vardallar

Aziz: Trabzon maçına kimi verdin

Futbolda şike soruşturmasına yönelik iddianame yayınlanmış, ek dosyalar da mahkemeye gönderilmişti.Tam 6690 sayfalık bu ek delil dosyasında, bütün tapeler yer alıyor. ,Sayfalar boyunca şike ve teşviğin sözlü anlaşmalarının yapıldığı bu belgelerde ilk göze

Spor 20.12.2011, 15:40
Aziz: Trabzon maçına kimi verdin

Futbolda şike soruşturmasına yönelik iddianame yayınlanmış, ek dosyalar da mahkemeye gönderilmişti.

Tam 6690 sayfalık bu ek delil dosyasında, bütün tapeler yer alıyor. ,

Sayfalar boyunca şike ve teşviğin sözlü anlaşmalarının yapıldığı bu belgelerde ilk göze çarpan, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın, TFF, MHK ve bünyesinde çalışmış-çalışan isimlerin üzerindeki etkisi...

Aziz Yıldırım’ın 27.02.2011 ve 09.03.2011 tarihlerinde Ankaragücü eski yöneticisi ve TFF eski başkanlık koordinatörü Mümtaz Karakaya ile yapılan görüşmelerinden ikisini yayınlayacağız. Yine Aziz Yıldırım’ın Özgener federasyonu üzerindeki baskısını gösteren ifadeler de yer alacak.

Görüşmelerin ilki Trabzonspor ile Kayserispor arasında oynanan ve 3-3 beraberlikle tamamlanan maç devam ederken gerçekleşmiş. Aziz Yıldırım, hakem Yunus Yıldırım’la ilgili çok ağır sözler sarf ediyor. Hatırlanacağı üzere Yıldırım, o maçta verdiği ve vermediği kararla Trabzonspor taraftarının da büyük tepkisini çekmiş, 84. dakikada Burak Yılmaz’ın ceza alanında düşürülmesinin ardından hakemin oyunu devam ettirmesi sinirleri germiş, bu pozisyondan iki dakika sonra Glowacki’nin golüyle 3-3’lük beraberlik yakalandıktan sonra Trabzonspor kulübü tercümanı hakemin yanına gittiği için tribüne gönderilmişti. Maçın son düdüğünün ardından soyunma odasına giden Yunus Yıldırım’ın başına tribünden gelen bir cisim isabet etmişti…

İŞTE O KONUŞMA
MÜMTAZ KARAKAYA: Alo

AZİZ YILDIRIM: ... bunun gibi hakemi s…..m ben ya bunun a….a k….m ben ya bu hakem makemliği bıraksın yarın çok ağır beyanat veririm ha a……a k…..m böyle hakem böyle hakem mi olur ya o…..u ç….u bu ya (Arka planda X ŞAHIS konuşuyor: Arkandayım başkanım) Öyle mi şey Mümtaz?

M.K: ... şurada faul vermesi lazım değil mi?

A.Y : Bir önceki de kaleye ... ulan sarı kart orada be golden önceki pozisyonda tam bir o....u ç....u bu ya gol bile faul a….ı s….i şeyin Abdullah’ın çocuğun gol atan iki golü atan çocuğun değil mi?

M.K : Evet

A.Y : Ya bu yenemez Kayseri bunlarla berabere kalamaz.

M.K : Kalamaz evet.

A.Y : İ…e yok ya ne biçim herif bu ya tam o….u ç….u bu ya ondan sonra bir şey söylediğim zaman elli tane adam araya sokuyor değil mi Mümtaz

M.K: Doğru doğru başkanım.

A.Y: Ya böyle olmaz ki ya zeten ulan şeyin söyle adını Trabzonun şeyi düşmüş vaziyette.

M.K: Arda düştü kaleye gidemiyor.

A.Y: ... Ergün şey yapıyor o şeyi o faslı oğlanın a...ı s….r

M.K: Evet.

A.Y: Serkan a…..a koydu hiç ... vermiyor.

HAKEM BEĞENİYOR

Mümtaz Karakaya ile Aziz Yıldırım arasındaki görüşmelerden bir başkası da 09.03.2011 tarihli. İddianame dosyasında yer alan Aziz Yıldırım’ın hakem isteğinde bulunduğu ve Özgener idaresinin bu talepleri olumlu karşıladığına dair ifadeler doğrultusunda, yine hakem odaklı bir çalışmanın yürütüldüğü konuşmalardan açık bir şekilde anlaşılıyor. Yıldırım, Trabzonspor lehine yapıldığını iddia ettiği hataları dosyalıyor; hakem bilgilerini önceden alarak onaylıyor….

MÜMTAZ KARAKAYA: Alo

AZİZ YILDIRIM : Mümtaz

M.K : Buyurun başkanım

A.Y : Bizimkiler abi bütün bu Trabzon hakkında yapılan şeyleri çıkartmışlar

M.K : Hım hı

A.Y : Yani haksız yere onlann lehine verilen penaltı işte şey, Bülent YILDIRIM la Bünyamin GEZER in bütün olduğu maçlar, tamam mı? bu iki bütün maçlar da bu iki hakem var

M.K : Hım hata yapılanlarda demi

A.Y : He, tamam mı ben size yarın listeyi de veririm tamam mı? bizimkiler çıkartmışlar

M.K : Tamam

A.Y : Yarın ben bakacağım

M.K : Tamam

A Y : Bi zahmet bu herifi atamışsınız biz de galiba bu Bülent i bununla konuşsunlar yani bu ş….z yani

M.K : Tamam, tamam, tamam tamam merak etme

A.Y : Yani ne zaman ne b.k yiyeceği belli değil yani

M.K : Yok hiç bişey olmaz

A.Y : Oldu

M.K : Tamam başkanım

A.Y : Şeye kimi, Trabzon’a kimi verdiniz

M.K : (ARKA PLANDA Kİ X ŞAHSA HİTABEN : Trabzon maçına kim..) Kuddusi

A.Y : Kuddusi mi?

M.K : Hım hı.

A.Y : İyi peki tamam oldu.

M.K : Tamam başkanım.

A.Y : Oldu görüşürüz.

KÜFÜR CEZASINA MÜDAHALE

İddianamede Mahmut Özgener’e baskı yapıldığı ve karşılık alındığına dair iddialar yer almaktaydı. Bu iddialar doğrultusunda, Fenerbahçe’nin kendi evinde oynadığı Beşiktaş maçındaki küfürlerle ilgili cezaya dair de çalışmaların yapıldığı ve Mahmut Özgener’e bu yönde talimatlar verildiği anlaşılıyor. Aynı maçta protokol tribününde yaşanan kavganın detayları da tapelerde var. Konuşmalar oldukça çarpıcı…

22.02.2011 17:41

AZİZ YILDIRIM : Efendim canım

MEHMET ŞEKİP MOSTUROĞLU : Döndünüz mü başkanım
A.Y : Alo

M.Ş.M : Başkanım döndünüz mü

A.Y : Ben geldim İstanbul’dayım ama şeye geldim şimdi federasyona geldim şimdi bunlar Antep’ten geliyorlar bir yarım saat konuşacağım oradan geçeceğim şeye

M.Ş.M : Tamam çok isabet olmuş orada olmanız

A.Y : Niye

M.Ş.M : Rapor geldi bugün

A.Y : Ha

M.Ş.M : Küfür 112 saniye yani 120’nin altında ama çok böyle sınırda

A.Y : Ha

M.Ş.M : Yani normal şartlarda verilmemesi lazım

A.Y : Tamam

M.Ş.M : Yani siz ama Mahmut’a söylerseniz Reşat’a tembih etmesi lazım yoksa basıp geçebilir de

A.Y : Ha 120 olması lazım bizimki kaçta

M.Ş.M : 112 saniye

A.Y : Yani sekiz saniye şeyimiz var

A.Y : Yani sekiz saniye şeyimiz var

M.Ş.M : Altındayız hı hı

A.Y : İyi tamam şimdi söylerim tamam

M.Ş.M : Tamam mı başkanım aklınızda olsun

A.Y : Oldu peki...

M.Ş.M : Tamam başkanım

A.Y : Teşekkürler sağol

24.02.2011

AZİZ YILDIRIM : Şekip söyle

MEHMET ŞEKİP MOSTUROĞLU : Başkanım Bursa-Galatasaray maçı bizim emsal koyduğumuz 108 saniye var bizimki 112 o 108 yani dört saniye var o hiç ... bile edilmemiş.

A.Y : Ha neler söylüyorlar bizimki gibi mi.

M.Ş.M : Hemen hemen bizimki gibi on defa var orada küfür bizde dokuz defa var

A.Y : Hı

M.Ş.M : Arada dört saniye fark var şimdi Özge’ye şeyi de çıkartıyorum bundan evvelki üç küfür cezamızın da raporlarını çıkartıyorum oradan da bir bakalım saniyeler kaç saniye.

A.Y : Tamam şey yapsın söyle bunları çıkarttır tamam mı şeye şey yapalım istersen.

AYNI GÜN
A.Y : Ha buyur Melih bey

M : Ne var ne yok

A.Y : İyidir iyi iyi

M : Aziz bey şimdi ben bir sondaj yaptım iki taraf iki tarafı da şikayet etmişler öbür taraftan da sondaj olmuyor içeriden birisi yapmış... Cep telefonunda çok konuşmak istemiyorum bunlar dinleniyor.

A.Y : Tamam

M : Ama içeriden mutlu olmayan birileri yapıyor bu işleri öyle birileri de bizim hakkımızda sana yanlış bilgi veriyorlar bu bir kaç defadır oluyor.

A.Y : Tamam sonra konuşacağız konuşacağız.

AYNI GÜNÜN GECESİ ŞEKİP MOSTUROĞLU’NDAN AZİZ YILDIRIM’A İKİ SMS GİDİYOR

Başkanım yırttık.

Saha kapama yok.


Yorumlar (7)
yavuzalkan 10 yıl önce
ya aslında aziz efendi çokta haksız değil , baksana kimsenin yapamadığı şeyleri aleni ve ortada konuşuyor....örnek mi hakemlere ne çocuğu olduklarını söylüyor , lig tvye , markusa , mustafa denizliye , şansala , federasyon başkanına , meclise kısacası adamın tezgahı kuvvetli herkese silme süpürme....

eeee ne demişler buldun köpeksiz köy gezersin değneksiz...........
beylul 10 yıl önce
Futbolun Üniversitesi Trabzon’dur. Federasyon bu durumu göz ardı etme. Hakem hataları her hafta Trabzon aleyhinde sebebi nedir sizce? Beyler TFF, MHK, Etik ve disiplin kurulları güvenirliğini yitirdi. Haksız olanın haklı olduğu bir durumla karşı-karşıyayız. Türk Milli takımının önü nünde egemen takımlar engeldir. Ülkemde kargaşa yaratan ve şikeye karışan her kimse kim bunlardan kurtulmalıyız, karar almalıyız Federasyon öyle iken neden hak etmeyene ceza? Hak edenin hakkını UEFA tescil ettiyse Federasyon karar vermelidir.

Eğer Trabzon camia olarak bu güne kadar susmuş ise, efendiliğini ve istifini bozmadı ise Federasyon’a yardımcı olmuştur. Oyuncuları gitti, kadrosu dağıldı ve en fazla zarar gören Trabzon olduğu halde Futbolumuzu kirleten ilişkilerden Trabzon sorumlu değildir. Kurtulması gerekir. Ş.Güneş ve Trabzon yönetimini artık durduramazsınız ceza kesmekle altında kalmadan üstesinden gelin kararınızı verin Trabzon Şampiyondur.
YADELLERDEN 10 yıl önce
Son yırtılan olacaksınız ...Çok kalmadı...
selcuk 10 yıl önce
ya onumu dert ettiniz azizin cocugu cok birtane surer sahaya yakında rıdvanada hakem kartı alır surer sahaya
casa 10 yıl önce
Biz iddianameyi okuyoruz.Her şey tapelerde ortadadır.Ancak halen daha birilerinin gözü görmemekte kulağı işitmemektedir.
pendik 10 yıl önce
ya şu yapılanlara bakın biz nelerle uğraşmışız geçen sezon,4 koldan şike yapmışlar ama başaramadılar kupa bize GELECEK !!!
cavusmemati 10 yıl önce
ya bu kadar iddaa ortadayken adamlar halada hakkımızla şampiyon olduk diyolarya hayret ediyorum.bunlar herhalde cahil okuma yazma bilmiyolar yada kendilerini avutuyolar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@