Akyazı projesi nasıl gerçekleşir?

KTÜ Jeoloji Bölümü Prof. Dr. Osman Bektaş, “Akyazı projesinin ilham kaynağının Soçi Ada Federasyonu olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Osman Bektaş, “Akyazı projesi nasıl gerçekleşir” konusunda da birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. AKYAZI PROJESİ NASIL

Spor 27.05.2010, 14:19
Akyazı projesi nasıl gerçekleşir?

KTÜ Jeoloji Bölümü Prof. Dr. Osman Bektaş, “Akyazı projesinin ilham kaynağının Soçi Ada Federasyonu olduğunu kaydetti.

 

Prof. Dr. Osman Bektaş, “Akyazı projesi nasıl gerçekleşir” konusunda da birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

AKYAZI PROJESİ NASIL GERÇEKLEŞMELİDİR?

İşte Prof. Dr. Osman Bektaş'ın açıklaması:

 

"Akyazı Projesinin ilham kaynağı sanırım yanda fotoğrafı görülen Soçi Ada Federasyonudur. 2007 yılında Soçi de yapılan ‘Uluslararası Yatırım Forumunda’ Hollandalı firmalar tarafından gündeme getirilen Ada Federasyonu Soçi sığ denizi üzerinde kurulacak olan 7 büyük ve bir çok küçük yapay adadan oluşmaktadır. 350 hektarlık bir alanda serpiştirilen adaların genel şekli Rusya Federasyonunu yansıttığı için ada topluluğu bu ismi almıştır."

sochi1.jpg

 

"Proje 2014 Kış Olimpiyatlarına yetiştirilecektir. Denizden yer kazanılarak ( reclamation ) yapılacak olan bu yapay ada topluluğu veya yarım ada  amaç ve model olarak  kısmen Akyazı projesinin benzeridir. Akyazı projesi bütünüyle dolgu alanı üzerinde planlanmışken Soçi projesi denize serpiştirilmiş adalar ve bunlar arasında petrol sondajı platformlarına benzer birbirileriyle bağlantıları olan yapılardan oluşmaktadır. Proje bu özelliği ile Dubai  projesine büyük oranda benzerlik gösterir. Gerek Soçi gerekse Akyazı gibi deniz dolgu alanı veya deniz platformları üzerine kurulacak olan tesislerin çağın gereği olan ön koşulları aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür"

 

-Üstün Teknoloji ve Uluslararası İşbirliği:

 

Üstün bir teknoloji gerektiren Soçi projesi Rus teknolojisinin değil Hollanda ve Japon teknolojisin bir ürünüdür. ( Soçi projesi Başkan Putin’e sunulduğunda Başkanın proje ile ilgili ilk sorusu PROJENİN TEKNİK DETAYLARINI AÇIKLAYINIZ! )

sochi2.jpg

 

-Yeterli Deneyim:

Dubai de deniz doldurma ve deniz üzerinde tesis kurma işleminde karşılaştıkları problemleri yalnızca kendilerinin bildiklerini iddia eden Japon firmaları kazandıkları deneyimle Soçi deprem bölgesinde ve balçıklı zeminde güvenli inşaatların ancak kendilerinin yapabileceklerini iddia etmişlerdir. 30m derinliğe kadar ulaşan denizin dolgu yapılan kısımlarında 200km den daha uzaktan getirilen dolgu malzemeleri kullanılmıştır.

 

-Üstün Tasarım:

Soçi projesi bütünüyle deniz tabanın topoğrafik ve jeolojik özelliklerine bağlı olarak deniz dolgu işleminde deneyimli Hollandalı firmalar tarafından hazırlanmıştır. Denizdeki yapay adaların ve platformların yer seçimi ve dizaynında ayrıntılı jeolojik , jeofizik ve sondaj çalışmaları en önemli rolü oynamıştır.

 

-Uluslararası Finans:

Kuşkusuz fizibilite çalışmaları yapıldıktan sonra üstün teknoloji ve güvenli yapılar için gerekli finans kaynağı ayrı bir problem oluşturmaktadır. Soçi Projesinin yaklaşık maliyeti 6.5 milyar dolardır.”

 

Prof.Dr.Osman Bektaş, son olarak şunları kaydetti:

 

Şimdi karar verme zamanı. Rusya’nın kendi olanaklarıyla yapamadığı Soçi Projesine büyük oranda benzerlik gösteren Akyazı’yı Rize de olduğu gibi gelişigüzel biz mi dolduralım? Yoksa bilgi ve teknolojiyi kullanarak uluslararası işbirliği ile gelecek nesile armağan edebileceğimiz güvenli ve çağdaş bir yapımı oluşturalım? Bu bağlamda sayın Belediye Başkanımız Gümrükçüoğlu’nun Japonlarla oluşturmak istediği işbirliği, bu konuda atılan ilk ve doğru adımdır"

 

Haber: Selahattin Aydınlı / haber61.netTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (15)
burak_han 11 yıl önce
proje çok güzeel.böyle bir proje trabzona çok şey kazandırır.amaahani küçümsenen düz dolgu ile yapılması düşünülen projeyi yapmamak için bin takla atanlar,daha basit diyelim hiç umursamayanlar bu projeye yanaşırlarmı.maddiyat bakımından bunun altından kim kalkar kim destek verir.sadece düz dolgu olarak yapılsa emin olun 2 senede herşey biter.stad dikilir.
H.Şahin 11 yıl önce
Soçide yapılması düşünülen ile Akyazıda yapılması düşünülen tesisler için denizlerin derinliklikleri ve topoğrafik yapıları aynı mıdır?
sercan 11 yıl önce
daha avni akerın ustunu kapatamadık yenı stad fılan hıkaye bu stadı torunlarımız gorurse ıyı .su denızı doldurma sevdasından vazgeçsek çok super olucakta nerede sted olur onu bılmem
zavurtiya 11 yıl önce
arkadaşlar bence akyazı yapılmayacak bunlar şimdı dıyeceklerkı araştırma yaptık fızıbılıte calışmaları sonucu akyzıda statın elverılı olmayacagını kesın dıyecekler yanı bu işin bahanesı
H.Şahin 11 yıl önce
Ya arkadaşlar önce şu mevcut stadyumu bir tamir ve bakımdan geçirseler.Şöyle kale arkaları ile açık ve kapalıyı entegre hale getirip üstünü de kapatsalar.Ondan sonra Akyazıyı mı yaparlar 10 yılda mı yaparlar,yoksa çimento fabrikasının orada mı yoksa Arsinde mi orasını bilmem.Ama fazla kaynak gerektirmeyen şu Avni Akeri bir adam yapsalar.Diyeceksiniz ki A.Akere para harcamak yazık değil mi.Peki ama Akyazı yapılsa da kaç yıl da yapılır.
sebahattin malkoç 11 yıl önce
Son zamanlarda trabzonun her yerinde kentsel dönüşüm projesi altında her yer boşaltılıyor isteseler avni akerin orayıda kentsel dönüşüm altında kamulaştırılıp muhteşem stat yapılır oto parkından alında alış veriş merkezine kadar hatta plazalar bile ama birilerin işine gelmiyor
AHMET 11 yıl önce
BU masallari 4 yildir dinliyoruz.Bu gidisle 14 yil daha dinleriz.Hani Sayin basbakan Tokiye talimat vermisti.Hani Sayin belediye baskani Toki en kisa zamanda dolgu ihalesini yapacakti.Yapmiyacaksiniz bu belli oldu.Hic olmazsa yerinde dogru duzgun bir stat yapin.Karadenizlilige , kasimpasaliliga,sigarmi yalan soylemek.
AHMET 11 yıl önce
Sabahattin malkocz katiliyorum.Birilerine Avni akerin bugunku yerinde yapilmasi islerine gelmiyor.Diger birilerine de Akyazida yapilmasi islerine gelmiyor.Trabzonu ve Trabzonsporu dusunen yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@