banner572

2012 elemeleri Türkiye'de!

Önümüzdeki yıl 28 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında Londra’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek olan son 5 basketbol kadın takımının belirleneceği eleme maçlarına Türkiye ev sahipliği yapacak.Önümüzdeki y

Spor 10.12.2011, 20:41
2012 elemeleri Türkiye'de!

Önümüzdeki yıl 28 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında Londra’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek olan son 5 basketbol kadın takımının belirleneceği eleme maçlarına Türkiye ev sahipliği yapacak.

Önümüzdeki yıl 28 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında Londra’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek olan son 5 basketbol kadın takımının belirleneceği eleme maçlarına Türkiye ev sahipliği yapacak.

Bugün, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ve Genel Sekreter Ali Özsoy’un da yerinde takip ettiği FIBA Yönetim Kurulu tarafından yapılan oylamada, Çek Cumhuriyeti ile Türkiye yarışırken, ev sahipliğini kazanan ülke ise Türkiye oldu.

Son yıllarda uluslar arası arenada ses getiren çok önemli basketbol organizasyonlarına ev sahipliği yapan Türkiye, bugün kazanılan ev sahipliği ile birlikte tarihinde ilk kez basketbol branşında olimpiyat elemesi düzenlemiş olacak.

Geçtiğimiz yıl büyük bir başarı ile gerçekleştirilen 2010 FIBA Dünya Şampiyonası, 2005 yılında gerçekleştirilen Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası ve 2001 yılında yine ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonaları ile defalarca ilklere imza atan Türkiye Basketbol Federasyonu, devletin ve yerel yönetimlerin de desteği ile basketbolda dünyanın sözü geçen ülkelerinden biri olarak önümüzdeki dönemde de büyük basketbol organizasyonlarına ev sahipliği yapacak olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Sayın Spor Bakanımız Suat Kılıç da ev sahipliği için tam desteğini ifade etmiş ve geçtiğimiz günlerde son değerlendirmelerde bulunmak üzere ülkemizi gelen FIBA Heyeti ile Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan görüşmüş ve en iyi şekilde ev sahipliği yapılması için her türlü desteğin verileceğini bizzat belirtmişlerdi.

Bu yıl FIBA Kadınlar Euroleague Final 8 ve Turkish Airlines Euroleague Final Four organizasyonlarına da ev sahipliği yapacak olan Türkiye, 2014 yılında da FIBA Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nın ev sahibi olacak.

2012 Olimpiyat Elemeleri’nin ülkemizin ev sahipliğinde yapılacak olmasının, ülke tanıtımı ve ülke basketboluna katkılarının yanı sıra, bu ev sahipliği, tarihinde ilk kez Olimpiyatlara gitmeye bu denli yakın olan A Milli Kadın Takımımız için de itici bir güç olacak. Ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek bu önemli organizasyonda, Türk basketbolseverlerin, ülkemizde düzenlenecek olan eleme turu maçlarında, A Milli Kadın Takımımızı, Olimpiyat yolunda yalnız bırakmayacağından kuşku yok. Taraftarlarının desteği ve kendi evinde oynayacak olmanın psikolojik rahatlığı ile millilerimizin Olimpiyat şansı, kazanılan bu önemli ev sahipliği ile çok daha yüksek olacak.

25 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında 12 takımın katılımı ile gerçekleştirilecek eleme maçlarına Ankara Spor Salonu ev sahipliği yapacak ve elemelere katılan takımlar içinden beşi 28 Temmuz-12 Ağustos 2012 tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları’nda mücadele etmeye hak kazanacak.

Ülkemizde düzenlenecek olan eleme turu maçlarına Potanın Perileri ile birlikte Arjantin, Kanada, Hırvatistan, Porto Riko, Mozambik, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Japonya, Kore, Mali ve Yeni Zelanda takımları katılacak ve son 5 takım içinde yer alabilmek için mücadele edecek. Daha önce elemelere katılacağı açıklanan Küba ve Senagal son dakikada çekilirken, yerlerine Porto Riko ve Mozambik takımları geldi.

Londra Olimpiyatları’nda şimdiden yer almaya hak kazanan takımlar ise; Angola, Avustralya, Brezilya, Çin, Büyük Britanya, Rusya ve ABD.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@