Yavru Vatanda kolbastı

 Karadenizli vatandaşların, İskele bölgesinde düzenledikleri 'Hamsi Festivali'ne Cumhurbaşkanı Talat, Başbakan Eroğlu, bakanlar ve milletvekilleri katıldı. Festivalde bol bol hamsi yendi, siyaset konuşuldu, türküler söylendi. Cumhurbaşkanı Talat, öğrencil

Yavru Vatanda kolbastı

 Karadenizli vatandaşların, İskele bölgesinde düzenledikleri 'Hamsi Festivali'ne Cumhurbaşkanı Talat, Başbakan Eroğlu, bakanlar ve milletvekilleri katıldı.

Festivalde bol bol hamsi yendi, siyaset konuşuldu, türküler söylendi. Cumhurbaşkanı Talat, öğrencilerle horon teperken, eşi Oya Talat türkü söyledi. Başbakan Eroğlu ise malgalda hamsi yiyerek, vatandaşlarla sohbet etti.

KKTC Karadeniz Kültür Derneği, geleneksel hamsi festivalinin ikincisini dün İskele'de düzenledi. Festivale, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile eşi Oya Talat, Başbakan Derviş Eroğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, ana muhalefet CTP lideri Ferdi Sabit Soyer, ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, DP Genel Sekreteri Ejder Aslanbaba, bazı milletvekilleri, İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz, bazı siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Talat; mangalda hamsi pişirdi, öğrencilerle horon tepti, hatıra fotoğrafı çektirdi, sohbet etti, Trabzonspor atkısı ve beresi taktı, eşi Oya Talat ise Karadeniz türküsü söyledi.

Başbakan Derviş Eroğlu ve beraberindeki bakanlar ise, vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi, etkinliği izledi, kendilerine ikram edilen hamsi buğulama ve mangalda hamsi yedi.

Etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, hamsi festivaline katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve öğrencilik yıllarını anımsayarak nostalji yaşadığını belirterek, festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Talat, KKTC Karadeniz Kültür Derneği'nin her zaman böylesi güzel ve birleştirici organizasyonlar düzenlediğini ifade ederek, birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Eroğlu: Dayanışma önemli

Başbakan Derviş Eroğlu da, etkinliğe katkı koyanları tebrik ederek, KKTC'de yapılan bu gibi kardeşliği pekiştirme günlerinin önemine vurgu yaptı.

Anavatan Türkiye'den gelen ve KKTC'ye yerleşen Türklerin kültürünü paylaşmasının ve diğer kültürleri tanımasının kardeşlik ve dayanışma için önemli olduğunu söyleyen Başbakan Eroğlu, birlik ve beraberlik içinde KKTC'ye sahip çıkıldığı zaman KKTC'nin her zaman yaşayacağını ve Rum'un boyunduruğu altına girilmeyeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Karadenizliler hamsi yedi, horon tepti ve kolbastı oynadı

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler