Bakan Koca sahte ilaç iddialarına noktayı koydu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun sıkılaştırdığı tedbirlerin, bazı ülkelerden Türkiye'ye ilaç sokmak isteyen firmaları rahatsız ettiğini söyledi.

Bakan Koca sahte ilaç iddialarına noktayı koydu!

Sahte ilaç iddialarını bu gerekçeyle anlatan Bakan Koca, "İddiaya konu ilacın hastalarımızda kullanılması söz konusu olmamıştır" dedi.

Gündeminde sahte ilaç iddiaları vardı. İddia için soruşturmamızı 2019’da tamamladık dedi. Savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti.

“Bazı ülkelerde; Bangladeş, İran, Arjantin, Tayvan gibi; ülkemizde ruhsatı olmayan ilaçların Türkiye’ye girişi yapılmak isteniyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, bu anlamda güvenilirliği artırmak üzere tedbirleri sıkılaştırdı. Bahsi geçen bu ülkelerden ilaç getiren bazı firmaların bu düzenlemelerden rahatsız olduğunu görüyoruz. Bu olayın altındaki mesele budur.”

Bakan Koca kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sahte ilaç iddiaları sorulan Bakan Koca, Bangladeş, İran, Arjantin, Tayvan gibi ülkelerden ucuz maliyetli kalitesi belirsiz ilaçları getirip, yüksek fiyatlara satmak isteyenlerin olduğunu söyledi. Kurumun yayımladığı kılavuzun rantı bozduğuna dikkat çekti. “Bu iddialar bu odaklar tarafından çıkarılıyor. Bu gürültü buralardan kopuyor. Ama önümüzdeki dönemde tedbirlerimizin devamı gelecek” diye konuştu.

Sahte ilaç iddialarına dair 2019’da soruşturmanın tamamlanıp, ilacın sahte olduğunun belirlenmesinin ardından savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti. Koca, “Bangladeş’ten bugüne kadar iddiaya konu olan ilacın bir kutu dahi girişi olmamıştır. Hiçbir şekilde hastalarımızda kullanılması da söz konusu olmamıştır.” dedi.

Sağlık Bakanı grip salgınında Influenza’nın RSV’yi geçtiğini ancak son 10 günde hasta sayılarında düşüş olduğunu kaydetti. Covid seviyesinin ise toplam vakaların yüzde 5-6’sı seviyesinde seyrettiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler