Arınç: Onurlu iş olmayacak!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün futbolda şike cezalarında indirim yapılmasını öngören ve dün TBMM'den çıkan Şike Yasası ile ilgili ''Açıkçası bu yasayla ilgili rahatsızlığım var. Çünkü 6 ay önce çıkmış olan bir yasanın daha düzgün çıkması gerekirdi'' değerl

Spor 30.11.2011, 14:57
Arınç: Onurlu iş olmayacak!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün futbolda şike cezalarında indirim yapılmasını öngören ve dün TBMM'den çıkan Şike Yasası ile ilgili ''Açıkçası bu yasayla ilgili rahatsızlığım var. 

Çünkü 6 ay önce çıkmış olan bir yasanın daha düzgün çıkması gerekirdi'' değerlendirmesi ve bu konudaki görüşleri sorulan Arınç şunları söyledi:

''Çok mutlu oldum. Çünkü bu konuda sanıyorum 1-2 ay önce Manisa'da bulunduğum sırada böyle bir soru sorulmuştu.

Ben de hepinizin bildiği cümlelerle böyle bir değişikliğin doğru olmadığını, kanunları uygulamak için çıkardığımızı ve böyle bir ihtiyacın bizzat bu kulüpler tarafından da yerinde görüldüğünü, TBMM'de büyük bir uzlaşmayla bu yasanın çıkarıldığını ifade etmiştim.

Ve yasa üzerinde değişiklik yapılırsa, bunu düşünmek, birtakım insanlar tarafından dile getirilirse bunun çok yanlış olacağını söylemiştim. 'Hükümetten böyle bir tasarı kesinlikle gelmeyecek' diye de ifade etmiştim.''

ONURLU BİR İŞ OLMAYACAK
Kendisinin bir hükümet üyesi olduğunu, bu düşünceleri, eğer hükümete ait bir mesele olsaydı Bakanlar Kurulu'nda ifade etmesi gerektiğini belirten Arınç şunları dile getirdi:

''Çünkü özellikle kişiye özel bir yasa değişikliği anlamını taşıyan ve yürürlüğe girmesinden hemen 2 ay sonra değişiklik ihtiyacını ifade eden kişilerin, yanlış yaptıklarını söylemiştim.

Çok şükür bildiğiniz gibi hükümetimizden böyle bir tasarı gelmedi. Ancak ne gariptir ki 4 siyasi partinin imzalarıyla bir kanun teklifi olarak geldi. Daha sonra görüşmeler sırasında BDP imzasını geri çektiğini ifade etti.

Ancak diğer 3 partiden birer kişinin imzasıyla bu kanun teklifi TBMM'den geçerek, yasalaşmak üzere sayın Cumhurbaşkanımızın onayını bekliyor.

Ben ilkeli bir siyasetçi olmaya gayret ediyorum. Kendi sözlerimin ve tavrımın saygınlığını korumak için düşüncelerimi ifade ediyorum. Bu hoş olmamıştır, yakışık almamıştır, şık olmamıştır. Buna şu anda tutuklu bulunan kişilerin de ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü böyle bir yasa değişikliğiyle tahliye olmaları, onlar için çok onurlu bir iş olmayacak. Bizim yasalara da yargıya da saygımız şunu gerektirir, yargılama sonucunda aklanmış olmaları, onların çok daha büyük onur kazanmasına yol açacaktır.

Yasalarla oynanmamalı. Eğer sosyal bir realite olarak bir değişikliğe gidilecekse, bunda kamuoyunun da mutabakatını beklemek gerekir. Kamuoyunda bu konuda daha çok eleştiri olduğunu görüyorum ve bu eleştirilere hak veriyorum.''


Yorumlar (7)
k.alemdar 10 yıl önce
bu aciklamalara bakiyorum, s.tayyar in aciklamalarina bakiyorum, bir cok milletvekili bu isten rahatsiz bunu da biliyorum, öyleyse bu nasil bir istir nasil gecer genel kuruldan ve cumhurbaskanina gider, nasil bir plan nasil bir kumpas tir bu, gercekten irdelenmesi gerekir, bit yenigi var oldugu kesin.
tttoprak 10 yıl önce
onurlu olan bir icraatını soylesene sen önce
Karaani 10 yıl önce
oysa bir Trabzonlu olan Sayın Özak ise Oylamaya gitmemeyi marifet sayıyo.

Adamlar Paşalar gibi çıktı Tavrını koydu.Sayın Özak sizdende Meclise gidip Hayır oyu vermek ve Çıkıp böyle bi açıklama yapmanızı beklerdik.Ama olmadı
OsmanBD 10 yıl önce
bunu bize degil kabineden imza atan arkadaslarina söylersen daha iyi olur sayin Arinc?biz biliyoruz ak ile karayi.
YADELLERDEN 10 yıl önce
Şu pis işe bulaşanlar;hiçbir şey olmamış gibi, bedel ödemeden serbest kalmayı nasıl içlerine yediriyorlar?Bir ömür boyu bu LEKE'yi taşıyabilşeceklerine nasıl inanıyorlar?Nasıl cesaret ediyorlar,nasıl?
rukalı 10 yıl önce
anlamadığım 6222 sayılı yasayı çıkarırken kimse okumamış, dikkat etmemiş hatta ne olduğunu bilmiyorlarmış. ulan kim kovalıyordu sizi okusaydınızya niye acele ettiniz? yoksa bize bir şey olmaz bize kimse dokunamaz diye mi düşündünüz.
şafak 10 yıl önce
Bu sözleri oylama öncesi söylesydin, bir hayrın olabilirdi. Türkiye'de doğruyu bilmeyen yok ama işleri doğru yapan hiç yok.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@