2012 Londra'da Türk sporcular

 2008 Pekin Olimpiyatları'na 20'si bayan, 48'i erkek olmak üzere 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra Olimpiyatları'na 36 gün kala bu sayıyı 90'a kadar çıkardı. Sporcu sayısındaki artışın yanı sıra voleybol, cimnastik ve badminton olmak üzere 3 branşta bi

Spor 21.06.2012, 11:53
2012 Londra'da Türk sporcular

 

2008 Pekin Olimpiyatları'na 20'si bayan, 48'i erkek olmak üzere 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra Olimpiyatları'na 36 gün kala bu sayıyı 90'a kadar çıkardı. Sporcu sayısındaki artışın yanı sıra voleybol, cimnastik ve badminton olmak üzere 3 branşta birden tarihinde ilk kez olimpiyatlara vize alan Türkiye, olimpiyatlarda adeta altın çağını yaşıyor. 

Atıcılık, atletizm, boks, badminton, bisiklet, cimnastik, güreş, halter, judo, masa tenisi, tekvando, voleybol, yelken ve yüzme branşlarında Londra'da madalya arayacak sporcuların yanı sıra bayanlar basketbol, atletizm, okçuluk, erkekler plaj voleybolu, yüzme gibi branşlarda da kota mücadelesi devam ediyor. 

Özellikle Ankara'da 25 Haziran-5 Temmuz tarihlerinde yapılacak Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) Kadınlar Olimpiyat Elemeleri'nde Türk Milli Takımı'nın başarılı olması halinde, olimpiyatlarda mücadele edecek Türk sporcu sayısı 100'ün üstüne çıkabilecek. 
 

SGM altın dağıtacak

Olimpik başarıya çok önem veren Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü'nün (SGM) 2012 Londra Olimpiyatları için başlattığı proje kapsamında olimpiyatlarda madalya alamasa bile kota alan sporcu ve antrenörlere altın dağıtılacak. 

Yunus Akgül'ün genel müdürlüğü zamanında alınan kararlarla, Londra Olimpiyatları'na mümkün olan en fazla sayıda sporcuyla katılabilmek için yapılan çalışmalar kapsamında, sporcular ve antrenörleri ''Spor Hizmet ve Faaliyetlerinde Üstün Başarı Gösterenlerin Ödüllendirilmesi'' hakkındaki yönetmeliğe göre yılda 60 cumhuriyet altınını geçmeyecek ve aylara yayılacak şekilde ödüllendirilebilecek. 

Genel müdürlük ayrıca olimpiyatlar için kota alması muhtemel ve kota alan antrenörlere ödül verebilmeleri için federasyonlara mali destek sağlayacak. 

Öte yandan ödül yönetmeliğine göre olimpik ve paralimpik oyunların müsabakalarında ferdi branşlarda birinci olan sporcuya en fazla 2000 adet, ikinci olan sporcuya en fazla 1500 adet, üçüncü olan sporcuya en fazla 1000 adet cumhuriyet altını karşılığı Türk Lirası ödül verilecek. Takım sporlarında ise takımın birinci olması halinde her sporcuya en fazla 1000, ikincilikte 750, üçüncülükte ise en fazla 500 adet cumhuriyet altını karşılığı Türk Lirası ödül dağıtabilecek. 


Kota alan sporcular 

 

2012 Londra Olimpiyatları'na vize alan sporcular branşlarına göre şöyle: 

Atıcılık: Yusuf Dikeç, Oğuzhan Tüzün, İsmail Keleş, Nihan Kantarcı, Çiğdem Özyaman 

Atletizm: Fatih Avan (cirit), Eşref Apak (çekiç), Ercüment Olgundeniz (disk), Bahar Doğan, Sultan Haydar, Ümmü Kiraz, Mehtap Sızmaz (bayanlar maratonda bu 4 isimden 3'ü gidebilecek), Polat Kemboi Arıkan (5000 metre), Bekir Karayel (maraton), Binnaz Uslu, Gülcan Mıngır, Gamze Bulut, Özlem Kaya (bayanlar 3 bin metre engellide bu 4 isimden 3'ü gidebilecek), Tarık Langat Akdağ (3000 engelli), Aslı Çakır Alptekin, Tuğba Karakaya, İlham Tanui Özbilen (1500 metre), Nagihan Karadere (400 metre engelli), Pınar Saka (400 metre), Tuğçe Şuhutoğlu (çekiç atma), Dudu Karakaya (5 bin metre) 

Atletizmde A Barajı geçilmediği için B Barajından gidecek sporcular: Semiha Mutlu (20 km yürüyüş), Recep Çelik (20 km yürüyüş), Karin Melis Mey (uzun atlama), Merve Aydın (800 metre), Burcu Ayhan (yüksek atlama), Nevin Yanıt (110 metre engelli), Hüseyin Atıcı (gülle atma), Polat Kemboi Arıkan (10 bin metre) 

Boks: Fatih Keleş (60 kilo), Ferhat Pehlivan (49 kilo), Yakup Şener (64 kilo), Adem Kılıçcı (75 kilo), Bahram Muzaffer (81 kilo), Selçuk Eker (52 kilo) 

Badminton: Neslihan Yiğit 

Bisiklet: Mustafa Sayan, Kemal Küçükbay, Fatih Harmancı 

Cimnastik: Göksu Üçtaş 

Güreş: Soner Demirtaş, Rahman Bilici, Atakan Yüksel, Selçuk Çebi, Nazmi Avluca, Cenk İldem, Rıza Kayaalp (grekoromen stil), Ahmet Peker, Ramazan Şahin, İsmail Bölükbaşı, Serhat Balcı, Taha Akgül (serbest stil), Elif Jale Yeşilırmak (bayanlar) 

Halter: 9 sporcu (isimler netlik kazanmadı) 

Judo: Gülşah Kocatürk ( 78 kilo), Sezer Huysuz (73 kilo) 

Masa Tenisi: Melek Hu, Bora Vang 

Tekvando: Servet Tazegül, Bahri Tanrıkulu, Nur Tatar 

Voleybol: (A) Milli Bayan Takımı (12 sporcu) 

Yelken: Nazlı Çağla Dönertaş (Laser Radial), Mustafa Çakır (Laser Standart), Deniz Çınar ve Ateş Çınar (470), Alican Kaynar (Finn) 

Yüzme: Burcu Dolunay (50 metre serbest), Dilara Buse Günaydın (100 metre kurbağalama)Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@