7m

7m

hyundai

tamfinans

58. madde değişecek mi?

58. madde silbaştan değişecek, ancak kesin kanaat oluşursa küme düşme cezası uygulanacak. Şike sahaya yansımazsa her bir maç için -3 puan, teşviğe de -1 puan silme cezası verilecekHabertürk’ün iddiasına göre; Futbol Federasyonu Genel Kurulu’nun desteği il

Spor 30.12.2011, 09:35
58. madde değişecek mi?

58. madde silbaştan değişecek, ancak kesin kanaat oluşursa küme düşme cezası uygulanacak. Şike sahaya yansımazsa her bir maç için -3 puan, teşviğe de -1 puan silme cezası verilecek

Habertürk’ün iddiasına göre; Futbol Federasyonu Genel Kurulu’nun desteği ile değiştirilecek olan Disiplin Talimatı’nın 58. maddesinin ana hatları belli oldu. Ankara’da 26 Ocak’ta yapılacak olan Olağanüstü Genel Kurul’da 58. madde silbaştan ele alınacak. Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, şikeye adı karışan takımların durumu ile ilgili değişik arayışlar içine girdi. Şu anda iki plan üzerinde duruluyor.

Bunlardan ilki ve ağırlıklı olan taslakta, yeni talimatta da şike yapmanın cezası yine küme düşme olacak. Ancak bu cezanın verilebilmesi için şikenin sahaya yansımış olması gerekecek. Teşebbüs aşamasında kaldığı, futbolculara intikal etmediği ve sahaya yansımadığı taktirde küme düşme cezası verilemeyecek. Başta F.Bahçe olmak üzere bazı takımların durumu bu kapsam çerçevesinde değerlendirilecek. Haliyle yeni talimat paralelinde, büyük bir süpriz olmazsa hiçbir takım küme düşmeyecek.

UEFA, MAHKEMENİN BEKLENMESİNE SOĞUK

Futbol Federasyonu tarafından düşünülen bir diğer formülün ise adli yargı sürecini beklemek olduğu bildirildi. Bu doğrultuda Ağır Ceza Mahkemesi’nden çıkacak şike kararı paralelinde o takımın durumu ele alınacak. Ancak bu sürecin en az 3 yıl sürecek olması nedeniyle uygulamada çeşitli zorlukların doğabileceğinin altı çizildi. Ayrıca UEFA’nın da bu formüle sıcak bakmadığı vurgulandı.

Üzerinde düşünülen yeni talimatta şike yapmanın cezası yine bir alt lige düşme olurken, şike teşebbüsü için her bir maça - 3 puan, teşviğe ise yine her bir maça -1 puan verilecek. Teşvik teşebbüsünün cezası da çok ağır para cezası olacak. Örneğin 5 maçta şikeye teşebbüs ettiği kararlaştırılan bir takıma yeni sezon öncesi -15 puan verilecek. Diğer cezalar için de benzer katsayılar uygulanacak.

MİADINI DOLDURAN TALİMAT!

MADDE 58

– MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME

1* Müsabakanın sonucunu  hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.

2* Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.

3* İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.

4* Anılan yasağın hakemler tarafından ihlali halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

YÜRÜRLÜĞE KONULMAK İSTENEN YENİ TALİMAT

1* Şike yaptığı belirlenen kulübe küme düşme cezası verilir. İhlalin ağırlığına göre de ilgili takıma her bir maç için ayrıca puan indirme cezasına verilebilir.

2* Şike girişiminin sahaya yansımaması halinde ilgili kulübe her bir maç için eksi 3 puan cezası verilir.

3* Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de yasaktır. Teşvik verdiği belirlenen kulüpler her bir maç için eksi 1 puan cezası ile cezalandırılır.

4* Teşvik girişiminde bulunan kulüplere ağır para cezası uygulanır.

5* Şike yapan kişiye ömür boyu hak mahrumiyeti, şike girişiminde bulunan kişiye ise her bir maç için 3 yıl hak mahrumiyeti cezası verilir.

6* Teşvik veren kişi her bir maç için 1 yıl hak mahrumiyeti, teşvik girişiminde bulunan kişi ise her bir maç için ağır para cezası ile cezalandırılır.

UEFA KORKUSU

Kulüpler Birliği tarafından Futbol Federasyonu’na önerilen “Bu sezona mahsus olarak küme düşme uygulaması olmasın” şeklindeki görüş, değişik tartışmalara yol açtı. Maddenin değiştirilmesi halinde UEFA’nın Türk Milli Takımı’na ve kulüp takımlarına 3 yıl süre ile Avrupa kupalarından men cezası vermesinin söz konusu olduğu öğrenilirken, federasyon yönetim kurulunun bu durum paralelinde taslağa son şeklini vereceği belirtildi.

TFF İKİ ARADA BİR DEREDE KALDI

Futbol Federasyonu, Ankara’daki Genel Kurul’da uygulayacağı sistem konusunda da iki yol belirledi. Federasyon, Genel Kurul’dan alacağı destek sonrası yönetim kurulu toplantısı yapacak ve yeni talimata şekil verecek. Yeni önce destek alınacak, sonra değişiklik yapılacak. Talimat değişikliğine gitme yetkisinin sadece federasyon yönetim kurulunda olması nedeniyle böyle bir yol izleneceği kaydedildi. Bir diğer formül ise federasyon yönetim kurulu tarafından hazırlanacak olan yeni talimatın genel kurula sunulması ve destek sağlanması, daha sonra da yapılacak yönetim kurulu toplantısında karara bağlanması. Bu ikinci formülde ise önce talimat değişikliğine gidiliyor, sonra genel kurul desteği alınıyor. Bu iki formül ile ilgili kesin karara önümüzdeki günlerde varılacak.

KULÜPLER BİRLİĞİ: BİZ İSTEMEDİK

Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı Hasan Akıncıoğlu, Futbol Disiplin Talimatı’nın 58. maddesi ile ilgili herhangi bir tavsiye nitelikli karar almadıklarını savundu. Akıncıoğlu, “Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu’nun 58. madde ile ilgili herhangi bir kararı bulunmamaktadır. TFF’nin yetki ve inisiyatifinde bulunan kararlarla ilgili birliğimize mesnetsiz atıfta bulunulmasını üzüntüyle karşılıyoruz’’ dedi.


Yorumlar (7)
seplam 10 yıl önce
bir trabzonlu olarak galatasaray ın bu konuda ki duruşunu imrenerek takip ediyorum adamlar liğden cekiliriz diyorlar biz ne deiyoruz peki şampiyonlugumuz calındı,şu anda 17 takım bir galatsaray türkiyedeki insanlar adalet inancı nı koruması adına tek başına mücadele eriyor tebrik ederim inşallah degişmez
ihsan sabri akarsu 10 yıl önce
Yine tiyatro oynanmaya basladi. Biz istemezukculer citmAya basladi. Fener bile karsi. Tff karsi. Iyide kim istiyo ulan bu 58. Maddenin degismesini...
thoraks 10 yıl önce
Aferin size , milleti de aptal yerine koydunuz. Saha içerisinde dinleme yapılamayacağı için Şike yapmak serbest olmuştur. Şike çetelerine verilecek cezalar , hakkını aramak için konuşan yöneticilerimize verilen cezadan düşük olmuştur. Memlekete hayırlı olsun.
mavi ay 10 yıl önce
Burası Türkiye her şey heran olabilir uydurma demokrasi demokrat ilişkilerin yürütüldüğü adaletin zengine ayrı garibana fakire ayrı çalıştığı sistemde ne beklıyorsunuz ki.Efendim birileri veya birisi suç işlemiş adam veya adamlar suçlarını kabul etmeyecek ama sistemin işleyişini etkileyecek kararların alınması için can cana kan kana çalışacak önce biz bir.b......yetik tüm Türkiyeden ve tüm spor camialarından özür dılıyoruz suçumuz neyse çekmeye razıyız dıyeceksınız sonra böyle bir uygulama bekleyeceksınız yok yok arkadaş efede sizsiniz eşkiyada sizsiniz nasıl oluyor .Bu iş sezon sonuna kadar gider federasyon başkanı istıfa eder yenı gelen federasyonda işi aynen uygular uzarda uzar.
şafak 10 yıl önce
Medyada, siyasette, yeterince aığrlığı olmadığı için bu işin mağduru kesinlikle Trabzonspor olacak. Yeni talimatla Fener'in suçu sadece teşebbüs olarak yorumlanacak. Bir yıl boyunca yaşadığımız stres, kaybettiğimiz şampiyonluk ve dağılan kadromuz bu işin cabası olacak. Her tarafı 40 haramiler sarmışken adalet beklemek yanlış olur. Adamlar hem şike yapmadık diyorlar hem de madde 58'i değiştiriyorlar. Bu nasıl iştir? Yavuz hırsız ev sahibini bastırdı.
Bordomavi 10 yıl önce
Evet sevgili trabzonspor taraftari feneri öyle yada böyle bir sekline uydurup kurtaracaklar trabzonda o federasyon binasini kapattiralim bunlar fenere calisio bunlar
enduk 10 yıl önce
Ligden düsürülmenin bir kez icin bile olsa kaldirilmasina

Adil, onurlu ve serefli Taraftar olarak kesinlikle karsiyim.

Türk futbolunun bügününü degil gelecegini düsünülmesi gerektigi yerde,

üzüntüyle görüyorumki TFF ve bazi organlar sadece 2 metre önünü göriyor.

Simdi icinde bulunan Takimlari kurtarmak icin verecegi karala Avrupa gözüyle Türk futboluna verecegi zarari hic mi gözönüne almiyor.

Senin degerlerin kalmadiktan sonra, Türkiyende futbol oynansa ne yazar.

Sike yapip Sampiyon olup yakalanmasan, milyonlari alirsin ve avrupa sahnesine cikarsin.

Yakalanirsan Sampiyonlugun belkide bir kac sene sonra elinden alinir ve para cezasina captirilirsin.

Kisacasi ya orta büyüklükte bir ceza yersin yada köseyi dönersin.

Adalet bumu ?

Yarin Fenerbahce degil´de misal Antalya bunu yaparsa ona nasil diyeceksinki sana af yok, sen dogru Bank Asyaya.

Ya ben adalet ne oldugunu bilmiyorum, ya da adalet dedikleri sey devamli degisen bir sey.

Onurlu bir millet olarak bu tür seylere nasil göz yumariz?

Kim orlusa olsun isledigi sucun tüm cezasini cekmeli. 5 Takim düsürlmesi gerekiyorsa hepsi de düsürülmeli. Bir iki sene Lig zorlanir fakat sondradan düzelir ve öncesinden de daha iyi olur. Iyi olmasada hic degilse temiz olur. Bu ara belkide para kitligindan genc yetenekler daha fazla ön plana cikar.

Fakat bu bir gercek: Aksi taktirde UEFA´ya ve gereken her makama sikayette bulunmayi her bir onurlu Taraftarin görevi olarak görüyorum. Ve ben kendi adima almanca ve ingilizce sikayet ve yardim mektublarini hem UEFA´ya hem de diger ülkelerde olan Federasyonlara gönderecegim. TFF´yi tüm avrupaya resil edecegim.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@