevesinde yürütülmüştür. 'Askerliğe elverişli değildir' kararlı sağlık raporuna ilişkin cumhuriyet başsavcılıklarınca yürütülen soruşturma kapsamında Bakanlığımızdan talep edilen mevcut bilgi ve belgeler, ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilmiştir.''


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
Şeref 8 yıl önce
adam 1980 lerde sahte elge düzenlemiş askerlikten kaçmış, 2012 deki bedelli askerlikten faydalanarak askerliğini yaptığını tum ülkeye belgelendiriyor. helal olsun yaw bunu milletin midesi nasıl kaldırıyopr anlamış değilim
k.seref cilingir 8 yıl önce
Size sesleniyorum EYYY TS.un hukukculari,bütün askerligini yapmis genclere bu sahtekar aleyhinde dava actiralim siz öncülük yapin.Yoksa bu isler bu parti yöneticileri ve onun yardakcilari ile düzelmez.Bir de FB taraftarina sesleniyorum böyle bir saqhtekar baskani icinize sindirebiliyormusunuz?
MUSTAFA HAMZAN 8 yıl önce
Genelkurmay, MSB, devlet ne iş yaparsınız? Çürük raporu alan adam niye bedelli askerlik yapsın. Bırakın sahte raporu gerçek olduğunu varsayalım. Vatandaşa bunu izah edermisiniz? Midem bulanıyor, sinirlerim geriliyor. Şehitlerin tırnakları mahşerde bakalım kimlerin yakasına yapışacak.Nasıl olsa bu dünyada adalet yok.
misafir. 8 yıl önce
hani anayasanın eşitlik ilkesi, anayasada gizli madde mi var, parası olana ayrıcalık mı tanınır
Halva 8 yıl önce
Yaw iyide kimse buna sormuyormu kardeşim sen bedelli askerlik yapmışsın ama bu yaşa kadar nerdesin . Çürük raporun varsa neden tekrar bedelli askerlik yapıyorsun?? Demekki rapor sahte bu kadar açık. Yuhh diyorum başka birşey demiyorum.
ahmet mert 8 yıl önce
aDAM İMTİYAZLI. iSTER ŞİKE YAPAR, İSTER SAHTE RAPOR ALIR.
YALNIZ KURT TS 8 yıl önce
Haklara Pazar kurulur korpecikten alir buyutursunuz sonrada rezil edersiniz hee D....
YALNIZ KURT TS 8 yıl önce
Kefene cep diktirdinmi D...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@