Bakan Kılıç'tan şike yorumu!

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa ile ilgili değerlendirmede yaptı. Kılıç ayrıca tahliye kararı hakında da konuştu.Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kan

Spor 14.12.2011, 21:51
Bakan Kılıç'tan şike yorumu!

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa ile ilgili değerlendirmede yaptı. Kılıç ayrıca tahliye kararı hakında da konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasından sonra ilk değerlendirmesini yaptı.

Kanal 24'te yayınlanan 'Moderatör' programına konuk olan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, gündemin en sıcak tartışma konusu olan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa ile ilgili değerlendirmesinde, yasanın Ergenekon Davası ile ilişkilendirilmesine anlam veremediğini belirterek, ''Ergenekon bu işin neresinde anlamakta güçlük çekiyorum.

Ergenekon Davası'ndaki yargılamaların mahiyeti başkadır. Anayasal düzeni bozma, demokrasiyi kesintiye uğratma, seçimle iş başına gelen hükümeti yıkma suçları ile Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa'yı aynı paralelde değerlendirmek kesinlikle yanlış bir yaklaşımdır'' dedi.

-''Tahliyelerin nedeni yasa değil''-

Gençlik ve Spor Bakan Suat Kılıç, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa'nın kabul edilmesi ile 8 şike tutuklusunun tahliyeleri arasında ilişki kurulmasının son derece yanlış bir yaklaşım olduğunu ifade ederek, ''Tahliyelerin nedeni yasa değildir. Kanun, Resmi Gazete'de bile yayınlanmadı. Dolayısıyla kanun daha yürürlüğe bile girmedi. Salıvermeler yeni kanunun verdiği imkânlardan kaynaklanmıyor. Tahliyelerin nedeni, iddianame sürecinin tamamlanmasıdır. Tahliyeler soruşturma süreci bitip, savcının iddianameyi mahkemeye teslim etmesi doğrultusunda mahkemenin verdiği kararlardır'' diye konuştu.

-Avrupa'da örneği yok-


Bakan Kılıç, kanunun evrensel hukuk normlarına uymadığını başından beri savunduklarını hatırlatarak, hukukçu olmayan kişilerin kanun hakkında dünyadaki uygulamalara ve örneklere bakmadan yorum yaptıklarını ifade etti.

Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ceza süresindeki alt sınır Avrupa'da yok. Bizde 1 ila 3 yıl arasında bir alt ve bir üst sınır var ve bu suç, kulüp başkanları ile yöneticilerinin işlemesi halinde yarı yarıya artacak. Yani 1,5 yıl ila 4,5 yıl arasında olacak. Ayrıca bir ilave daha koymuşuz. Hükmün açıklanması ertelenemez, para cezasına çevrilemez. Yani kulüp başkanı şikeye karışırsa, 2 yılın altında bile olsa cezası paraya çevrilemez. Bir diğer hüküm ise; bu kanun kapsamında mahkûmiyet alanlar, bir daha kulüp başkanı veya yöneticisi olamazlar. Federasyon başkanı veya yöneticisi iseler bir daha olamazlar.

Bu kanun kapsamına giren suçu birden fazla işleyenlerin cezası 4'te birinden 4'te üçüne kadar artırılacak. Yani bu kanunun uygulamadaki alt sınırı 2 yıl üst sınırı ise 7,5 yıldır. Buradan bakıldığında bu yasayı kulüp başkanlarının ısrarı ve çalışmaları doğrultusunda çıkardık. Yasada kulüp başkanları ve 4 partinin grup başkan vekillerinin imzası var. Şimdi bu denli çok tartışma olması bizim haklılığımızı ortaya koymuştur.''

-''Kulüpler Birliği imzasına sahip çıksın''-

Bakan Kılıç, yasanın Spor-Toto Süper Lig'de temsil edilen 18 kulüp başkanının ortak imzasının ardından, 4 parti grup başkanvekillerinin teklifi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geldiğini hatırlatarak şu değerlendirmelerde bulundu:

''Kanun teklifi, Kulüpler Birliği'nin kanun hazırlığıdır. Ben eğer parti grup başkan vekillerinin imzası olmazsa kanun görüşmelerine hükümet adına katılmayacağımı söyledim. Hükümet parlamentodaki yasa görüşmelerine oturmadığı takdirde yasanın görüşülemeyeceğini herkes bilir.

Tüm parti gruplarını dolaşıp ikna eden kendileridir. Fakat tartışma sürecinde ortadan kayboldular. Bu kanun teklifinin altında imzalarınız var. Şayet bizimle yeniden temas kuracaksanız, dünkü eseriniz olan kanun teklifine, yasalaşan bu metne sahip çıkmalısınız.

Camialarınız, taraftarlarınız arasında da bu kanuna karşı çıkanlar var. Onlara yapılan değişikliği anlatması gereken sizlersiniz. Altına ıslak imzanızı attığınız metne sahip çıkmazsanız, biz de bundan sonra sizden gelecek önerilere mesafeli davranırız.''


Yorumlar (11)
lostbumerang 10 yıl önce
süper güvenilirsiniz size artık inancım kalmadı beyaz dediğinize siyah diyosunuz birgün geçmeden valla korkulur sizden
interLAZ 10 yıl önce
anlat anlat heyecanli oluyor.bizde yedik.enayiyizye.sen anlat yinede cok heyecanli
metehan turan 10 yıl önce
Bu bakan çok boş konuşuyor.ve de lafının arkasında durmuyor. şike konusunda daha önce neler demişti şimdi neler diyor. çok konuşan boş konuşan bakan. sana sadece gülüyorum. senin gibi adam nasıl bakan oldu diye
mehmet kücük 10 yıl önce
Ey trabzon . Sizin secipte meclise yolladiginiz milletvekilleri nasıl takımınızı sattilarsa siz de onları satın
sinanözü 10 yıl önce
konuş bakan efendi konuş.bizde salağız ya .yedik.yemin ediyorum şimdiye kadar hep size oy verdim ve yine aynı yeminle bundan sonra size asla oy vermeyeceğim.çünkü sizin partinizin adı artık adalet kelimesinden yoksun.Alah sizi bildiğiniz gibi yapsın.şikeciler meclisi.
mavi ay 10 yıl önce
Sayın bakan sahıden aslınızın Trabzonlu olduğu söylenıyor ama inanmıyorum olsanız ne olacak meclistekı Trabzonlu vekıller ne yaptıkı seçim zamanı boyunlarında TRABZOSPOR atkısı oy avcılığına gelirler o zaman ...... hepsine sorulacak.Kimse bize stad yapıyor dıye oy alacak dıye bır kaide yok zaten yapacakları malum akp,chp,mhp bence boş bir partı bu partılere oy verırken geçmişi hatırlayarak oy vermeye bakın ben şahsen eşim ve ailem özellıkle akp oy verdık daha mümkün değil.
jin 10 yıl önce
Akşam evde ezberlediklerini sabah gelip millete yutturmaya çalışan bakan kılıç, kendin bu söylediklerine inanıyormusun,ARTIK SİZE OY YOK.....
marmaradan 10 yıl önce
ağzından bal damlıyor suat kılıç hemşehrim olmandan üzülüyorum gerci sen asla kendini trabzonlu olarak görmedin görsen trabzonlunun onurunu gururunu düşüncelerine sahip cıkartın ilk yasayı sizler cıkarttınız ama hırsızlara ve şikecilere af yasasını eski tff başkanı ile fenerbahcenin avukatları birlikde hazırladı ve sizlerde hasretle hararetle 1 gecede cıkarttınız bu ne istek bu ne arzu sayın kılıç amaç nedir gercek niyetiniz nedir siz sadece hırsızların hükümetimisiniz mazlumların hükümeti değilseniz söyleyecek bir şey yok kim hükümeti ve spor bakanını savunursa trabzon ve trabzonsporluluğundan şüphe duyarım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@