Rizeli Yazar Ö. Lütfü Mete Öldü

Gazeteci, yazar, Deli Yürek, Kurtlar Vadisi gibi dizilerin, Kurtlar Vadisi Irak, The İmam, Gülün Bittiği Yer gibi filmlerin senaristi Ömer Lütfi Mete vefat etti. Geçirdiği kalp krizinin ardından sağlığı bozulan ve önceki gün geçirdiği ikinci bir kalp kriz

Rizeli Yazar Ö. Lütfü Mete Öldü


Gazeteci, yazar, Deli Yürek, Kurtlar Vadisi gibi dizilerin, Kurtlar Vadisi Irak, The İmam, Gülün Bittiği Yer gibi filmlerin senaristi Ömer Lütfi Mete vefat etti. Geçirdiği kalp krizinin ardından sağlığı bozulan ve önceki gün geçirdiği ikinci bir kalp kriziyle tedavi altına alınan Ömer Lütfi Mete, Acıbadem Hastanesi'nde hayata gözlerini yumdu.

HAYATI
Ömer Lütfi Mete, 1950'de Rize'nin İyidere ilçesi eski ismi Aspet diyede bilinen fıçıtaşı mahallesinde doğdu.
Mete, ilk ve orta öğrenimden sonra bir dönem Kur'an Kursları'nda okudu. Aynı kurumlarda okutucu olarak görev yaparken Rize Lisesi'ni bitirdi ve 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne girdi. 1971 yılında önce matbaa çıraklığıyla başlayarak gazeteciliğe geçti.

1972'de İktisat Fakültesi'nden ayrılıp Atatürk Eğitim Enstitüsü'nü bitirdi. Kısa bir süre mezun olduğu lisedeve Rize Meslek Yüksek Okulu'nda Edebiyat öğretmenliği dışında gazeteci ve senaryo yazarı olarak çalıştı.

Babıali'de Sabah, Bizim Anadolu, Tercüman (Halka ve Olaylara), Türkiye, Yeni Haber, Orta Doğu, Yeni Şafak, Ayyıldız, Yeni Binyıl, Sabah gazetelerinde editör, yönetici ve yazar olarak çalıştı. Türk Edebiyatı, Boğaziçi ve Çağrışım dergilerinde makale, mizahi öykü ve şiirleri yayınlandı.

ESERLERİ

Allahsız Müslümanlık

Milliyetçilik Milliyetsizlik (röportaj),

Gülce (şiir),

28 Şubat'tan Şemdinliye Derin Çeteler,

Derin Devlet (röportaj),

Dünyayı Kimler Yönetiyor (röportaj),

Derin Milliet Manifestosu (köşe yazılarından seçmeler),

Çığlığın Ardı Çığlık,

Yerden Göğe Kadar,

Asker ile Cemre, Çizme (roman), Hacı yağı ile Parfüm Arasında (deneme), Balonya Tünel (kara mizah), İtfaiye Yanıyor (kara mizah)

Erdoğan operasyonu Mahir KAYNAK'la Ortak Eseri

SİNEMA FİLMİ SENARYOLARI

Çizme

Gülün Bittiği Yer

Bizim Yunus

Kurtlar Vadisi Irak

The İmam

TV FİLMİ SENARYOLARI

Köstekli Saat

Ayrı Dünyalar

Veysel Karani

Ahmet Bedevi

TV DİZİ SENARYOLARI

Bizimev

Evlere Şenlik

Ortaklar

Deli Yürek

Avcı

Hayat Bağları

AGA

Kurtlar Vadisi

Kurtlar Vadisi Pusu

Eşref Saati

Ekmek Teknesi

Çanakkale Destanı (Belgesel Drama)

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler