Trabzonda tiyatroya ilgi artıyor

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Anadolu'daki kentlerden tiyatroya yoğun ilgi olduğunu belirterek, ''Neredeyse bütün şehirlerimizdeki valilik ve belediyelerimiz, bizden tiyatro oyunu sahnelenmesi için talepte bulunuyor'' dedi. Lemi Bilgin, AA

Trabzonda tiyatroya ilgi artıyor

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Anadolu'daki kentlerden tiyatroya yoğun ilgi olduğunu belirterek, ''Neredeyse bütün şehirlerimizdeki valilik ve belediyelerimiz, bizden tiyatro oyunu sahnelenmesi için talepte bulunuyor'' dedi.

Lemi Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Ekim 2009 tarihinde, kuruluşunun 60. yılına perde açan Devlet Tiyatroları'nın, 60. yılında 60 yeni yerli oyunla, dünya prömiyerini hedeflendiğini, sahne sayısını ise 60'a ulaştırma çalışmalarının sürdürdüğünü belirtti.

Bunun için ciddi bir çaba sarf ettiklerini ifade eden Bilgin, ''Geçtiğimiz yıl Çorum, Samsun ve Malatya'da yeni sahnelerimiz açıldı. Bu yıl da, Zonguldak'ta sahnemizi açtık. Daha sonra ise Kahramanmaraş, Denizli ve Manisa'da, yeni sahneleri hayata geçireceğiz. Turneler ile hemen hemen her yerde faaliyetimiz var. Ancak yerleşik tiyatro sayımızı, yani her gün perde açan sahne sayımızı çoğaltmamız gerekiyor. Bunun için de çok ciddi hamleler yaptık.''

-YEREL YÖNETİMLERDEN BÜYÜK TALEP-

Bulundukları ilde tiyatro gösterisi sahnelenemeyen yerel yöneticilerden turne yapılması konusunda çok sayıda talep aldıklarını dile getiren Bilgin, gelen taleplerin tiyatro ve sanat için büyük bir kazanç olduğunu vurguladı.

Bilgin, şöyle devam etti:
''Tiyatro diğer sanatlardan çok farklı. Tiyatroya ilgi vardı, ancak gelen talepler sayıca çok arttı. Neredeyse bütün şehirlerimizdeki valilik ve belediyelerimiz, bizden tiyatro oyunu sahnelenmesi için talepte bulunuyor. Mümkün olduğu kadar hepsine hizmet vermeye çalışıyoruz. Türkiye'nin en çok çalışan kurumlarından birisi olarak, 24 saat demeden arkadaşlarımız görevinin başında bulunuyor.''

Gelen bu talepleri karşılamak zorunda olduklarını kaydeden Bilgin, ''Devlet tiyatroları son yıllarda inanılmaz derecede büyüyerek yurt içine tiyatro götürme ve sahne açma konusunda devamlı projeler üretti. Bu çalışmalara paralel olarak özel idarelerin, valilik ve kaymakamların destek ve taleplerini de karşılamak zorundayız'' dedi.

-''YÜZDE 50 BÜYÜDÜK''-

Tiyatronun, insanların eğitilmesi konusunda önemli etkenlerden birisi olduğuna işaret eden Bilgin, yaptıkları çalışmalar kapsamında son yıllarda neredeyse yüzde 50 büyüme yaşadıklarını söyledi.

İlk defa bir Türk tiyatro gösterisinin Küba'daki organizasyonda en iyi oyun seçildiğine dikkati çeken Bilgin, şunları kaydetti:
''Ne kadar çok şehrimizde tiyatro açılırsa, o kadar iyi olacaktır. Tiyatro insanın eğitilmesi konusunda en önemli etkenlerden birisidir. Fark ettirmeden ama çok uzun vadede iyi sonuçlar alınan, çok ve geniş kalıcı etki uyandıran sanat dalıdır. Biz de yapılan çalışmalarla neredeyse yüzde 50 kadar büyüyerek ciddi bir başarı gösterdik. Son 1.5 yıl içerisinde 17 yeni sahne açtık. Yurt dışında da çok önemli faaliyetlerimiz var. Hem ülkemizi temsil ediyor, hem de tanıtımını yapıyoruz. Bizim için çok sevindirici gelişmeler bunlar.''

-DOĞU KARADENİZ'E YENİ PROJELER-

Trabzon Devlet Tiyatrosunun aldığı başarılı sonuçların kendileri için önem arz ettiğini ifade eden Bilgin, bölgede sahne sayısının artırılması için proje aşamasında çalışmalarının olduğunu söyledi.
Bilgin, sözlerini şöyle tamamladı:
''Trabzon Devlet Tiyatrosu, çok köklü ve önemli bizim için. Bunu da büyük bir mutlulukla söylüyoruz. Hem Türkiye'de, hem de yurt dışında başarılı işleri nedeniyle ödülleri var. Trabzon'un kendi bölgesine, Rize ve Giresun gibi kendi çevresindeki yerlere de düzenli turneler yapabileceği projeler hazırlıyoruz.''

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler