7m


7m

hyundai

Abdullah Avcı ne dedi?

(A) Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, çarpıcı açıklamalarda bulundu.(A) Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, ''Milli takımda çok büyük değişim olmaz ama yeni yüzler olacaktır'' dedi.1912 Karşıyaka Derneği tarafından düzenl

Spor 12.01.2012, 09:27
Abdullah Avcı ne dedi?

(A) Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

(A) Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, ''Milli takımda çok büyük değişim olmaz ama yeni yüzler olacaktır'' dedi.

1912 Karşıyaka Derneği tarafından düzenlenen, ''Geçmişten Geleceğe Futbol'' konulu söyleşide, dernek başkanı Sait Gürsoy'un sorularını yanıtlayan Avcı, hayatında hep samimi olmaya çalıştığını söyledi.

Avcı, ''Ben sokaktan geldim, hala sokaktayım. Doğru iletişim kurduğuma inanıyorum. Saygı, sevgiyi doğuruyor. Hepsi örtüştüğü için de destek alıyorum, bu da beni mutlu ediyor'' diye konuştu.

Futbolculuk döneminde doğru gözlemler yaptığına inandığını vurgulayan Avcı, şöyle devam etti:

'Teknik direktörlük mesleğine başladığımda bazen hayal kırıklıkları yaşamama rağmen doğru çalışıp, kamuoyunun desteğiyle bulunduğum konuma geldim. Her aşamada kendimi kanıtlamakla geçti hayatım. 10 sene önce bu noktayı hayal etmiyordum. Bugün geldiğim nokta gurur verici.''

Türk futbolunda özellikle antrenör eğitim programlarıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade eden Avcı, antrenör eğitimlerine belli bir standart getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Avcı, futbolun keyif veren bir oyun olduğunu ve bunun da seyirciyle sağlanabildiğini belirterek, ''İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da Olimpiyat Stadı'nda büyük maçlarda 30-40 bin kişiye oynadıktan sonra 300 kişiye karşı oynadığımız maçlarda hedef koymak, futbolcuları dinamik hale getirmek zordu. Bu dalgalanmaları yaşadık. Benim üzerimde seyirci baskısı yok denirken, 70 milyonun sorumluluğunu aldık, bu sorumluluğumuzu biliyoruz. Boz baykuşlar grubu oluşmaya başladı ve olumlu mesajlar verdi, bizi mutlu etti'' diye konuştu.

-Lider futbolcu-
Türkiye'de lider futbolcuların bulunduğuna işaret eden Avcı, ''Eskiden bu sayı daha fazlaydı. Lider futbolcuya saygı gösteriliyordu. Belki son dönemlerde azalmış olabilir'' dedi.

Avcı, medyada futbolu doğru yorumlayan insanlardan yararlandığını ancak özel yaşamla ilgili eleştirilere üzüldüğünü dile getirdi ve şunları söyledi:

''Bu tür eleştirilere tepkili olabiliyorum. Biz antrenörler olarak eğitimlerden geçiyoruz ve bunları futbolculara aktarmaya çalışıyoruz. Merkez Hakem Kurulu da bu tür eğitimlerden geçiyor. Eğitimden geçmeyen iki kurum var. Yöneticiler ve medya... Bu anlamda biraz değişime ve gelişime katkısı olabilir. Ben daha maça çıkmadan eleştirilebiliyorum.''

Yorumcu olarak görev yapan teknik direktörlerin bir çizgiyle ayrılması gerektiğini belirten Avcı, ''Yorumculuk yapmak isteyen varsa, saygı gösteririz. Ama 3 ay orada, 6 ay burada şeklindeki sirkülasyonun doğru olmadığını düşünüyorum'' diye konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) olarak Riva'da tesis projelerini sürdürdüklerini belirten Avcı, burada sporcu performans merkezi oluşturup, futbolcuların fiziksel durumlarının yanı sıra kişilik eğitimleriyle ilgili çalışmalar yapıp, bunu kulüplere de yayma düşüncesinde olduklarını ifade etti.

Avcı, son dönemde Türkiye liglerinde atılan gol sayısının düştüğünü, ancak bunun dünya futbolunda da böyle olduğunu ifade ederek, ''Türkiye'de ideal santrfor tiplemesinde sıkıntı var. Artık dünya futbolunda 5-0, 4-0 gibi sonuçlar olmuyor. Küçük detaylar ya maç kazandırıyor ya da kaybettiriyor'' dedi


Yorumlar (1)
saintfiker 10 yıl önce
bu adamdan milli takım teknik direktörü ancak böyle bir fenerasyonda olur.futbol oynatmamak üzere analiz yapan her maçta bir futbolcu sakatlatan bazı futbolcular için bu futbolcu gibilerle çalışmadığım için mutluyum diyen acaba engini milli takıma alırmı .dansözlerle dolu türk futbolunda çok var.bu adam içime sinmiyor.hemşerilerim sinmiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@