Yılmaz: Mavi Akım açıklansın

Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, ''Mavi Akım Petrol ve Doğalgaz Boru Hattı'' projesiyle ilgili 2000 yılında TBMM Genel Kurulunda yapılan kapalı oturumun tutanaklarının yayımlanması için TBMM Başkanlığına başvurdu.Yılmaz, başvurusunda, TBMM Genel K

Yılmaz: Mavi Akım açıklansın

Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, ''Mavi Akım Petrol ve Doğalgaz Boru Hattı'' projesiyle ilgili 2000 yılında TBMM Genel Kurulunda yapılan kapalı oturumun tutanaklarının yayımlanması için TBMM Başkanlığına başvurdu.

Yılmaz, başvurusunda, TBMM Genel Kurulunda, dün, ''demokratik açılım''la ilgili öngörüşlerin yapıldığı oturumda, AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç'ın sözlerine işaret etti.

Kılıç'ın, ''Mavi Akım Petrol ve Doğalgaz Boru Hattı, Rusya'dan Türkiye'ye enerji getiren nakil hatları ve Türkiye'nin enerji politikaları konuşulmuş. İktidarda kim var? DSP-MHP-ANAP koalisyonu... Genel Görüşme nasıl yapılmış? Kapalı oturumda yapılmış. Tutanaklar 10 yıl dolmadığı için hala gizli. Şimdi soruyorum: O Genel Görüşmede Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyetinin hangi menfaatlerini, kaç paraya, kime sattınız?'' ifadeleri ile bizzat görevde bulunduğu döneme ait ağır ithamlarda bulunduğunu belirtti.

Yılmaz, başvurusunda şunları kaydetti:

''Söz konusu döneme ait Mavi Akım ve Enerji Politikaları ile ilgili iddialar daha önce araştırma ve soruşturma komisyonlarının konusu olmuş, sonuçta Yüce Divana taşınmış ve verilen beraat kararları ile ülke zararına olmadığı, hiç kimsenin hiçbir menfaat temin etmediği, yasa dışı hiçbir işlemin yapılmadığı tescil edilmiştir.

Geçmiş bir dönemi zan altında bırakan bu iddiaların açıklığa kavuşturulması için Anayasanın 97. maddesinin 2. fıkrası ile TBMM İçtüzüğünün 71. maddesinin 2. fıkrası uyarınca 2000 Yılında yapılan Mavi Akım ve Türkiye'nin Enerji Politikaları ile ilgili kapalı oturum tutanaklarının yayımlanması için gerekli işlemlerin yapılmasını arz ve talep ederim.''

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler