7m


7m

hyundai

Aşı olmayanlara Omicron uyarısı: Risk altındalar

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "'Omicron hafif bir hastalık halini aldı' diyerek yanılmamak lazım. Aşılı olmayanlar ya da tam doz aşısı olmayanlar gerçekten risk altında" dedi.

Sağlık 04.03.2022, 13:23 04.03.2022, 13:30

KTÜ'lü Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tam doz aşılılarda hastalığın hafif seyrettiğini belirterek, "Ama aşısızlarda hala ağır seyredebiliyor ve ölümlere yol açabiliyor. Özellikle yaşlılarda, bağışıklığı baskılanmış kişilerde kronik hastalığı olan kişilerde yine hastane yatışları yoğun bakım desteği gerekebiliyor ve maalesef ölümlere neden olabiliyor. 'Omicron hafif bir hastalık halini aldı' diyerek yanılmamak lazım. Aşılı olmayanlar ya da tam doz aşısı olmayanlar gerçekten risk altında. O bakımdan hastalığın hafif seyretmesi kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olmasıyla ilişkili. Bunu da en başta aşı ile sağlıyoruz. Bunun için mutlaka hatırlatıcı doz aşılarımızı zamanında yaptırmış olmamız şart" dedi.

Kronik hastalığı olanlara yönelik uyarılarda da bulunan Prof. Dr. Özlü, "Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, bağışıklığı baskılayan bir hastalığı ya da bağışıklığı baskılayan bir tedavi almakta olanlar çok dikkatli olmalı. Hala onlar için Omicron ağır seyreden ölümcül seyreden bir hastalıktır şeklinde devam ediyor. Bu kişilerin kendilerini tek başına korumaları mümkün değil çünkü evden dışarı çıkmasa bile oğlu, kızı, gelini, damadı, torunu, komşusu, akrabası onun yanına geliyor. Ziyaret ediyor. Dolayısıyla ne kadar kendisi dikkat etse bile dışarıda irtibatta olan, hayatın içinde olan insanlar gelip bulaştırabiliyorlar. Dolayısıyla hepimizin dikkatli olması gerekiyor. Yani ben gencim ya da işte aşılıyım ya da herhangi bir hastalığım yok bunu hafif atlatırım, diye düşünmemek lazım. Siz kendiniz hafif atlatmış olsanız bile sizden hastalığı kapabilecek olan bir yakınınız, bir tanıdığınız, bir arkadaşınız, komşunuz, akrabanız o kadar şanslı olmayabilir. Onda ağır seyredebilir hatta onun maalesef kaybıyla sonuçlanabilir” dedi.


Yorumlar (4)
mk 4 ay önce
tam doz ne demek, 4 -5 -6 -7... hani bilelim de ona göre muamele edelim, gerçekten film kurulu gibisiniz...
Remzi-1461 4 ay önce
Kovidle ilgili inasanların rahatlığıyla ilgili karar alınıp genelge yayınlandığında ortaya çıkıp bir şeyler anlatmak ve felaket senaryosu yazıp illa birilerini suçlamak neyin nesi???Yasak uygulanmasından keyif mi alınıyor?Düşün bu milletin yakasından.İnsanları aşılı-aşısız diye birbirlerine zıtlaştıracak açıklamalardan vazgeçin artık..İsteyen aşısını olur,isteyen olmaz.Sayın Cumhurbaşkanı;aşıda gönüllülük esastır diye bir ifadeleri yok mu??
ibrahim 4 ay önce
sizler ne söylerse söylesin,sizlere güven kalmadı.aşı aşı deyip milleti bu zamana kadar boşuna oyaladınız.küreselciler şimdide 2022 sonunda covid 19 bitiyor,yerine çiçek hastalığı geleceğinı söylüyorlar,buna ne diyeceksınız,merak ediyorum.aşı mesafe maske oldu bitti.hiç biride bir işe yaramadı .doktorum kusura bakma tıp ilmi sınıfta kaldı
Tanju 4 ay önce
nefes alamıyorsun daha konuşurken bile...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@